28 جولای ، روز جهانی هپاتیت

با توجه به اینکه هپاتیت یکی از اصلی ترین عوامل سیروز ، سرطان کبد ، نارسایی کبدی می باشد که خوشبختانه با تلاش های موثر در دو دهه اخیر و با استفاده از مراکز آموزشی درمانی، شبکه های بهداشتی و همکاران محترم در بدنه اجرایی و علمی کشور مبنی بر تولید واکسن در داخل و تولید داروی هپاتیت C منجر به کاهش شیوع بیماری هپاتیت B و C شده است .

روز جهانی هپاتیت - hepatitis day

روز جهانی هپاتیت – hepatitis day

آسمونی : بر اساس گزارش های واصله از دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در سال 1397 تعداد8751 نفر هپاتیت B (HBsAg+) و 2393 نفر هپاتیت C  (HCVAb+) شناسایی و در پرتال مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت ثبت شده است به استناد موارد ثبت شده میزان بروز هپاتیت B 7/10 و میزان بروز هپاتیت C 9/2 در سال 1397 می باشد.

ما نیز متعهد هستیم تا با بهره گیری از تمام توان علمی و اجرایی نظام بهداشتی – درمانی استان و اجرای برنامه جامع حذف هپاتیت ، از بروز موارد جدید این بیماری جلوگیری کنیم. برنامه حذف هپاتیت در ایران تا سال 1410 به واسطه بهره گیری از داروهای موثر و کارآمد در دستور کار قرار گرفته است و در آستانه ادغام قرار دارد . از طرف دیگر با برنامه های جامع، واکسیناسیون هپاتیت B در نوزادان و گروه های پرخطر ، شیوع هپاتیت B در کشور رو به کاهش است و کنترل آن جزء اهداف عالی نظام سلامت می باشد.

پورتال آسمونی : بی شک دستیابی به این اهداف مهم نیازمند ارتقاء سطح دانش جامعه و ایجاد فرهنگ آگاهی از هپاتیت ، آموزش و بیماریابی فعال در گروه های پرخطر به ویژه بیماران هموفیلی ، تالاسمی ، دیالیزی ، معتادان تزریقی و افراد با سابقه زندان بوده ، به طوری که می توان با همکاری همه جانبه تمامی ارگان های مسئول به هدف حذف هپاتیت c در وقت مقرر نائل آمده و شاهد کاهش بیشتر هپاتیت B در جامعه باشیم. فرارسیدن روز جهانی هپاتیت (6 مرداد ماه -28 جولای ) فرصتی مغتنم و کم نظیر در راستای افزایش حداکثری آگاهی عموم جامعه نسبت به راه های انتقال ، پیشگیری و درمان هپاتیت های ویروسی است .

0/5 ( 0 نظر )


منبع : دانشگاه علوم پزشکی تبریز

نظر خودتان را ارسال کنید