هنر چیست و هنرمند کیست ؟

تعریف هنر به زبان ساده

هنر ، آنچه را طبيعت از تكميل آن ناتوان است كامل مي‌كند. (ارسطو)

هنر مهمترين كار و فعاليت ماوراي طبيعي مناسب براي زندگي است. (نيچه)

در هنر، (بايد) وجود ندارد، هنر آزاد است. (واسيلي كاندينسكي)

هنر يعني پذيرفتن واقعيات…

هنر ثبت واقعیتهای ذهنی است…

هنر يعني زندگي كردن و دوست دشتن…

هنر اصطکاک روح است با فضای اطراف…

و…

این ها تعاریفی بود که خیلی از بزرگان در طول سال ها و قرن ها از هنر داشته اند و همه ی آن ها می تواند هم درست باشد و هم غلط برخی هنر را زیبایی می دانند اما این تعریف هم صرفا نمی تواند درست باشد چون هر اثر هنری برای خلق شدن نیاز به یک هنرمند دارد پس یک گل و یا یک درخت که خود به وجود آمده اند نمی تواند یک هنر باشد، شاید بگویید خداوند یک هنرمند است، درست است اما ما در اینجا به دنبال تعریفی کلی تر از هنر می گردیم.

عده ی ای هنر را وسیله ای برای پالایش و اعتلای روح آدمی بیان می کنند و معتقدند که هنر باید اخلاق گرا باشد اما این هم خود تعریفی نادرست است زیرا هنری که ما در یک پوستر اجتماعی و سینما به کار می بریم با هنر خاتم کاری و خوشنویسی در بیان مفاهیم متفاوت است.

و افراد دیگری هم می گویند هنر نسخه برداری از طبیعت است مانند میل به خشونت، هوای نفس و … که می توانند مثل یک هنر مقدس زیبا باشند زیرا آیینه ی تمام نمای واقعیت ها می باشد. همچنین عده ای هم بر این باورند که هنر بیان احساس و عاطفه ی آدمی و برداشت او از زندگی و جهان هستی است.

اشکالی که در تعاریف بالا وجود دارد این است که همه فقط یک بعد از هنر را در نظر می گیرند ولی هنر کاملا ترکیبی از همه ی آن هاست و نتیجه ی اخلاقی این که هنر تعریف خاصی ندارد و نمی توان برای آن معیارهای مشخصی در نظر گرفت. به همین دلیل متفکران موضوعی به نام (( نظریه نهادی)) را مطرح کرده اند و بر این باورند که اگر چیزی بخواهد یک اثر هنریشناخته شود، ویژگی یا ویژگی‌های خاصی نیست که بتوان در درون آن اثر مشاهده کرد؛ بلکه شأن خاصّی است که عالَم هنر برای آن اثر، قائل می‌شود.

طبق این تعریف عالم هنر شامل کسانی است که در تشکیلاتی نه چندان مدوّن، حضور دارند و به صورت‌های گوناگون، در ارتباط با یکدیگر به سر می‌برند. این مجموعه افراد که شامل هنرمندان ((نقّاشان، نویسندگان، آهنگسازان، کارگردانان و…))، مدیران موزه‌ها، مدیران هنری، مخاطبان حرفه‌ای آثارهنری (هر چند که خودشان هم هنرمند نباشند)، گزارشگران هنر در رسانه‌ها، منتقدان هنری، تاریخ‌نگاران هنر، نظریه پردازان و فیلسوفان هنر و دیگر کسانی که به نوعی با هنر در ارتباط‌ند، هستند، که در صورتی که در مورد هنری بودن یک اثر به توافق برسند، می‌توان آن را یک اثر هنری دانست و اگر اثری از سوی عالَم هنر به عنوان یک اثر هنری شناخته نشود، دیگر نمی‌توان آن را یک اثرهنری به شمارآورد.

در حقیقت، عالَم هنر را می‌توان مرزی دانست که اگر یک اثر ساخته دست بشر، از آن عبور کند به یک اثر هنری تبدیل می‌شود و اگر نتواند از آن بگذرد، اثر هنری به حساب نخواهد آمد. با این حساب، می‌توان لگن توالت دوشان را هم به این دلیل که به دست یک هنرمند ساخته شده است و در یک فضای هنری به نمایش درآمده است و هم به دلیل این که از سوی جامعه هنرمندان عالَم هنر، به عنوان یک اثر هنری پذیرفته شده است، یک اثر هنری به حساب آورد.

تیموتی بینکلی، هم درباره این مسئله که آیا برخی از آثار بحث‌انگیز امروز، به راستی آثار هنری اند یا نه، می‌گوید: فقط می‌توانم بگویم که آنها به دست کسانی که هنرمند محسوب می‌شوند، ساخته (یا خلق یا ایجاد) می‌شوند، منتقدان، آنها را با عنوان آثار هنری مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند، در کتاب‌ها و نشریه‌های مربوط به هنر، درباره‌ شان بحث می‌شود، در گالری‌ها یا مکان‌های مرتبط با هنر، به نمایش گذاشته می‌شوند و چیزهایی از این قبیل.

هنرمند کیست؟

در حالت کلی انسان ها به دو دسته تقسیم می شوند:

1- عده ای که نگاه می کنند و درک می کنند.

2- عده ای که نگاه می کنند و از درک عاجزند.

شاید تعریف اول برای هنرمند درست تر باشد ولی باید از این موضوع آگاه باشیم که هنرمند علاوه برمنابع زمینی و ارتباط حسی و تعامل با آن ها به منبع دیگری از کمال و فهم متصل می باشد که موجب می شود یک هنرمند با سایر انسان ها متمایز شود. یک هنرمند خودخواه است، خودخواهی و غرور هنرمند را باید در آن لحظه که مشغول خلق یک اثر است در چشمهایش مشاهده نمود. یک هنرمند همیشه فقیر است، شاید او زندگی شاهانه ای داشته باشد اما او تشنه ی کمال، کشف و انتقال نشانه ها و معناهای آفرینش است. هنرمند یک مبارز انقلابی است، او روحیه تجدد خواه و ساختار شکن دارد و هدف او این است که با شکستن سنت ها و گاه ترمیم و پیوند آن ها به هم دریچه ای از شعور و آگاهی را به جامعه ی بشری بگشاید. برای هنرمند اصلا مهم نیست که اثری را که آفریده مورد پذیرش مردم است یا نه؟ و این به خاطر غرور و تعصب بیش از اندازه اش می باشد در عین حال که او خود را هیچ کس می داند. هنرمند شهرت و دوامش را از راه نفوذ در مردم دارد نه با تبلیغات توخالی و گذرا. مهم نیست هنرمند چه لباسی بپوشد بلکه وجود اوست که به لباس شخصیت و ارزش می دهد. هنرمند عشق است و تنها زیبایی را دوست ندارد بلکه او به زشتی ها هم عشق می ورزد چون او می خواهد واقعیت ها را نشان داده و با عشق خود آن ها را بپوشاند. هنرمند تحمل پذیرفتن حرفی از روی اجبار را ندارد و اگر کاری را به او تحمیل کنند افسرده می شود. او همیشه در اداره کردن زندگی خود دچار مشکل است و نیازمند حمایت دیگران. هنرمندان اندازه‌های متفاوتی دارند بعضی غول پیکرند و بعضی کوچکتر…

شاملو می‌گفت: هنرمندان را سلسله جبالی بدانید که بعضی قله‌های آن از ابرها بیرونند، بالاترند؛ اما همواره باید یادمان باشد که هنرمندان وجودی معصومانه و کودکانه دارند. اگر همه اینها بود و بیش از اینها آنگاه ممکن است که او را بشناسیم….

در آخر برای اینکه هنرمند شوید باید حس دیوانگی درون خود را بیدار کنید تا بتوانید در مقابل عادت ها و رفتارهایی که شما را از انجام کارهای مخالف خواسته هایتان باز می دارد بایستید….

برای هنرمند شدن هیچوقت دیر نیست

به قول لئوناردو بیکن : هر هنرمندی در ابتدا مبتدی بوده است

4.5/5 ( 2 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: mina
  23 اردیبهشت 1398

  زیبا بود ولی توی جامعه ی ما هیچ کس غیر از یک هنرجو و هنرمند توانایی درک این مطالب رو نداره

 2. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  23 اردیبهشت 1398

  هنر ینی شناخت ذهن رونی انسان

 3. نویسنده دیدگاه: رضا
  05 اردیبهشت 1398

  عالی بود.ممنون

 4. نویسنده دیدگاه: morteza
  30 بهمن 1396

  vaghean ghashang bod mrc va tashakorrr

 5. نویسنده دیدگاه: حسین آقاجانی
  27 مهر 1395

  هنر آفریدن (خلاقیّت) است یعنی بُروز و ظهورِ معنی با کمک گرفتن از مهارت و مایهء احساس در قالبی درست و زیبا برایِ تاثیری خوب و ارزشمند.
  (1374- همه معنا بود قبلِ خلقِ جهان – اراده نمود صورتی داد به آن
  1375-شد هستی پدیدار و معنی به بطن – شناسه به اسم گشت و زایش ز متن
  نامهء شناخت و پارسایی)
  با این تعریف هنرمند بزرگ خداست و هنرمند کوچک انسان، چرا که طبیعت به عنوانِ منبع اصلیِ هنر ، دست مایهء درک و دریافتِ انسانِ هنرمند قرار می گیرد.
  هنرمند مُجازست از صورتِ طبیعت کپی کند اما از هنرمندِ همتایِ خود نه، و ضرورتاً می بایستی معنایی را که کشف نموده برایِ تاثیری سازنده و مثبت جلوه دهد .
  هنرپیشه کسی است که پیشه اش هنرست و از هنر کسبِ درآمدِ مالی می کند پس اولویتِ او مشتری ست و بیشتر از احساس، مهارت و صورت برای توجه مخاطبینش استفاده می کند نه معنی و ارزش و تاثیرِ مثبت،
  هنرمندِ بد کسی است که دارایِ مهارت ، احساس بوده اما با آفریدنِ صورت هایِ زشت عاملِ گمراهی ست و کارش منجر به آرامش و رشد خود یا اجتماع نمی شود.
  1142- چه حیف طبعِ شعر موسیقی یا کلام – نسنجیده سازد ز هر سوء پیام
  نامهء شناخت و پارسایی
  از: حسین آقاجانی 27/07/1395

 6. نویسنده دیدگاه: هنرجو
  04 خرداد 1395

  با اجازه جایی جلوی هنرمند نما ها کپی کنم..

 7. نویسنده دیدگاه: مهدیه
  09 بهمن 1394

  عالی بود ممنون از سایتتون ، اگه مطالبو بیش تر کنید ، دیگه سایتی بی نظیر میشه.

 8. نویسنده دیدگاه: مهدیه
  09 بهمن 1394

  اگه از من بپرسن میگم عالی بود

 9. نویسنده دیدگاه: محمود عباسلو
  17 آذر 1394

  باسلام ودعای خیر – مطالب ونظرات جامع وجالبند ./

 10. نویسنده دیدگاه: محمود عباسلو
  17 آذر 1394

  با سلام ودعای خیر- مطالب و نظرات جامع وجالبند ./ موفقباشید

 11. نویسنده دیدگاه: رضا
  14 مهر 1394

  عالیست

 12. نویسنده دیدگاه: اکبری
  09 شهریور 1394

  حافظ میگه ، غلام همت آنم که زیر چرخ کبود
  زهرچه رنگ تعلق پذیرد آزاد است ،آنکه کمال انقطاع ازتعلقات غیرخدائی دارد هنرمند است

 13. نویسنده دیدگاه: صفی الله
  09 خرداد 1394

  بخاطر بلند بردن استعدادم از این سایت باالخصوص از موضوعات ادبی اش استفاده می نمایم

 14. نویسنده دیدگاه: الهه
  28 اردیبهشت 1394

  سلام خسته نباشید
  واقعا ممنون از سایتتون
  باید یه جا درمورد هنرررر صحبت میشد یا نههه؟؟؟

 15. نویسنده دیدگاه: الکسا
  15 فروردین 1394

  بسیارمطالبی که گفته بودید قشنگ وجالب بود

 16. نویسنده دیدگاه: علی
  07 فروردین 1394

  سایت خوبی اما… چه خوبه روی بعضی از افراد تاثیر بذاره . راستی عید تو مبارک

 17. نویسنده دیدگاه: sahduddin sahd
  03 اسفند 1393

  thanks

 18. نویسنده دیدگاه: ahmad
  06 دی 1393

  سلام بر هنرمندان کشورمان.به نظر حقیر هنر یعنی تمام علوم به صورت برگزیده که انسان را از بعد مادی این جهان رها کند.و دیدگاهی زیبا شناختی به او بده و از تمام کثیف های این جهانی او را برهاند

 19. نویسنده دیدگاه: مسافر
  07 آذر 1393

  از سایتتون استفاده بردم ولی هنوز برداشت عموم از لفظ هنرمند در جامعه ما یکسان نیست و به نظر من چون همه افراد جامعه دارند یه جوری از هنر حمایت میکنند خوبه چون این خصلت ایرانی بودنه. اما من فکر میکنم که در به کار بردن واژه هنرمند برای افراد باید یک قاعده واسلوبی ایجاد شود تا در جامعه به هر کس به جای هنر جو، هنرمند اطلاق نشود البته بنده هم از هنرجویان هستم و معتقدم که هر گاه هنر جویی به درجه‌ای از دانش هنر خود رسید که جامعه فقدان او وآثارش را به طور واقعی نه تعارفات اجتماعی یا سیاسی، اسفناک وضایعه تشخیص داد میتوان بر او لقب هنرمند و صاحب رای و کارشناس و مرجع لقب داد و بقیه را در گروه دوست‌داران هنر و هنرجو دانست تا گذر ایام خود بر احوالات ایشان و ایستادگی واصرار و ابرام هنر جو قضاوت کرده و هنرجو برای هنرش حرفی تازه و اثری ماندگار ارایه دهد. وگرنه بالا بردن سطح طبقه اجتماعی افرادی که در این وادی فعالیت میکنند باعث میشود که به سایر صنوف و انجمنهای جامعه آسیب وارد شده و جامعه دچار افسردگی وگمراهی گردد.

 20. نویسنده دیدگاه: حسين
  30 مرداد 1393

  با سلام به همه ي هنرمندان و هنردوستان عزيز
  بياييد چهره ي زيباي هنر كشورمان را كه در جهان مانندي ندارد و هنرمندانش هميشه مورد تحسين و ستايش هنرمندان دنيا بوده اند را با عشق و غرور ايرانييمان بنگريم…و بباليم به اين پيشينه ي پر از گوهر و افتخار و با شنيدن نام ايران وجودمان را سرشار از احساس و لطافت و عزت كنيم..

 21. نویسنده دیدگاه: عادل صابر
  01 اردیبهشت 1393

  اگر ازهنر کم می نویسیم وکم می گوئیم این ازبی هنری ماست اما باز هم کسانی که دراین وادی قلم می زنند موردتحسین تمجید هستند .

 22. نویسنده دیدگاه: هستی
  28 فروردین 1393

  خیلی خوب بود ممنون از سایت خوبتون . من که خیلی خوشم اومد عالی بود.

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   28 فروردین 1393

   سپاس از لطف شما

 23. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  15 فروردین 1393

  حیف که دستمون از سایت و ایننا بسته اس که چرت و پرت بگیم

 24. نویسنده دیدگاه: nafiseh
  21 دی 1392

  ممنون از سایت خوبتون

نظر خودتان را ارسال کنید