ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا ثبت نام لاتاری آمریکا کلیک کنید !

جام ملتهای آفریقا ؛ مرحله یک هشتم نهایی ؛ صعود تونس بدون کسب برد !

یک هشتم نهایی جام ملتهای آفریقا / اختصاصی ورزشی آسمونی – مهدی زارعی

صعود تونس بدون کسب برد ! / ادامه باخت های غنا در ضربات پنالتی

با برگزاری دو مسابقه، مرحله یک چهارم نهایی جام ملتهای آفریقا به پایان رسید و تکلیف هشت تیم حاضر در یک چهارم نهایی مسابقات مشخص شد.

در نخستین دیدار، دو تیم مالی و ساحل عاج در حالی در استادیوم سوئز به مصاف هم رفتند که مالی در مرحله گروهی هم 2 برد و یک تساوی کسب کرده بود در حالی که ساحل عاج، با یک باخت مقابل مراکش در گروه خود دوم شده بود و به این مرحله رسیده بود. در جریان مسابقه مالی از هر نظر برتر از حریف خود بود. آسمونی ، اما آمار داخل میدان در صورتی که به گل ختم نشود، هیچ اهمیتی نمی تواند داشته باشد. این اتفاق در مورد مالی نیز به بهترین شکل نمایان شد و این تیم در جریان بازی در زدن گل ناکام ماند. در حالی که ساحل عاج یک بار در دقیقه 76 توسط ویلفرد زاها به گل دست یافت و به لطف همین گل راهی مرحله بعد شد.

به این ترتیب یکی دیگر از تیمهای اول گروههای شش گانه از جام کنار رفت و به جای این تیم، یکی از تیمهایی راهی دور بعد شد که در مرحله گروهی طعم شکست را چشیده بود.

اما در آخرین دیدار مرحله یک هشتم نهایی تونس و غنا در برابر هم قرار گرفتند. تونس در مرحله گروهی تنها سه تساوی کسب کرده بود تا در برابر غنایی قرار گیرد که با یک برد و دو مساوی در گروه ششم صدرنشین شده بود. شاید اگر ویکتور گومس داور اهل آفریقای جنوبی به اشتباه در نیمه اول، گل غنا را مردود اعلام نمی کرد، این تیم کار آسانی برابر تونس داشت اما این اتفاق نیفتاد. آسمونی ، داور گل غنایی ها را هند اعلام کرد بدون این که توپ به دست هیچ یک از بازیکنان این تیم برخورد کرده باشد. چنین شد که کار پیچیده شد.

در نیمه دوم تونس بهتر عمل کرد و سرانجام بعد از یکی دو موقعیت عالی که از دست رفت، طه یاسین خنیصی در دقیقه 73 گل نخست تونس را به ثمر رساند. در ادامه تونسی ها به خوبی از گل خود دفاع کردند. در شرایطی که به نظر می رسید کار غنا تمام شده است، رامی بدوی بازیکن تازه وارد تونس با یک ضربه سر دروازه خودی را گشود تا همه چیز از نو آغاز شود.

در وقت اضافی غنا بهتر کار کرد و یکی دو بار تا آستانه گلزنی پیش رفت اما بی دقتی بازیکنان این تیم مانع از برتری غنا شد. در دقیقه 120 و زمانی که همه در انتظار ضربات پنالتی بودند، دستور تعویض معز حسن دروازه بان تونس صادر شد تا فاروق بن مصطفی وارد میدان شود. تعویض این دروازه بان موجب نارضایتی او را فراهم کرد و چیزی نمانده بود که ماجرای چلسی و مائوریتسیو ساری و کپا تکرار شود اما همه چیز سریع خاتمه یافت.

ستاره تونس هم در ضربات پنالتی فاروق بن مصطفی بود که جهت همه ضربات حریف را پیش بینی کرد و سرانجام هم پنالتی سوم غنا را که توسط سالب اکوبان زده شد، مهار کرد. همین یک پنالتی کافی بود تا برتری تونس قطعی شود. آخرین ضربه هم توسط فرجانی ساسی مطمئن تر از همه زده شد تا تونس با برتری(5-4) راهی مرحله بعد شود. این در حالی است که تونس در هر 4 مسابقه خود مساوی کرده است و هنوز طعم برد در وقت معمول مسابقه را نچشیده است! غنا هم مثل دو فینالی که در ضربات پنالتی به ساحل عاج باخت و شکست مقابل اروگوئه در یک چهارم نهایی جام جهانی، باز هم در ضربات پنالتی ناکام شد.

بازیهای مرحله یک چهارم نهایی به شرح زیر است:

سنگال – بنین

نیجریه – آفریقای جنوبی

الجزایر – ساحل عاج

تونس – ماداگاسکار

 

اختصاصی آسمونی 

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید