علاوه بر اتحادیه اروپا چین و روسیه هم خواهان حفظ برجام هستند

وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد: نه تنها کشورهای عضو اتحادیه اروپا بلکه دیگر کشورها مانند روسیه و چین خواهان حفظ توافق هسته ای(برجام) هستند.

علاوه بر اتحادیه اروپا چین و روسیه هم خواهان حفظ برجام هستند - In addition to the EU, China and Russia want to maintain a nuclear deal

علاوه بر اتحادیه اروپا چین و روسیه هم خواهان حفظ برجام هستند – In addition to the EU, China and Russia want to maintain a nuclear deal

به گزارش آسمونی:«جرمی هانت» امروز (دوشنبه) در توئیتی نوشت: همانطور که انگلیس در موضوع نفتکش ایران در جبل الطارق خواهان افزایش تنش نبود، ما انتظار بازگشت به اجرای کامل توافق هسته ای هستیم.

وی افزود: ما گفت وگوهای مهمی با دیگر شرکای اروپایی خود در مورد ایران داشته ایم. انگلیس از توافق هسته ای حمایت می کند اما نمی توان از توافق هسته ای نسبی حمایت کرد.

وزیر خارجه انگلیس امروز و پیش از آغاز نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل نیز در گفت وگو با خبرنگاران تصریح کرد: هنوز پنجره کوچکی برای حفظ برجام باز است.

وی همچنین مدعی شد که این پنجره در حال بسته شدن است، اما برجام هنوز نمرده و ما به حفظ خلع سلاح هسته‌ای خاورمیانه متعهد هستیم.

هانت افزود: اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، آنگاه دیگر کشورها نیز به سلاح هسته‌ای دست خواهند یافت و اوضاع بسیار دشوار و خطرناکی به وجود خواهد آمد.

نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا امروز در حالی برگزار می‌شود که آلمان، فرانسه و انگلیس روز گذشته (یکشنبه) در بیانیه مشترکی بار دیگر بر تعهد خود به برجام، توقف تنش‌ها در خلیج فارس و از سرگیری گفت‌وگوها تاکید کردند.

سران برلین، پاریس و لندن در این بیانیه گفتند: ما اخیراً چند ابتکار دیپلماتیک را برای کمک به تنش‌زدایی و گفت‌وگو انجام داده‌ایم که به نشانه‌های حسن نیت همه طرف‌ها نیاز فوری دارد.

«در عین آنکه به حمایت از برجام ادامه می‌دهیم، تداوم آن منوط به پایبندی کامل ایران است و ما قویاً از ایران می‌خواهیم تا تصمیم‌های اخیر خود در این رابطه را لغو کند. ما همچنان به یافتن راه‌های گفت‌وگو که در توافق برای پرداختن به پایبندی ایران از جمله از طریق کمیسیون اقدام مشترک برجام پیش‌بینی شده است، ادامه می‌دهیم.»

پس از بدعهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات خود، ذخایر اروانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصدی ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد.

جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه هفته گذشته بدنبال عدم پایبندی گروه ۱+۴ به تعهدات برجامی خود و برآورده نشدن مطالبات ایران در این توافق، گام دوم کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای را اجرا کرد که بر اساس آن، ایران دیگر محدودیت سطح غنی‌سازی تا سقف ۳.۶۷ را رعایت نخواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تاکید کرده این گام‌ها در چارچوب برجام و طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ این توافق است و در صورتی که شرکای برجام گام‌های لازم برای ایفای تعهدات خود بردارند این اقدامات به سرعت قابل بازگشت است.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ایرنا

نظر خودتان را ارسال کنید