جام ملت های آفریقا ؛ تمامی قهرمانان ادوار گذشته ( بخش سوم )

جام ملتهای آفریقا 2019 با قهرمانی الجزایر تمام شد. به همین بهانه مروری داریم بر آنچه در ادوار گذشته این مسابقات رخ داده است. بخش های اول و دوم این تاریخچه را با هم مرور کردیم و اکنون به بخش سوم تاریخچه می پردازیم.

همه قهرمانان جام ملت های آفریقا ( بخش سوم )

اختصاصی ورزشی آسمونی – مهدی زارعی

 

بیشتر بخوانید :

جام ملت های آفریقا ؛ تمامی قهرمانان ادوار گذشته ( بخش دوم )

1976 (اتيوپي)

نهمين دوره مسابقات قهرماني آفريقا از نوزدهم فوريه تا 14 مارس در اتيوپي برگزار شد. مسابقات در دو گروه چهارتيمي انجام شدو امتيازات زير كسب شد.

گروه اول : گينه (5) مصر (4) اتيوپي (3) اوگاندا (0)

گروه دوم : مراكش (5) نيجريه (4)سودان (2) زئير(1)

براي نخستين‌بار چهار تيم حاضر در نيمه نهايي، بازي‌هاي خود را به صورت دوره‌اي برگزار كردند و نتايج زير را رقم زدند.

گينه (1ـ1) نيجريه / مراكش (2ـ1) مصر/ مراكش (2 ـ1) نيجريه

گينه (4ـ2) مصر/ نيجريه (3ـ2) مصر/ مراكش‌ (1ـ1) گينه

به اين ترتيب مراكش نخستين كشوري بود كه بدون پيروزي در برابر تيم دوم تورنمنت، قهرمان جام شد!

در اين مسابقات 18  بازي برگزار شد و 54 گل نيز به ثمر رسيد.

1978 (غنا)

پايان عمر جام عبدالله سالم

وقتي غنا به ميزباني دهمين دوره جام ملت های آفریقا برگزيده شد، پيش‌بيني مي‌شد كه در پايان اين دوره، تكليف جام نقره‌اي «عبدالعزيز عبدالله سالم» مشخص خواهد شد. اين جام به نام اولين رئيس CAF لقب گرفته بود كه مصري بود. مسابقات از پنجم تا 16 مارس برگزار شد و تيم‌ها امتيازات زير را كسب كردند:

گروه اول : غنا (5) نيجريه (4) زامبيا (3) ولتاي عليا(0)

گروه دوم : اوگاندا (4) تونس (4) مراكش (3) كنگو برازاويل(1)

در نيمه نهايي غنا با يك گل تونس را شكست داد و اوگاندا (2ـ1) نيجريه را از پيش روي برداشت. اما مسابقه رده‌بندي فرجام خوشي نداشت. مسابقه تا دقيقه 42  با تساوي (1ـ1) پيش مي‌رفت كه با بيرون كشيدن تونس از ميدان، نيمه كاره ماند و طبق مقرّرات، نيجريه به پيروزي (2ـ0) دست يافت. غنا هم با دو  گل اوپوكو آفري يي يه اوگاندا را (2ـ0) شكست داد و اولين تيمي لقب گرفت كه در فتح جام هت تريك كرده است. آسمونی ، جالب بود كه در دهه 70  پنج تيم مختلف فاتح اين بازي‌ها شدند!

1980 (نيجريه)

قبل از آغاز دوازدهمين دوره بازي‌هاي جامي با عنوان « جام اتحاد آفريقا » Africa unity cap توسط هيأت عالي ورزش آفريقا به كنفدراسيون فوتبال اين قاره اعطا شد تا به جاي جام قبلي مورد استفاده قرار گيرد. اين جام شامل قطعه‌اي استوانه‌اي بود كه حلقه‌هاي المپيك در بالاي نقشه‌اي از قاره آفريقا ـ كه روي قطعه حكاكي شده بود ـ قرار داشت. البته كمتر ظرافتي بر روي اين استوانه ديده مي‌شد و آن‌چه بيشتر به چشم مي‌آمد، « هيبت » اين جام بود! اين دوره از هشتم تا 22 مارس در نيجريه برگزار شد و در دو گروه، تيمها امتيازات زير را كسب كردند.

گروه اول : نيجريه (5) مصر (4) ساحل عاج (2) تانزانيا (1)

گروه دوم : الجزاير (5) مراكش (3) غنا (3) گينه (1)

در گروه دوم دو تيم مراكش و غنا حتي تفاضل گلي يكسان داشتند. اما گل زده بيشتر زمينه صعود مراكش را فراهم آورد. هرچند كه آنها در نيمه نهايي با يك گل از نيجريه باختند و حريف مصر شدند كه پس از تساوي (2-2) در ضربات پنالتي (2-4) از الجزاير باخته بود. تيم مراكش با مربيگري ژوست فونتين ( ستاره تيم ملّي فرانسه در جام جهاني 1958 ) در ديدار رده‌بندي (2-0) پيروز شدند و عنوان سوم جام را به خود اختصاص دادند. نيجريه ميزبان نيز سه گل به الجزاير زد و قهرماني خود را جشن گرفت. در اين جام در 16 بازي 35 گل به ثمر رسيد و ميانگين 19/2 گل براي هر بازي به جاي ماند. ضمن آن‌كه «كريستين چوگوو» نيجريه‌اي بهترين بازيكن تورنمنت شد.

1982 (ليبي)

سيزدهمين دوره مسابقات با قحطي گل مواجه شد تا جايي كه در 16 بازي تنها 32 گل به ثمر رسيد. از نكات جالب اين دوره از رقابت‌های جام ملت های آفریقا نتايج تيم كامرون بود. حذف! 3 تساوي، 1 گل زده و 1 گل خورده. نتايجي كه عيناً چند ماه بعد در جام جهاني اسپانيا نيز تكرار شد! در اين بازي‌ها در دو گروه امتيازات زير كسب شد:

گروه اول : ليبي (4) غنا (4) كامرون (3) تونس (1)

گروه دوم : الجزاير (5) زامبيا (4) نيجريه (2) اتيوپي (1)

در نيمه نهايي ليبي (2-1) زامبيا را شكست داد. اما تساوي (2-2) غنا و الجزاير كار را به وقت اضافي كشاند تا برد (3-2) غنا پرگل‌ترين ديدار تورنمنت را رقم بزند! غنايي‌ها در فينال نيز مقابل ميزبان (1-1) مساوي شدند. آسمونی ، اما در ضربات پنالتي در 8 ضربه به برتري (7-6) دست يافتند و براي چهارمين بار قهرمان قاره سياه شدند. اين نخستين باري بود كه يك تيم ديدار فينال را به لطف ضربات پنالتي برنده مي‌شد. زامبيا نيز (2-0) الجزاير را شكست داد و سوم شد. در اين ديدارها « جورج الحسن » غنايي با 3 گل، برترين گلزن و « فوزي العيساوي » از ليبي برترين بازيكن تورنمنت لقب گرفتند.

1984 (ساحل عاج)

موج مهاجرت بازيكنان آفريقايي به ليگ‌هاي اروپايي ـ كه از چند سال قبل آغاز شده بود ـ لحظه به لحظه سرعت مي‌گرفت. درخشش آفريقايي‌ها در جام جهاني 1982 توجه جهانيان را به فوتبال آفريقا جلب كرده بود و اين امر كيفيت رقابت‌هاي جام ملت های آفریقا 1984 را افزايش داد. دو شهر آبيجان و بوآكه از چهارم تا 18 مارس پذيراي برترين‌هاي قاره سياه بودند و در پايان دور گروهي، امتيازات زير رقم خورد:

گروه اول : مصر (5) كامرون (4) ساحل عاج (2) توگو (1)

گروه دوم : الجزاير (5) نيجريه (4) غنا (2) مالاوي (1)

هر دو ديدار نيمه‌نهايي به ضربات پنالتي كشيده شد و كامرون (5-4) الجزاير را شكست داد و نيجريه پس از تساوي (2-2) مقابل مصر، اين تيم را (8-7) بُرد.

دو ديدار پاياني جام نيز (3-1) خاتمه يافت. الجزاير تيم شگفتي‌ساز جام جهاني 82 به لطف گلهاي رباح ماجر و الاخضر بلومي ستارگان خود در آن جام، ديدار رده‌بندي را پيروز شد و شيرهاي رام‌نشدني كامرون نيز با همين نتيجه نيجريه را شكست داد و اولين قهرماني خود در آفريقا را جشن گرفتند. در اين ديدارها تعداد گلها به 39 افزايش يافت و ميانگين گل به 44/2 رسيد. « طاهر ابوزيد » مصري با 4 گل برترين گلزن رقابت‌ها شد و « تئوفيله آبه‌گا » كامروني عنوان برترين بازيكن رقابت‌ها را به دست آورد.

 

5/5 ( 1 نظر )


منبع : ورزشی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید