نگاهی به كارنامه بازیگری فريماه فرجامی به مناسبت نكوداشت وی در خانه سينما

قطعا فیلم های سینمائی دهه ٦٠ ، بسیار تاثیرگذار بودند و پر اهمیت، چرا که هم در آن دوران سینما جدی تر گرفته می شد و هم فیلم های پر محتوا بیش تر ساخته می شد، دورانی بود که از وسائل ارتباطی نوین مثل کامپیوتر و ماهواره ها و به تبع آن شبکه های اجتماعی خبری نبود، مثل امروز در گوشه و کنار شهر فرهنگسرا یا مکان دیگری نبود که سینما تک داشته باشد و هرزگاهی فیلم های سینمایی خارجی برای عموم به نمایش درآورد.

كارنامه بازیگری فريماه فرجامی Farimah Farjami acting carrier

كارنامه بازیگری فريماه فرجامی Farimah Farjami acting carrier

اختصاصی آسمونی – نوشته از: لاله عالم

چنین فیلم هایی فقط برای منتقدان سینما یا دانشجویان این رشته و در مکان های خاص به نمایش در می آمد، رقیب های سینماهای ایران تلویزیون و ویدیو بودند که اولی در ابعاد کوچکتر بود و سریال های خاص خود را پخش می کرد و دومی نیز  محدودیت هایی داشت که نمی توانست با رسانه ای مثل سینما رقابت کند پس تاثیر سینما ها و فیلم های ایرانی روی پرده، بسیار بیشتر بود.

دهه ١٣٦٠ سال ساخته شدن و به روی پرده آمدن فیلم های هم چون “دونده” (امیر نادری)، اجاره نشین ها (داریوش مهرجویی)، باشو غریبه کوچک ( بهرام بیضایی)، خانه دوست کجاست(عباس کیارستمی)، ناخدا خورشید(ناصر تقوایی)، سرب (مسعود کیمیایی)، مادر (علی حاتمی) و … بود.

همچنین در این دهه، سینما بازیگرانی بزرگی را به روی پرده دید و بازی های فراموش نشدنی که از خود به جای گذاشتند.

یکی از این بازیگران فریماه فرجامی بود.

 

كارنامه بازیگری فريماه فرجامی Farimah Farjami acting carrier

كارنامه بازیگری فريماه فرجامی Farimah Farjami acting carrier

 

بازیگری که در فیلم سرب برخلاف کلیشه های ستارگان زن سینما حاضر شد بدون مو و با سر تراشیده ظاهر شود و همین نشانگر این بود که این بازیگر نمی خواهد ویژگی های معمول یک سوپر استار  و حتی استار را بر روی پرده داشته باشد، جسارتی که تا پیش از آن کمتر از بازیگران زن بر روی پرده سینما دیده شده بود.

او در این فیلم در نقش زنی ظاهر شد که مبتلا به تیفوس است و سرش را تراشیده اند.

این جسارت به همراه فیزیک ظاهری و قابلیت های بازیگریش حاکی از آمدن یک بازیگر متفاوت را در سینمای ایران بود. بازیگر زنی که حتی تا قبل از آن شاید نمونه هایش کمتر در میان بازیگران زن سینمای جهان دیده شده بود.

این بازیگر، البته خیلی پیش تر با فیلم گفت هر سه نفرشان (غلامعلی عرفان) در سال ١٣٥٩ وارد عرصه سینما شد، اما به نمایش در نیامدن این فیلم باعث شد، خیلی ها حضور فرجامی در سینما را با فیلم خط قرمز (مسعود کیمیایی) بشناسند.

این فیلم هم البته فقط در جشنواره فیلم فجر دیده شد. البته سالهای اخیر ، نمایش هایی محدود در خانه سینما و خانه هنرمندان داشته است. فرجامی در خط قرمز در نقش لاله، پزشکی را بازی می کند که در شب ازدواجش متوجه می شود، شوهرش (امانی) با بازی سعید راد، یک فرد ساواکی است.

تمام وقایع فیلم در طول یک شب می گذرد و اکثر آن در یک محیط بسته که همان منزل امانی است.

بیشترین صحنه های فیلم نیز معطوف به بازی سعید راد و فرجامی است و در یک لوکیشن فیلمبرداری شده است.

خط قرمز را کیمیایی بر اساس نمایشنامه شب سمور بیضایی نوشته بود.

 

كارنامه بازیگری فريماه فرجامی Farimah Farjami acting carrier

كارنامه بازیگری فريماه فرجامی Farimah Farjami acting carrier

 

این فیلم هم گرچه معرفی فرجامی به عالم سینماست، اما در حقیقت وی از سال ١٣٥٥ به صورت حرفه ای با گویندگی در نمایش های رادیویی وارد عرصه هنرهای نمایشی شد و با بازی در نمایش تلویزیونی آدمک این عرصه را ادامه داد. همچنین فرجامی دانش آموخته دانشگاه هنرهای دراماتیک است و در کارنامه اش بازی های تئاتری صحنه ای بسیاری نیز دیده می شود که از معروف ترین آن ها می توان به “دادگاه نورنبرگ” اشاره کرد.

یکی از ویژگی های مهم بازیگری فرجامی در این است که با اینکه سعی می کند، نقش های خاص و متفاوت را بازی کند، اما آن نقش ها دور از ذهن و غیر واقعی نیستند بلکه  بسیار واقعی هستند. شخصیت هایی که ما به ازای واقعی دارند از شخصیت دختر معتاد در فیلم “تیغ و ابریشم” گرفته تا “افاق” فیلم نرگس.

همچنین ویژگی دیگری که بر اهمیت این بازیگر می افزاید این است، او به مانند برخی از ستاره ها نخواست که همیشه در نقش های شسته رفته و با قدرت و وجاهت بازی کند، او از این که درد و رنج ‌حتی شکست شخصیت ها را نشان دهد، ابایی نداشت.

تماشاگر درد و رنج شخصیت خاکستری آفاق را درک می کرد و می توانست با او همدردی کند، فرجامی نیز به زیبایی در نوع بازی خاصش که تلفیقی از بازی بیرونی و درونی بود رنج و هراس از دست رفتن امید و آرزوهایش را نشان میداد؛ از دست رفتن عشقش، عادل و پیدا شدن رقیبی سخت چون نرگس.

در “پرده آخر” (واروژ کریم مسیحی) که شاید فانتزی ترین کار فرجامی نیز باشد، در نقش فروغ الزمان بازی کرد، زنی که به دنبال دسیسه های برادر و خواهر شوهرش در پی تصاحب اموالش او را درگیر یک بازی می کنند و قصد به جنون کشاندن او را دارند. فرجامی اینجا نیز توانست یکی از سخت ترین نقش های سینمایی، سینمای ایران را به خوبی اجرا کند.

می توان گفت او كسی است كه توانست نقش های پيچيده و سخت فيلم كارگردانان مطرح را به خوبی بازی كند از شخصيت معصوم و خاص ماه منير در فيلم علی حاتمی تا نقش خاكستری آفاق در فیلم نرگس.

5/5 ( 1 نظر )


منبع : چهره های سینمایی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید