نقد فیلم کارت پرواز ؛ پرواز مرگ

فيلم کارت پرواز، با معرفی دو شخصيت آغاز می شود سپس زمانی كه می فهميم اين افراد قاچاقچی هستند به تماشاگر شوک وارد می شود. آنها به دليل های مختلف درگير شبكه های مواد مخدر شده اند .

نقد فیلم کارت پرواز-boarding pass

نقد فیلم کارت پرواز-boarding pass

نقد فیلم کارت پرواز در گروه هنر و تجربه

نقد فیلم از لاله عالم
پست اختصاصی آسمونی

فيلم” كارت پرواز” داستان همراهی دو ضد قهرمان در يک فضای شهری و در سبک ناتو راليستی است و به يک موضوع ملتهب می پردازد؛ افرادی كه مواد مخدر را می بلعند و در شكم خود حمل می كنند.

موضوع فیلم کارت پرواز

موضوع فیلم کارت پرواز

موضوع فيلم كه در سينمای ايران كمتر به آن توجه شده، برای جلب مخاطب جالب است همچنين نحوه آشنايی دو شخصيت اصلی فيلم نيز اگزوتيك است كه باز هم می تواند در جذب مخاطب مؤثر باشد.

تمهيداتی برای همراهی مخاطب با آن دو در نظر گرفته شده است ؛ در صحنه اول شخصيت زن داستان را می بينيم كه به همراه كودكش است و او را به يكی از مراكز بازی و تفريحی كودكان برده است، زنی كه برای كودكش مادری می كند. در صحنه بعدی، شخصيت اول مرد داستان را می بينيم كه مشغول غذا دادن به گربه هاست و پس از آن با گفتگوهای تلفنی وی در می يابيم كه گرفتار يك رابطه عاطفی است. فيلم با معرفی اين دو شخصيت آغاز می شود سپس زمانی كه می فهميم اين افراد قاچاقچی هستند به تماشاگر شوک وارد می شود. آنها به دليل های مختلف درگير شبكه های مواد مخدر شده اند . تماشاگری كه توقع دارد، عاملان چنين باندهايی آدم های غير معمول با مشخصات افراد خلافكار و معتاد باشند، نه افراد عادی و معمولی، قطعا از ديدن اين افراد در كسوت قاچاقچی جا می خورد.

در حقيقت آنها قربانيان باندهای مخوف هستند كه در انتهای فيلم نيز، كارگردان با استناد به آمار اشاره می كند كه اكثر اين قربانيان كودكان و زن ها هستند، مسئله ای كه زياد دور از ذهن نيست، در اكثر آسيب های اجتماعی اين دو قشر بيشتر در معرض خطر و سواستفاده هستند.

ندا جبرئیلی بازیگر فیلم کارت پرواز

ندا جبرئیلی بازیگر فیلم کارت پرواز

فيلم شروع خوبی دارد و می تواند مخاطب را با خود همراه سازد، بازی بازيگرها، ندا جبرئيلی و منصور شهبازی، كاملا طبيعی است و انتخاب اين دو به عنوان كاراكترهای اصلی كاملا هوشمندانه است، زيرا چهره هايی هستند كه مخاطب از آنها چندان در نقش های ديگر سابقه ذهنی ندارد، بنابراين پذيرش نقش و باور پذيری داستان قابل قبول تر است.

نماهای لانگ شات كه در طول فيلم بسيار ديده می شود، جبر و قربانی بودن دو ضد قهرمان را بيشتر تلقين مي كند. توجه بيش از اندازه به جزئيات مشمئز كننده مثل صحنه های استفراغ يا قسمت انتهائی فيلم، بار ناتوراليستی فيلم را تشديد می كند. فيلمبرداری ساده اما حساب شده فيلم و استفاده كمتر از موسيقی به واقع نمايی و گاهی به سمت مستند رفتن فيلم كمک كرده است. اما در عين حال هم كمی به شكل مهيج بودن فيلم و سينمايی بودن آن ضربه زده است. از سكانس های جالب فيلم می توان به سكانس داخل گلخانه كه دو شخصيت را مشغول بلعيدن مواد هستند، اشاره كرد. نوع عكس العمل شخصيت زن كاملا آماتور است و مخاطب در قياس آن با نحوه برخورد شخصيت مرد ، كاملا تفاوت و منظور كارگردان را درک می كند.

فيلم با وجود فيلمبرداری خوب و بازی قابل قبول و سخت بازيگران، خصوصا تلاش های بازيگر زن، ندا جبرئيلی در نشان دادن حس های مادری و همچنين القا كردن حالت های مشكلات جسمانی ناشی از نشت مواد مخدر در بدن، دارای ضعف هايی در داستان فيلمنامه است كه به منطق آن ضربه زده است، به عنوان مثال چگونگی جذب اين افراد به دام قاچاقچيان نشان داده نشده است يا چرا در طول فيلم از آنها خبری نيست با اينكه می دانند مسافرانشان به مقصد نرسيده اند، يا اينكه در سكانس فرودگاه می بينيم شخصيت اول مرد تلفنی مشغول گفتگو با آنهاست و با آنها ارتباط دارد ولی در صحنه های بعدی به دنبال ردی از آنهاست.

يا پايان تلخ فيلم نيز دور از انتظار نيست. با اين حال” كارت پرواز”، فيلم تاثيرگذاری است و يكی از ديالوگ های خوب فيلم را از زبان ندا می شنويم كه می گويد، زمانی كه پدر داشتم، وضعمان بهتر بود و اشاره به نقش خانواده و پدران در سرنوشت فرزندان، به خصوص فرزندان دختر دارد.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید