10 آگوست ، روز جهانی سوخت سبز

10 آگوست به اسم روز جهانی سوخت سبز نامگذاری شده است.

روز جهانی سوخت سبز - International Biodiesel Day - آسمونی

روز جهانی سوخت سبز – International Biodiesel Day – آسمونی

آسمونی : همه ساله 10 آگوست روز سوخت سبز جشن گرفته می شود. در دهه 1850 دو دانشمند به نامهای ای. دافی و جی. پاتریک اولین موتور دیزل را طراحی کردند. پس از آنها یک دانشمند مشهور به نام رادولف دیزل اولین مدل موتور دیزلی یک سیلندر 10 پا آهن با فلایویل در پایه آن را اختراع کرد. این مدل در 10 آگوست 1893 به بهره برداری رسید. به همین دلیل است که این روز به عنوان روز جهانی سوخت سبز جشن گرفته می شود.

بسیاری از مردم اعتقاد دارند که دیزل این موتور را طوری طراحی کرد که با روغن بادام زمینی هم کار کند. گرچه این اعتقاد درست نیست.

گزارش شده است که دیزل یک بار گفته بود : استفاده از روغنهای گیاهی برای سوخت موتورها امروز شاید مهم نباشد ولی روزی می آید که این روغنها به اندازه نفت و محصولات زغال سنگ اهمیت داشته باشند.

روغنهای گیاهی و حیوانی

با اینکه در آن روزگار سوختهای نفتی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفت، نیاز به روغنهای گیاهی و حیوانی برای موتورها بسیار بالا بود. در طول دهه های 1920 و 1930 کشورهای ایتالیا ، فرانسه، بریتانیا، پرتغال، آلمان، آرژانتین، ژاپن، برزیل و چین روغنهای دیزلی بر پایه روغن گیاهی و حیوانی را امتحان و استفاده کردند که امروزه به آنها سوخت سبز گفته می شود.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ترجمه اختصاصی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید