انتخاب تشریفات عروسی با سبک روستیک، یکی از راه های صرفه جویی در هزینه های عروسی

برگزاری یک مراسم عروسی بزرگ و باشکوه کار آسانی نیست و نیاز به افرادی با تجربه و کاربلد دارد. همان طور که وقتی می خواهید به جایی سفر کنید که تا به حال به آنجا نرفته اید بهترین روش سفر، همراهی با یک تور گردشگری و استفاده از راهنمایی های یک تورلیدر حرفه ای است، جشن عروسی هم مانند یک دالان هزارتوی ناشناخته برای عروس و داماد، یک رویداد پیچیده محسوب می شود که برای برنامه ریزی های مربوط به آن، باید با افرادی خبره و با تجربه در این زمینه مشورت نمایند و از آنها کمک  بگیرند. علاوه بر همه این ها، در شرایط اقتصادی کنونی جامعه، یکی از مهم ترین دغدغه های برگزاری یک مراسم عروسی ایده آل و خاطره انگیز، تعیین بودجه و مدیریت هزینه های عروسی است. یکی از راه های صرفه جویی بهینه در هزینه ها بدون اینکه به کیفیت کلی مراسم لطمه ای وارد شود، سپردن کارهای عروسی به یک موسسه تشریفات عروسی با تجربه است.

تشریفات عروسی چه کاری انجام می دهد؟

تشریفات عروسی به موسساتی گفته می شود که معمولا صفر تا صد برگزاری یک مراسم را بر عهده می گیرند و به دلیل آشنا بودن با کارهای مختلف برگزاری یک جشن و همچنین شناسایی مراکز مختلف با کیفیت در سطوح مختلف و داشتن قرارداد با این مراکز، در بازه های زمانی کوتاهتر می توانند همان کارهایی را که شما ممکن است بتوانید انجام دهید، با هزینه و بودجه ای پایین تر ولی با همان کیفیت انجام دهند. به عنوان مثال برای رزرو باغ تالار به شما کمک می کنند تا بهترین و ایده آل ترین باغ تالاری که با بودجه شما تناسب دارد را بدون دردسر انتخاب کنید و حتی گاهی باغ تالارها تخفیفات ویژه ای برای تشریفات قائل می شوند. نظم در کارها، اخلاق مداری، وجدان کاری، میزان انرژی ای که برای بهبود کیفیت کارها می گذارند، همه و همه در ایده آل بودن مراسم شما تاثیر بسزایی دارد.

یکی از راه های محک زدن سطح کاری موسسات تشریفات و بررسی اینکه چقدر رضایت مشتریان خود را در اولویت قرار می دهند، این است که گزینه هایی را که به شما پیشنهاد می دهند بررسی نمایید. کیفیت این گزینه ها معیار خوبی برای بررسی کیفیت کار خود تشریفات است. به عنوان مثال از تیم تشریفات بخواهید آرایشگاه عروس یا آتلیه عکس و فیلم به شما معرفی کند. بررسی سطح کار این مراکز می تواند معیاری برای شما باشد.

یکی دیگر از کارهایی که برای اطمینان از کیفیت کار تشریفات عروسی می توانید انجام دهید، تست تشریفات است. سعی کنید در یک مراسم عروسی واقعی حاضر شوید و کمی از غذای مراسم را بچشید. اگر کمی زرنگ باشید می توانید با مادر داماد یا مادر عروس هم صحبت کنید و نظرشان را درباره تیم تشریفات بپرسید!

فراموش نکنید که اولین و مهم ترین کاری که شما باید انجام دهید تعیین بودجه و مقدار هزینه ای است که تمایل دارید و قادر هستید تا برای برگزاری مراسم عروسی صرف کنید. در مرحله بعد تعداد میهمان ها و تخمین حضور آنها را برآورد نمایید. سپس می توانید با انتخاب یک تشریفات عروسی خوب و معتبر، انجام بقیه کارها و برنامه ریزی ها را به آنها بسپارید و از وقوع بزرگترین و رویایی ترین شب زندگی خود فارغ از استرس های مربوط به برنامه ریزی، فقط و فقط لذت ببرید. در ادامه وظایف اصلی بهترین تشریفات عروسی را بررسی می نماییم.

تعیین تاریخ مراسم و تعداد میهمانان

معمولا خانواده های ایرانی تمایل دارند تا جشن عروسی فرزندان خود را در یک شب خاص یا یکی از اعیاد مذهبی برگزار نمایند و اعتقاد دارند که برگزاری مراسم شادی در این شب ها خوش یمن است. در مبارک بودن شب های اعیاد برای برگزاری مراسم شادی شکی نیست ولی یکی از راه هایی که می توانید برای برگزاری مراسم شادی خود به کار ببرید انتخاب یک شب معمولی برای جشن است. معمولا شب های خاص و اعیاد، شب های شلوغی هستند که قیمت تالارها و باغ تالارها و هم چنین سرویس های خدمات تشریفات در این شب ها گران تر است. مدیریت یک تشریفات عروسی کارآمد تاریخ هایی که می توانند برای شما به صرفه تر و مفیدتر باشند را به شما معرفی می کند، اما اگر شرایط شما به گونه ای است که بخش قابل توجهی از میهمانان شما از راه دور برای شرکت در مراسم عروسی  شما می آیند، بهتر است که یک روز تعطیل یا آخر هفته را انتخاب کنید تا تاریخ برگزاری مراسم بر میزان قطعیت حضور میهمانان دعوت شده تاثیر منفی نگذارد.

هم چنین اگر در مورد تعداد واقعی کسانی که در مراسم عروسی شما حضور می یابند شک دارید می توانید از تکنیک سه نقطه که یکی از تکنیک های معروف در علم آمار است استفاده نمایید. تعداد میهمان هایی که در مورد حضور آنها اطمینان صد در صد ( یا بالاتر از 90 درصد) دارید را یادداشت کنید سپس تعداد کل میهمان هایی که قصد دارید آنها را برای جشن عروسی خود دعوت نمایید را با این عدد جمع کنید و میانگین آن را محاسبه نمایید( حاصل مجموع را تقسیم بر 2 نمایید). عددی که به دست می آید را به عنوان ملاک خود قرار دهید و کارها و تدارکات خود را بر مبنای این عدد انجام دهید. این عدد را به عنوان تعداد میهمانان مراسم خود به موسسه تشریفات اعلام کنید و از آنها بخواهید برای این تعداد برنامه ریزی کنند اما معمولا موسسات تشریفات تدارکات غذا و میوه و شیرینی را برای مقداری بیش از این تعداد در نظر می گیرند تا در بحبوحه برگزاری جشن با کمبود تدارکات مواجه نشوند. زیرا این اتفاق یکی از بدترین اتفاق هایی است که ممکن است در برگزاری یک جشن عروسی رخ دهد.

شناسایی سلایق عروس و داماد

در تشریفات عروسی یکی از بهترین کارهایی که در آرامش روانی عروس و داماد نیز بسیار تاثیرگذار است، شناسایی کامل علایق و سلایق عروس و داماد است. در طی یک مصاحبه کامل و جامع این هنر مدیریت حرفه ای تشریفات است تا بتواند دقیقا متوجه شود که عروس و داماد برای هر یک از بخش های مراسم ازدواج خود اعم از چگونگی مکان برگزاری جشن، سبک و سیاق دکوراسیون و تزئینات، نوع گل آرایی و شمع آرایی، نوع پذیرایی، شیوه های پذیرایی، رنگ تم خاص، گروه موسیقی، لباس عروس و لباس داماد، ارایشگاه ها، استودیو عکاسی و فیلمبرداری و … به چه چیزی فکر می کنند. وقتی عروس و داماد متوجه شوند که توانسته اند جشن عروسی رویایی خود را به صورت کامل به تشریفات خود تفهیم نمایند، مقدار قابل توجهی از میزان اضطراب ناشی از برنامه ریزی های عروسی در آنها کاسته می شود و این خود سبب رضایت درونی آنها می شود.

تالار یا باغ تالار

انتخاب بهترین و زیباترین تالار و باغ تالار متناسب با بودجه تعیین شده برای هر عروس و داماد از جمله کارهای دشواری است که اتفاقا از مهم ترین بخش های برنامه ریزی عروسی نیز محسوب می شود. اما با مراجعه به یک موسسه تشریفات با کیفیت می توان بدون دردسر و اضطراب بهترین گزینه را انتخاب نمود.

دکوراسیون و تزئینات مراسم عروسی

برای دکوراسیون و تزئینات مراسم عروسی شیوه های متفاوتی وجود دارد. سبک های لاکچری، روستیک، ساحلی، کلاسیک، مدرن یا تم ها و رنگ های خاص از جمله استایل هایی هستند که در عروسی های ایرانی به وفور دیده می شوند. ممکن است عروس و داماد در ابتدا به انواع استایل ها واقف نباشند و حتی شناسایی درستی از علایق خود نیز نداشته باشند و این وظیفه مدیریت تشریفات است تا بتواند با شناسایی سلایق آنها، آن زوج را در مسیر درستی هدایت نماید. یکی از راه های شناسایی استایل عروسی مورد علاقه تان انجام تست های استایل شناسی بزمینه است که با چند سوال تخصصی، شمارا به درستی به سمت آرزوها و رویاهایتان هدایت می نماید.

پذیرایی از میهمانان

میوه، شیرینی، کندی بار وتوت فرنگی های شکلاتی، شام و شیوه پذیرایی و نوع دیزاین ظروف استفاده شده برای سرو غذاها و همچنین تزئینات میز میهمان ها از جمله بخش های بسیار مهم مراسم عروسی هستند که خانواده های ایرانی در مورد آنها حساسیت زیادی به خرج می دهند. زیرا معتقد هستند که میزبانی از میهمانان عروسی باید با دست و دلبازی و بسیار حرفه ای انجام شود تا بعد از عروسی حرف و حدیث مردم پشت سر عروس و داماد و خانواده هایشان نباشد! بهترین تشریفات های عروسی انواع منوهای غذایی دیس پرس و سلف سرویس، انواع سالادها، پیش غذاها و دسرها با دیزاین های زیبا و شیک را در اختیار عروس و داماد قرار می دهند تا بتوانند از بین آنها انتخاب نمایند. برخی از تشریفات های عروسی لوکس در منوی غذایی خود غذاهای رژیمی و غذاهای مخصوص گروه های گیاه خوار (وجترین) و هم چنین میزهای مخصوص اطفال و کودکان را نیز قرار می دهند.

گروه موسیقی

برگزاری رقص های محلی در مراسم عروسی یا همراهی کردن یک گروه رقص آموزش دیده و حرفه ای با عروس و داماد در حین رقص های دو نفره و گروهی و هم چنین اجرای موسیقی متناسب با سلیقه و درخواست عروس و داماد توسط دی جی و گروهش نیز از جمله کارهایی است که هماهنگی آن توسط موسسات تشریفات انجام می شود.

جزئیات مراسم (مزون، آرایشگاه، کیک عروسی)

همه بخش های مراسم عروسی مهم هستند و هیچ یک از آنها به معنای واقعی کلمه جزو جزئیات محسوب نمی شوند. انتخاب آرایشگاه و سالن زیبایی برای عروس و داماد، گل فروشی و کار تزئینات ماشین عروس، تهیه یا اجاره نمودن اتومبیل، آبشار شکلات که در کندی بار قرار می گیرد، مزون لباس عروس و کت و شلوار داماد و کیک عروسی از جمله بخش های بسیار مهمی هستند که شاید در ابتدا انتخاب آنها کار آسانی به نظر برسد اما بدون مشورت با یک فرد با تجربه اطمینان داشته باشید که تک تک این انتخاب ها به دشوارترین انتخاب زندگی تان تبدیل می شوند!

کیک عروسی یکی از المان های بسیار مهم و در عین حال حساس در عروسی است که باید  در مورد مدل، رنگ، دکوراسیون کیک و نوع آیسینگ آن به طور دقیق فکر کنید و هم چنین قنادی ها یا کیک پزهای حرفه ای که بتوانند کیک شما را درست مطابق آنچه که در ذهن دارید تهیه کنند را شناسایی نمایید. یکی از مدل های کلاسیک کیک عروسی کیک های چند طبقه و گرد هستند که با آیسینگ ها و تزئینات بسیار زیبا برای مراسم عروسی مناسب می باشند اما به هیچ وجه مجبور نیستید تا کیک عروسی خود را اینگونه روتین و یکنواخت انتخاب کنید. می توانید از مدل های چندضلعی و رنگی و یا از دکوراسیون های خاص و متفاوت مانند مدل های کهکشانی، فانتزی، گل شکری یا با روکش فوندانت استفاده نمایید.

سبک عروسی روستیک، زیبایی در عین اقتصادی بودن

یکی از سبک هایی که این روزها در دکوراسیون عروسی بسیار پرطرفدار شده است و در عین زیبایی و مدرنیته از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه تر از سبک هایی مانند استایل لاکچری است، استایل روستیک است. روستیک در لغت به معنای روستایی است اما این لغت نباید شما را به اشتباه بیندازد. استایلروستیک یکی از مدرن ترین سبک هایی است که امروزه در عروسی های اروپایی نیز به وفور دیده می شود.

در این استایل سعی دکوراتور بر این است که از المان های طبیعی مانند برگ های سبز، هیزم های چوبی، تنه های درخت تزئینی، بسته های کاه و شاخه های گندم طلایی، سنگ های طبیعی و شکیل، آب نماهای ساده و شیک و رنگ های طبیعی و … بیشتر استفاده نماید. در این استایل برای تزئینات جایگاه عروس و داماد و هم چنین مسیر ورودی آنها و تزئینات روی میز میهمان ها سعی بر این است که به جای گل های گران قیمت و رنگارنگ از برگ های سبز و شاخه های طبیعی گیاهان استفاده شود تا فضای طبیعی و روستیک در تزئینات حفظ شود زیرا وجود گل آرایی های سنگین،  فضا را به سمت استایل های لاکچری سوق می دهد. یکی از راه های صرفه جویی در هزینه های برگزاری مراسم عروسی که این کاهش هزینه باعث صدمه به کیفیت تزئینات مراسم نشود، انتخاب استایل روستیک است که علاوه بر کاهش هزینه های عروسی، جشن  شما را مدرن تر و زیباتر می نماید.

سخن آخر:

به یاد داشته باشید که مهم ترین مساله در برگزاری یک مراسم عروسی زیبا و با شکوه، رضایت درونی شماست. ممکن است انتخاب سبک روستیک برای عروسی، از دید میهمانان مسن شما خیلی جذاب نباشد ولی شما و همسرتان به عنوان عروس و داماد از آن راضی باشید و خاطره زیبایی از آن برای شما باقی بماند. پس در انتخاب استایل مورد علاقه خود به ندای قلبتان توجه کنید و با کمک گرفتن از یک تیم تشریفات مجالس، آن را به رویایی ترین شکل ممکن پیاده کنید.

 


نظر خودتان را ارسال کنید