چه کفشی برای پیاده‌ روی بخرم؟

تمام هدف یک کفش مناسب این است که بتواند به مناسب‌ترین حالت ممکن به شما کمک کند تا در زمان پیاده روی و ورزش، احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

برای انتخاب بهترین کفش پیاده‌روی مردانه یا زنانه این ویژگی ها مهم هستند:

 

1- وزن

کفش پیاده‌روی باید وزنی بسیار سبک داشته باشد تا قدم زدن را برای شما راحت‌تر کند. بیشتر کفش‌های پیاده‌روی رویه‌ای پارچه‌ای یا لایه‌ای میانی از جنس EVA دارند که علاوه بر راحتی، به کم کردن وزن این کفش‌ها کمک زیادی می کند.

2- قابلیت تنفس و تهویه

  تنفس خوب کفش با گردش هوای بیشتر در آن، علاوه بر تعرق کمتر، به خنک ماندن پا کمک زیادی می کند. گردش هوا در کفش‌هایی که رویه‌ی پارچه‌ای دارند معمولا بیشتر از سایر کفش‌ها است. چرا که منافذ موجود بین الیاف باعث گردش هوای بیشتر در آن خواهد شد.

تکنولوژی ClimaChill  در محصولات آدیداس با افزایش گردش هوا در بخش داخلی به خنک شدن پا کمک زیادی خواهد کرد.

 

۳- منعطف بودن کفش

یک راه مناسب برای تشخیص میزان انعطاف‌پذیری کفش نگه داشتن پاشنه و خم کردن پنجه به سمت زمین است. در صورتی که کفش اجازه دهد پای شما همانند زمانی که بدون کفش است خم شود، این کفش انعطاف‌پذیری خوبی دارد. توجه داشته باشید که اگر کفش شما انعطاف‌پذیری مناسبی نداشته باشد ممکن است سبب بروز دردهایی در تاندون های پا یا عضلات پشت ساق شود.

۴- ضربه‌پذیری

یکی از نکات مهم در انتخاب کفش‌های ورزشی، میزان ضربه‌پذیری و انتقال ضربه به پا است. زیره‌ی کفش پیاده‌روی باید دارای قوس‌هایی در ناحیه‌ی میانی باشد تا فشار حاصل از ضربات وارد شده به کفش را کمتر به پا منتقل کند.

بخش دیگری از کفش لایه‌ی میانی است. لایه‌ی میانی در یک کفش دو کار انجام می دهد؛ یکی این که فشار حاصل از وزن شما را کمتر می‌کند و دوم ضربات و فشارهای وارد شده از زمین به کفش را تا حد زیادی کم می کند. شرکت آدیداس در بسیاری از کفش‌های خود از فوم متراکم در لایه‌ی میانی استفاده می‌کند که وزن بسیار سبک و قابلیت ضربه‌پذیری زیادی دارد.

۵- طراحی کفش

کفش پیاده‌روی معمولا رویه‌ای کوتاه دارد که در آن‌‎ها پاشنه‌ی پا، قابلیت آزادی حرکتی بیشتری خواهد داشت. همچنین پنجه این کفش‌ها باید کمی پهن‌تر از کفش‌های معمولی باشند و  پنجه‌ی پا فضای کافی داشته باشد تا از مشکلاتی نظیر فشار به انگشتان پا جلوگیری شود.

6- سایز مناسب

قالب شدن کفش به پا یا به عبارت دیگر خریدن کفش با سایز مناسب هم مسئله‌ای بسیار مهم است. همیشه به این نکته توجه داشته باشید که سایز کفش‌ها در برندهای مختلف با هم تفاوت دارند. برای مثال اگر شما کفشی با برند آدیداس با سایز 44 استفاده می‌کنید ممکن است کفش برند نایکی با همان سایز برای شما تنگ یا گشاد باشد، به همین دلیل در هنگام خرید باید به طول کف پا توجه زیادی داشت. همچنین تنگ یا گشاد بودن کفش علاوه بر این که آزاردهنده است، می‌تواند باعث وارد آمدن فشار بیشتری به عضلات پشت ران و کمر شود و در بلند‌مدت آسیب‌هایی را به پا و کمر وارد کند.

 

 

 

خرید کفش پیاده روی و کفش اسپرت مردانه از فروشگاه اینترنتی تیلاک


نظر خودتان را ارسال کنید