کارتون باب اسفنجی

باب اسفنجی شلوار مکعبی یک اسفنج دریایی ساده، خوش قلب و دوست داشتنی با افکاری کودکانه است. گاهی سعی می کند به دیگران کمک کند و گاهی فقط می خواهد بازی کند اما در این میان گاهی هم خرابکاری هایی بی قصد و غرض می کند که موجب خنده می شود. دوست صمیمی او پاتریک که یک ستاره دریایی کله پوک است معمولاً او را همراهی می کند. با آسمونی همراه باشید.

باب اسفنجی

«باب اسفنجی شلوارمکعبی» (که البته ترجمه صحیح آن «شلوارمربعی» است) نام و نام خانوادگیِ شخصیت جذاب و دوست داشتنیِ این کارتون پرطرفدار است که خالق مشهور او یعنی «استفان هیلنبرگ» برایش انتخاب کرد. اوائل نام «پسر اسفنجی» را برایش انتخاب کرده بود اما بعد متوجه شد که «پسر اسفنجی» قبلاً برای یک شخصیت دیگر که در حال نمایش است انتخاب شده است، پس تصمیم گرفت نام شخصیت داستانی اش را تغییر دهد. هیلنبرگ اصرار داشت کلمه «اسفنج» حتماً در نام شخصیتش گنجانده شود تا کسی احیاناً او را به اشتباه «مرد پنیری» نخواند! این بود که سرانجام به نام «باب اسفنجی» رسید و برای تکمیل آن «شلوار مکعبی» را به عنوان نام خانوادگی به آن افزود.

«تام کِنی»، کسی که هیلنبرگ صدایش را برای صداگذاری روی باب پسندید، می گوید: باب اسفنجی از لحاظ سنی نه بزرگ بود نه بچه، مثل جری لوئیس … که ظاهر آدم بزرگ ها را دارد اما رفتار و حرکاتش بچه گانه است.

اولین قسمت باب اسفنجی در اولین روز ماه مه 1999 اماده پخش شد. پخش آن را نیکلودئون-تی-وی به عهده گرفت و در شبکه های ام-تی-وی-نت-ورک و نیک-تونز که در آن زمان شبکه های مشهور و پربیننده ای بودند پخش شد و با استقبال فراوان مردم روبه رو شد.

بنابراین تولید این برنامه ادامه پیدا کرد. در سال 2004 برای اولین بار یک سینمایی از باب اسفنجی آماده اکران شد که آن هم با استقبال بسیار زیاد تماشاچیان و طرفدارانش مواجه شد. همینطور فصل های جدیدی از این کارتون تولید شد و تا امروز که 9 فصل از آن ساخته و آماده پخش شده یعنی چیزی در حدود 334 قسمت!

بعد از مدتی هیلنبرگ تصمیم گرفت در نام برنامه تغییراتی ایجاد کند، او در هاله‌ای از شوخی این عنوان را برای یک سری از مجموعه در نظر گرفت: «باب کی؟ شلوار چی؟» اما پس از مدتی با انتقاد شدید منتقدین و هوادارانش روبه‌رو شد و دوباره به همان اسم سابق برگشت.

داستان هر قسمت معمولاً در شهر بیکینی باتم که شهری است در زیر اقیانوس آرام اتفاق می افتد، جایی که در آن باب اسفنجی در خانه ای به شکل آناناس به همراه حیوان خانگی اش (حلزونی به نام گری) زندگی می کند. باب اسفنجی در رستوران آقای خرچنگ کار می کند و با اینکه شغل بسیار ساده ای دارد اما کارش را خیلی دوست دارد و از آن راضی است چون خود باب اسفنجی هم شخصیت بسیار ساده ای دارد با افکاری کودکانه…

آقای خرچنگ عاشق پول است و تنها چیزی که اورا تحریک می کند مال اندوزی است.

«پاتریک»، که یک ستاره دریایی است، دوست صمیمی و هم پای باب اسفنجی به حساب می آید. این دو باهم اوقات خوشی را می گذرانند و به بازی ها و شادی های بی حد و وصف کودکانه می پردازند. در این کارتون هر بلایی هم که سر باب و پاتریک می آید آنها دوباره می توانند به شکل اولشان در می آیند و در واقع خاصیت نرم تنانگیشان به آنها یک شخصیت نامیرا داده است.

یکی دیگر از دوستان باب اسفنجی و پاتریک، «سندی» سنجابی است اهل تگزاس، که به کمک یک حباب (لباسی شبیه لباس فضانوردان) در زیر آب رفت و آمد می کند. او برعکس پاتریک، کاملاً عاقل است و اصلاً حرکات بچه‎گانه ندارد. در حقیقت دانشمندی است که روی کره ماه تحقیق می‌کند و گاهی به آنجا سفر می‌کند.

مهمترین شخصیت منفی این کارتون آقای پلانگتون است که در طرف دیگر شهر رستوران دارد و به شدت با آقای خرچنگ در رقابت است. بزرگترین دغدقه او، بدست آوردن فورمول غذایی آقای خرچنگ است. او در این راه حاضر است هر چیزی را فدا کند.

از دیگرشخصیت های این کارتون می توان به آقای اختاپوس اشاره کرد که در همسایگی باب اسفنجی زندگی می کند. او هشت پایی خودخواه است و زیاد هم از باب اسفنجی بخاطر رفتار بچه‌گانه اش خوشش نمی آید.

خلق چنین اثری با این تعداد قسمت، که تقریباً همگی از جذابیت یکسان برخوردار باشند، و نیز بیش از یک دهه همچنان که تعداد قسمتهایش اضافه می شوند و باید شاهد افزوده شدن طرفدارانش در سرتاسر دنیا باشیم واقعاً جای تحسین دارد. مسلماً در این سالها بسیاری افراد از عوامل گروه هیلنبرگ کم و زیاد شده‌اند اما او باز توانسته همان تصاویر و همان جذابیت را حفظ کند. خلاقیت در این اثر آن قدر بالاست که تا کنون سوژه‌ها لوس و تکراری نشده و در همان حدّ جذابیت باقی مانده‌اند. از همین جا یک دست مریزاد به او می گوییم. همینطور به وینسنت والر، استیون بنکس،آلن اسمارت، دِرِک دریمون، تیم هیل، شِرم کوهن، مری ودر ویلیامز، مارتین اولسن و بسیاری افراد دیگر که او را در این سالها همیاری کرده اند.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : آسمونی

دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  25 آبان 1398

  نه

 2. نویسنده دیدگاه: امیر
  14 دی 1393

  عالی است بچه هارا سرگرم میکند

 3. نویسنده دیدگاه: اختاااااپوسسسسسسس
  16 شهریور 1393

  من عاشق اختاپووووووسممممم.خیلی دوسش دارم احساس میکنم خیلی اخلاقش شبیه منه

  • نویسنده دیدگاه: نیلا
   28 تیر 1395

   حالا اسمت چیه

 4. نویسنده دیدگاه: ایل ماه
  23 تیر 1393

  من باب اسفنجیرو خیلی دوست دارم و جنابه
  پاتریک رو 100 تا دوست دارم

 5. نویسنده دیدگاه: انی
  09 تیر 1393

  خیلی جالب بود اما کم بود مرسی

 6. نویسنده دیدگاه: انا
  27 آبان 1392

  باب اسفنجی کارتون خوبیه من دوسشدارم

 7. نویسنده دیدگاه: yaas
  22 آبان 1392

  من دیده بودم که بچه های کوچیک همشون عاشق این کارتون هستن ولی چون اصلا ندیده بودم نمیدونستم برای چی..خیلی دوست داشم درموردش اطلاعاتی داشته باشم..مرسی 😀 😀

 8. نویسنده دیدگاه: ساحل
  09 آبان 1392

  وای خدای من کارتون قشنگ اسفنجی 😉 دستتون دردنکنه 🙂 بسیارممنونم 🙂

 9. نویسنده دیدگاه: رضا ازاد
  09 آبان 1392

  لطفا اين كارتون را براي دانلود بگذاريد.

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   19 آبان 1392

   در حال حاضر این امکان وجود نداره

 10. نویسنده دیدگاه: كشته مرده باب اسفنجي
  09 آبان 1392

  من عاشق باب اسفنجي ام و از شما بسيار سپاسگزارم

 11. نویسنده دیدگاه: ماني
  09 آبان 1392

  😮 😮 😮 😮 😮 😮

 12. نویسنده دیدگاه: بنیامین کرناسی
  04 آبان 1392

  باب وخیلی دوست دارم ولی بیشتر از اون عاشق پاتریکم :mrgreen: امتیاز100

 13. نویسنده دیدگاه: بنیامین کرناسی
  04 آبان 1392

  برای من بسیار جذابه بیشتر از اون شخصیت پاتریک رو دوست دارم

 14. نویسنده دیدگاه: nastaran
  02 آبان 1392

  کارتون باب اسفنجی عالی هست عاشق کارتونش هستم 😀 😀 😛 😆 😉

 15. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  02 آبان 1392

  باب اسفنجی خیلی جذاب و دوست و داشتنیه مخصوصاً پاتریک.

 16. نویسنده دیدگاه: خشايار
  01 آبان 1392

  عاشقشممممممممممممممممممممممممم

 17. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  01 آبان 1392

  ➡ ➡ 👿 👿 💡 🙄 : 😈 😯 ❗

 18. نویسنده دیدگاه: ببری خان
  01 آبان 1392

  من با تمام وجود عاشق باب اسفنجی هستم و خیلی از اخلاق و رفتارم هم مثل همونه!!!! 😀 :mrgreen: 😀

 19. نویسنده دیدگاه: سونیا
  30 مهر 1392

  خیلی خوبه پسر خالم 2 سالشه عاشق باب و پاتریکه 😉

 20. نویسنده دیدگاه: فرشته
  29 مهر 1392

  باب اسفنجی دوست دارم!!
  کارتونت خیلی خاطره انگی :mrgreen: زه..

 21. نویسنده دیدگاه: مهدی
  29 مهر 1392

  واسه بچه های امروزی سرگرم کننده ست 🙄

نظر خودتان را ارسال کنید