17 آگوست ، روز جهانی حیوانات بی خانمان

بی خانمانی حیوانات و پسامدهای آن، هنوز هم یک مسئله ی جهانی ست. در روزگاری که انسان، این موجود دو پا، بیش از هر زمان دیگر ادعای روشنفکری، آزادگی، مسئولیت پذیری، و انسانیت دارد، هنوز حیوانات، این هم خانه های ما بر زمین، مورد آزار، اذیت، رنج و بی پناهی هستند.

روز جهانی حیوانات بی خانمان - International Homeless Animals' Day

روز جهانی حیوانات بی خانمان – International Homeless Animals’ Day

آسمونی : دراین روز توصیه می شود بـه جای خرید حیوانات، آن‌‌ها را از پناهگاه‌های‌ موجود قبول کنند تا از قاچاق و سوءاستفاده از حیوانات برای بچه آوری و فروش پیش گیری شود.

انجمن‌ها و فعالان دفاع از حیوانات همه ی تلاششان این اسـت کـه مردم را از وضعیت تاسف بار و غم انگیز این حیوانات آگاه کنند. روز جهانی‌ حیوانات بی‌ سرپناه بـه منظور آموزش مردم در رابطه با رها کردن حیوانات خانگی و سرنوشتی کـه در انتظار آنهاست ؛ حیوانات بی‌ سرپناه ؛ و اهمیت عقیم سازی حیوانات خانگی درنظر گرفته شده اسـت.

جامعه جهانی‌ و فعالان حقوق حیوانات بـه حیوات بی‌ سرپناه اختصاص داده شده اسـت. زندگی‌ حیوانات از جهات زیادی بـه دلیل دخالت بی‌ رویه انسان در اکوسیستم، بی‌ مهری نسبت بـه سایر موجودات کره زمین از سوی انسان و عطش سیری ناپذیر او در تمامیت خواهی‌ و سلطه یابی‌؛ جهل و نادانی‌؛ و…تغییر یافته و از نظم طبیعی خود خارج شده اسـت.

سگ‌ها و گربه‌ها نیز از این سوءرفتارها بی‌ نصیب نمانده اند و پس از اهلی شدن توسط انسانها در تعداد زیادی از جوامع بـه حال خود رها شده‌اند و چون کنترلی روی رشد جمعیت آن ها نبوده و اقدامی در جهت حل معضل ازدیاد جمعیت آن ها بـه عمل نیامده، بـه مشکلی‌ بزرگ تبدیل شده اند.

ایران هم از این مقوله مستثنا نیست و با این مشکل دست و پنجه نرم میکند و متأسفانه بـه بدترین شکل ممکن، یعنی کشتن، کمر بـه حل این مشکل بسته اسـت. یکی‌ از اهداف روز جهانی‌ حیوانات بی‌ سرپناه جلب توجه همگانی بـه این نکته اسـت کـه جان هیچ حیوانی بـه این منظور نباید گرفته شود و راهکارهای بهتر و انسانی تری برای حل این مساله وجوددارد؛ اما کمک و مشارکت همگانی را طلب میکند و قبل از هر چیز باید با آموزش نکات لازم بستر فرهنگی‌ ان آماده شود.

همه  کمک کنیم تا در غیاب همکاری ما، دولت بـه بهانه رفاه و بهداشت عمومی‌ دست بـه کشتار این موجودات خوب و دوست داشتنی کـه تنها گناه‌شان آوارگی و نداشتن خانه و خانواده اسـت، نزند.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید