عربستان به دنبال پایان دادن به جنگ یمن تا پایان ۲۰۱۹ است

خروج نظامی امارات از یمن امیدها برای دستیابی به یک آتش‌بس سراسری در این کشور در سال جاری میلادی را تقویت می‌کند و حاکی از آن است که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی احتمالا تا پایان امسال به جنگ خود در یمن پایان خواهد داد؛ جنگی که وجهه کشورهای متحد آمریکا در حوزه خلیج فارس را خدشه‌دار کرده است.

عربستان به دنبال پایان دادن به جنگ یمن تا پایان ۲۰۱۹ است - Saudi Arabia seeks to end the Yemen war by the end of 2019

عربستان به دنبال پایان دادن به جنگ یمن تا پایان ۲۰۱۹ است – Saudi Arabia seeks to end the Yemen war by the end of 2019

به گزارش آسمونی : به نقل از خبرگزاری رویترز، دو منبع دیپلماتیک اعلام کردند: مذاکرات در خصوص توسعه یک آتش‌بس به رهبری سازمان ملل که در حال حاضر در شهر بندری الحدیده برقرار است ممکن است به یک آتش بس سراسری تا پاییز امسال منجر شود. این اقدام راه را برای مذاکرات در خصوص یک چارچوب سیاسی برای پایان دادن به این جنگ میان حوثی‌ها و نیروهای یمنی تحت حمایت ائتلاف عربستان سعودی هموار می‌سازد.

امارات به این نتیجه رسیده که این جنگ چهار ساله به صورت نظامی هیچ برنده‌ای نخواهد داشت در حالی که این کشور از سوی غرب به شدت تحت نظارت دقیق قرار دارد.

یکی از منابع آگاه در منطقه گفت: در حال حاضر یک جریان واقعی برای توقف اقدامات خصمانه تا ماه دسامبر وجود دارد اگرچه همچنان میلیون‌ها موضوع دیگر وجود دارد که باید حل شوند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود افزود: امارات نمی‌خواهد در جنگی باقی بماند که نمی‌تواند در آن پیروز شود.

این جنگ مدتهاست که در یک بن‌بست نظامی باقی‌مانده است. عربستان سعودی و امارات این ائتلاف را که در سال ۲۰۱۵ میلادی به یمن حمله کرد رهبری می‌کنند. اما از سوی دیگر تضمین یک پایان برای اقدامات خصمانه نیز دشوار است چرا که بی‌اعتمادی در تمامی طرفین به چشم می‌خورد و در بین گروه‌های مختلف یمن رقابتی تنگاتنگ وجود دارد.

5/5 ( 1 نظر )


منبع : ایسنا

نظر خودتان را ارسال کنید