۲۸ بیمارستان آموزشی از وزارت بهداشت کارت قرمز گرفتند

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: بر اساس برنامه وزارت بهداشت حدود ۲۱۴ بیمارستان آموزشی این وزارتخانه در سال گذشته با ۹۱ سنجه ارزیابی شده‌اند و در این ارزیابی هشت بیمارستان از نظر اعتبار به طور کامل تأیید شدند، ۱۰۸ مرکز تأیید یک ساله و ۴۱ مرکز نیز تأیید مشروع یکساله گرفتند. اما ۲۵ مرکز نیز به صورت شش ماهه و مشروط مورد تأیید قرار گرفتند و در نهایت ۲۸ مرکز بیمارستانی مورد تأیید قرار نگرفت.

۲۸ بیمارستان آموزشی از وزارت بهداشت کارت قرمز گرفتند - The 28 educational hospitals received a red card from the Ministry of Health

۲۸ بیمارستان آموزشی از وزارت بهداشت کارت قرمز گرفتند – The 28 educational hospitals received a red card from the Ministry of Health

به گزارش آسمونی : دکتر باقر لاریجانی در نشست خبری که امروز به منظور تشریح برنامه‌های آموزشی وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به موفقیت ایران در تأیید نحوه اعتبار بخشی مراکز آموزش پزشکی کشور از سوی فدراسیون جهانی آموزش پزشکی، گفت: بر اساس این برنامه تا ۱۰ سال آینده اقدامات این وزارت خانه در اجرای اعتبار بخشی مراکز آموزش پزشکی کشور (دانشکده‌های پزشکی) مورد تأیید این فدراسیون قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه تصریح کرد: برنامه وزارت بهداشت در حوزه اعتبار بخشی در تمامی رشته‌ها اعم از داروسازی، دندانپزشکی و غیره با جدیت اجرا می‌شود، بر این اساس تمامی رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی مورد اعتبار بخشی قرار خواهند گرفت.

لاریجانی تاکید کرد: بر اساس اعلام فدراسیون جهانی آموزش پزشکی اگر تا سال ۲۰۲۰ دانشکده‌های پزشکی کشور اعتبار بخشی نشوند، مدارک فارغ التحصیلان مورد تأیید قرار نخواهد گرفت.

برگزاری بیش از ۷۰ درصد آزمون‌های وزارت بهداشت به صورت مجازی

دکتر لاریجانی همچنین با تاکید بر اینکه بیش از ۷۰ درصد آزمون‌های وزارت بهداشت به صورت کاملاً مجازی یا مجازی – حضوری برگزار می‌شود، گفت: در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ نفر در ۳۰ مرکز الکترونیکی با ۴۰۰۰ ایستگاه کاری با این وزارت خانه همکاری می‌کنند و به دانشگاه‌ها اجازه داده شده که تزهای خود را به صورت مجازی ارائه کنند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر تمام امتحان‌های آزمون‌های جامع علوم پایه و پیش کارورزی به صورت مجازی برگزار می‌شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین از برنامه این وزارتخانه در خصوص اعتبار بخشی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در این راستا ۵۹ دانشگاه ما از لحاظ حدود ۴۲ شاخص استاندارد و همچنین ۲۴ استاندارد ترجیحی مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند و امسال نیز مراکزی که اعتباربخشی آنها قطعی اعلام نشده و ما باید مجدداً مورد ارزیابی قرار بدهیم فرآیند اعتباربخشی در سال جاری برای این مراکز نیز به پایان خواهد رسید و نتایج تمامی این مراکز تا پایان سال اعلام خواهد شد.

نتایج اعتباربخشی بیمارستان‌های آموزشی اعلام شد / عدم تأیید ۲۸ بیمارستان

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه وزارت بهداشت حدود ۲۱۴ بیمارستان آموزشی این وزارتخانه در سال گذشته با ۹۱ سنجه ارزیابی شده‌اند و در این ارزیابی هشت بیمارستان از نظر اعتبار به طور کامل تأیید شد و ۱۰۸ مرکز نیز به تأیید یک ساله قرار گرفت و ۴۱ مرکز نیز به تأیید مشروع یکساله قرار گرفت اما ۲۵ مرکز نیز به صورت شش ماهه و مشروط مورد تأیید قرار گرفتند و در نهایت ۲۸ مرکز بیمارستانی مورد تأیید قرار نگرفت.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه در دست انجام امسال بیش از ۸۰ مرکز درمانی مورد ارزیابی بیرونی قرار خواهند گرفت و امیدوار هستیم این روند ارزیابی در حوزه‌های دانشکده‌های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی نیز و همچنین دوره‌های تخصصی نیز به خوبی انجام شود و ما بتوانیم تا پایان سال جاری تمامی مراکز وابسته را به صورت حداقل یک بار مورد ارزیابی قرار بگیرد.

تصویب ۲۶ دوره مهارتی در دانشگاه‌های وزارت بهداشت

معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین تاکید کرد: یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت در حوزه آموزشی توجه به موضوع آموزش‌های مهارتی دانشجویان است. چرا که ما به خوبی توانستیم آموزش‌های آکادمیک و دانشگاهی را به دانشجویان ارائه و در توسعه آن تلاش کنیم اما از سال گذشته به منظور کاهش مدرک گرایی در جامعه و توجه به حرفه گرایی و توانمندی‌های فردی آموزش‌های مهارتی را در دانشگاه‌های وزارت بهداشت مورد سازماندهی جدید قرار دادیم و تا کنون بیش از ۲۶ دوره مهارتی در دانشگاه‌های این وزارتخانه تصویب شده است و ۵۵ مرکز آموزش‌های مهارتی توانستند مجوزهای لازم را دریافت کنند و از این تعداد ۵۱ مرکز غیر دولتی و ۲۴ مرکز نیز دولتی هستند و تلاش ما این است که وزارت بهداشت علاوه بر توجه به آموزش‌های مورد نیاز یک سری آموزش‌های مهارتی را نیز به دانشجویان ارائه بدهد.

دکتر لاریجانی همچنین تاکید کرد: تلاش وزارت بهداشت این است که دانشجویی را تربیت کند که توانمندی‌های مورد نیاز لازم در حوزه وزارت بهداشت را داشته و بتواند به نیازهای شبکه‌ای این وزارتخانه پاسخ بدهد. بنابراین مراکزی که در عرصه مهارت آموزی برنامه دارند اگر توانمندی و اعتبار لازم را داشته باشند مورد حمایت قرار می‌گیرند.

استخدام بیش از ۱۰۰۰ هیأت علمی طی روزهای آینده

وی همچنین به برنامه وزارت بهداشت در حوزه جذب اعضای هیأت علمی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۲۰ هزار عضو هیأت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مشغول فعالیت هستند اما در عین حال ما نیازهای این وزارتخانه به جذب اعضای هیأت علمی با توجه به گسترش‌هایی که صورت گرفته است زیاد است و در روزهای آتی بیش از ۱۰۰۰ هیأت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی توزیع و جذب خواهند شد. در واقع بر اساس قانون مجوزهای لازم برای جذب این افراد طی شده است.

برگزاری آزمون فوق تخصصی در شهریور ماه

معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین در خصوص پذیرش دانشجوی دستیاری نیز گفت: ما امتحان آزمون دستیاری را با حضور بیش از ۳۰۰۰ داوطلب برگزار کردیم و اگر این داوطلبان این آزمون ورودی را با موفقیت سپری کنند می‌توانند در مراکز مختلف کشور خدمات ارائه کنند. در واقع ما در شهریور ماه امتحان فوق تخصص وزارت بهداشت را داریم و در مجموع فکر می‌کنیم بیش از ۳۰۰۰ نفر طی دو ماه آینده به جرگه ارائه کنندگان خدمت در کشور اضافه خواهند شد.

وی با بیان اینکه آموزش مجازی پزشکی نیز در دستور کار قرار دارد، افزود: تمام دانشگاه‌ها امکان ارائه آموزش مجازی را دارند. در حال حاضر ۶۹ دانشگاه سامانه اختصاصی برای خود راه‌اندازی کرده‌اند. بیش از ۳۰۰ محتوای الکترونیک هم در سایت ما وجود دارد. یکی از بزرگ‌ترین دوره‌ها برای پزشکی عمومی است و امیدواریم در یک دوره ۱۰ ساله، ۱۵ هزار پزشک دوره پزشکی خانواده را به صورت مجازی پشت سر بگذارند.

تمایل بالای داوطلبان برای حضور در رشته‌های پزشکی

معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین به توسعه پزشکی در کشور اشاره کرد و افزود: تمایل داوطلبان به تحصیل در رشته پزشکی همچنان بالاست و هنوز مورد توجه دانش‌آموختگان دبیرستانی قرار دارد. در هشت سال گذشته تعداد دانشگاه‌های ما حدود ۶۰ دانشگاه است. ایران دارای ۴۵ دانشکده پزشکی است؛ اما در تمام اروپا فقط ۲۰۰ دانشکده وجود دارد و از نظر تعداد رشته و مقطع، رشد بسیار زیادی در یک دهه اخیر داشته‌ایم.

وی همچنین با اشاره به آمار ۸ سال گذشته در حوزه آموزش پزشکی یادآور شد: ما ۶۰ دانشگاه برای رشته پزشکی و ۴۵ دانشکده دندانپزشکی داریم و این در حالی است که در کل اروپا ۲۰۰ دانشکده دندانپزشکی وجود دارد. در واقع در ۱۰ ساله اخیر ۷ دانشگاه، ۱۷ دانشکده، ۹ دوره پزشکی، ۲۱ دانشکده دندانپزشکی، ۷ دانشکده داروسازی و ۳۸ دانشکده پرستاری ایجاد شده است. همچنین تعداد ۷۴۴ رشته محل در مقطع دکترای تخصصی و ۷۵۰ رشته محل در مقطع کارشناسی ارشد اضافه شده است.

آمار دانشجویان در سه رشته پر متقاضی پزشکی

به گفته دکتر لاریجانی، تنها در سال ۹۷ تعداد دانشجوی پزشکی ما ۵۵ هزار نفر بوده که ۳۰ درصد این افراد به صورت بومی پذیرش شدند و پس از پایان تحصیل باید به مدت ۱۰ سال در شهر خود خدمت کنند. بنابراین افرادی که نگران ظرفیت‌های رشته پزشکی هستند باید اندکی برای به ثمر رسیدن این افزایش ظرفیت صبر کنند. در واقع براساسآمار ۱۰ ساله وزارت بهداشت، رشته پزشکی ۷۵ درصد، دندانپزشکی ۲۷ درصد، داروسازی ۴۹ درصد، پرستاری ۱۳۷ درصد، مامایی ۱۴ درصد افزایش ظرفیت داشته است. البته این در حالی است که ما در گروه تخصصی با وجود افزایش در برخی از رشته‌ها، اکنون با کم اقبالی برخی دیگر از رشته‌ها مواجه شدیم تا حدی که رشته اورژانس به عنوان یک رشته تخصصی با ۸۰ درصد ظرفیت خالی مواجه شده است که باید برای آن فکری کرد.

وی با اشاره به کارت قرمز گرفتن ۲۸ بیمارستان آموزشی در برنامه اعتبار بخشی نیز گفت: مراکز درمانی که سنجههای درمانی را نداشته باشند، اجازه آموزشی شدن ندارند. در واقع این مراکز باید حداقل‌های لازم را دریافت کند. ضمن اینکه هر مرکزی که در اعتباربخشی نتواند، اعتبار لازم را دریافت کند گسترش آن به سرعت متوقف می‌شود و رشته جدید و کار جدید به آنها داده نمی‌شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین به برنامه این وزارت خانه در شرایط تحریم اشاره کرد و افزود: در حال حاضر حدود ۳ هزار دانشجوی خارجی داریم و از دانشگاه‌ها خواسته‌ایم تعداد دانشجویان خارجی را افزایش دهند. هر چند با توجه به تحریم‌ها، شرایط کمی سخت است؛ اما یا تغییر مخاطبان تلاش می‌کنیم روند بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها را ادامه دهیم. از طرفی اعزام دانشجو به دلیل مشکلات ارزی با کاهش مشخصی روبرو بوده است. البته ما این اتفاق را مشکل نمی‌دانیم؛ چون آموزش در داخل کشور به خوبی انجام می‌شود.

دکتر لاریجانی در پایان درباره انتقال دانشجویان ایرانی از خارج به داخل کشور اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰ هزار دانشجوی ایرانی در گروه‌های علوم پزشکی در خارج از کشور تحصیل می‌کنند که از این تعداد ۷ هزار نفر در دانشگاه‌های معتبر و ۳ هزار نفر در دانشگاه‌های غیر معتبر هستند که این سه هزار نفر در صورت تمایل به بازگشت نیاز به تغییر دانشگاه خود دارند.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ایسنا

نظر خودتان را ارسال کنید