16 اکتبر ، روز جهانی بیهوشی

روز جهانی بیهوشی برابر با 16 اکتبر 1846 روزی است که اولین استفاده موفقیت آمیز از اتر برای بیهوشی به ثبت رسید . این اتفاق یکی از مهمترین رویدادهای مهم تاریخ پزشکی بود که در بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد به وقوع پیوست . این کشف باعث شد تا بیمار بتواند از مزایای جراحی بدون درد استفاده ببرد .

روز جهانی بیهوشی - anesthesia day

روز جهانی بیهوشی – anesthesia day

آسمونی : در حال حاضر این روز به عنوان روز جهانی بیهوشی در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است .

در 16 اکتبر سال 1846 ، دکتر مورتون برای اولین بار برای عمل جراحی از گاز اتر در بیمارستان ماساچوست استفاده کرد و این روز ، روز اتر نام گذاری شد .

این رویداد یکی از تاثیرگذارترین رخدادهای تاریخ بشری به حساب می آید و علم پزشکی پس از دستیابی به روش های مختلف بیهوشی شاهد پیشرفت های شگرفی در عرصه علوم جراحی و نیز سایر بخش های مهم خود شده است .

بی شک پیدایش و توسعه روش های جدید بیهوشی انقلابی بزرگ در علوم جراحی و نیز سایر عرصه های پزشکی ( حتی اخلاق پزشکی ) ایجاد کرده است .
با وجود پیشرفت های علم آنستزیولوژی ( بیهوشی ) تسکین درد بیماران جز حقوق اولیه بشری محسوب می شود و تامین آن ، یکی از مهمترین اولویت های نظام سلامت هر کشوری می باشد .

امید است با رعایت استانداردهای جهانی شاهد شکوفا شدن هر چه بیشتر علم زیبای آنستزیولوژی در ایران عزیزمان باشیم .

این روز بزرگ که مصادف با 24 مهرماه است را به همه ی اساتید ، فوق تخصص ها ، متخصصین بیهوشی و همه تکنسین ها و پرستاران بیهوشی تبریک عرض می کنیم .

0/5 ( 0 نظر )


منبع : اتحادیه

نظر خودتان را ارسال کنید