زندگی نامه آکیرا یوشینو، برنده ژاپنی جایزه نوبل شیمی 2019

آکیرا یوشینو متولد 30 ژانویه 1948 یک شیمی‌دان اهل ژاپن است. به مناسبت برنده شدن نوبل شیمی امسال با زندگی این دانشمند شیمی آشنا شوید. با آسمونی همراه باشید.

زندگی نامه آکیرا یوشینو - Akira Yoshino

زندگی نامه آکیرا یوشینو – Akira Yoshino

آسمونی : آکیرا یوشینو در سویتا متولد شد. او در سال 1966 از دبیرستان Kitano در شهر اوزاکا فارغ التحصیل شد. وی لیسانس در سال 1970 کاردانی و در سال 1972 کارشناسی ارشد خود در رشته مهندسی از دانشگاه کیوتو ، و دکترای مهندسی را از دانشگاه اوزاکا در سال 2005 به دست آورد.

شغل

یوشینو کل دوران تحصیل غیر دانشگاهی خود را در شرکت آساهی کاسی گذراند.  یوشینو بلافاصله پس از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در سال 1972 ، در Asahi Kasei شروع به کار کرد. وی در سال 1982 کار خود را در آزمایشگاه کاوازاکی آغاز کرد و در سال 1992 به مدیر توسعه محصول باتری های یونی ارتقاء یافت. در سال 1994 ، یوشینو مدیر توسعه فنی برای شرکت LIB A&T Battery Corp ،شرکت سرمایه گذاری مشترک Asahi Kasei و Toshibaشد.

جایزه نوبل شیمی 2019

آکادمی نوبل 17 مهر بطور مشترک جان بی. گودایناف از ایالات متحده آمریکا، استنلی ویتینگهام از بریتانیا و آکیرا یوشینو از ژاپن را شایستۀ دریافت جایزۀ نوبل شیمی اعلام کرد.

بنا بر اعلام داوران در کمیتۀ شیمی آکادمی نوبل، این جایزه به دلیل تلاش‌های این سه دانشمند در «توسعۀ باتری‌های لیتیم-یون» به آنها اهدا می‌شود؛ باتری‌هایی که زندگی انسان را متحول کرده و در همه چیز از تلفن‌های همراه گرفته تا لپ تاپ و وسایل الکتریکی استفاده می‌شود.

آکادمی نوبل اعلام کرد این سه دانشمندان از مسیر تلاش‌های علمی خود، جامعه‌ای بی نیاز از سوخت‌های فسیلی را پایه‌گذاری کردند.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : اختصاصی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید