رادیو تهران

«اینجا تهران است، صدای ایران»، این اولین جمله‌ای بود که هفتاد و اندی سال پیش، کسانی که در میدان توپخانه برای شنیدن صدای جعبه جادویی گرد آمده بودند، شنیدند. گوینده این کلام خانم قدسی رهبری بود.

آسمونی : رادیو تهران از رادیوهای پرطرفدار ایران و پایتخت نشینان است که از بخش های گوناگون فرهنگی، هنری, ورزشی, سیاسی, فناوری و …تشکیل یافته است.

موج اف ام ردیف ۹۴ و ای ام ردیف ۱۳۳۲ در شهر تهران و از طریق گیرنده‌های دیجیتال (رادیو نما) در سراسر کشور

اولین کلام گوینده در رادیو تهران:

«اینجا تهران است، صدای ایران». این اولین جمله‌ای بود که هفتاد و اندی سال پیش، کسانی که در میدان توپخانه برای شنیدن صدای جعبه جادویی گرد آمده بودند، شنیدند. گوینده این کلام خانم قدسی رهبری بود.

پیش از این، اما نخستین آزمایش رادیو در حدود سال ۱۹۱۳ میلادی به وسیله «لی دو فورست» در آمریکا صورت پذیرفت. در ایران هم با توجه به اینکه توسعه بی‌سیم همواره مورد توجه مسوولان بوده، در سال ۱۳۱۶ شمسی وزارت پست و تلگراف و تلفن زمینه ایجاد مرکز رادیو را فراهم ساخت.

در زمانی کوتاه، تعدادی پست‌های فرستنده موج کوتاه و متوسط آمریکایی، انگلیسی و آلمانی از طریق شرکت‌های انگلیسی و آلمانی به‌منظور تلگراف و اقدامات مخابرات بی‌سیم خریداری و نصب شدند و کمی بعدتر ساختمان بنای مورد نیاز رادیو هم توسط یک شرکت پیمانکار آلمانی در اراضی قصر قاجار، یعنی کنار بنای کلاه فرنگی ساخته و آماده شد.

چند بخش از برنامه های رادیو تهران :

از رادیو تهران بپرسید
بیدار باش تهران
به همین راحتی
پارک شهر
پنجره ای برای تماشا
تهران کلینیک
تهران میدان شهدا
تهران ورزشی
تا سپیده تهران
نقطه سر شب
گذری در تهران

پیشینه رادیو تهران :

در سال ۱۳۰۳ (۱۹۲۴)، در وزارت جنگ مقدمات استفاده از بی‌سیم فراهم شد.

در سال ۱۳۰۵ بی‌سیم به ایران وارد شد. از سال ۱۳۱۱ مؤسسات بی‌سیم توسعه پیدا کردند، که در نهایت به ایجاد رادیو منتهی شد.

هیئت وزیران، روز ۲ مهر ۱۳۱۳ استفاده از رادیو را تصویب کرد و مقرراتی وضع شد که برای نصب آنتن و استفاده از رادیو اجازهٔ وزارت پست و تلگراف و تلفن لازم بود. در سال ۱۳۱۶ مقدمات ایجاد مرکز رادیو به‌وسیلهٔ وزارت پست و تلگراف و تلفن فراهم و به‌دنبال این اقدام در سال ۱۳۱۷ سازمان پرورش افکار تأسیس شد.

این سازمان دارای کمیسیون‌های مطبوعات، کیت کلاسیک، سخنرانی، نمایش‌های رادیویی و موسیقی بود. در ۴ اردیبهشت ۱۳۱۹ اولین فرستندهٔ رادیویی در ایران در محل بی‌سیم در جاده قدیم شمیران افتتاح شد. از سال ۱۳۱۹ رادیو تهران در ۲۴ ساعت فقط ۸ ساعت برنامه اجرا می‌کرد که شامل اخبار، موسیقی ایرانی، و گفتارهای مذهبی، فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی بود.

در سال ۱۳۲۲ رادیو تهران بخش دیگری به تعداد بخش‌های قبلی خود افزود و صبح‌ها نیز برنامهٔ آن سه ساعت افزایش یافت. در سال ۱۳۲۴ برای روزهای تعطیل نیز برنامه‌هایی مدون پخش می‌شد.

مدیران پیشین رادیو تهران از آغاز به کار در سال ۱۳۷۲:

حسن خجسته باقرزاده
محمدحسین حرمی
اسفندیار رحیم مشایی
شهرام گیل آبادی
سکینه احمدی
محمد جهانی
شهریار ضیا آذری
سعید معدن کن

گویندگان :

بهروز رضوی، رضا خضرایی، فاطمه نیرومند، امین قاضی، بنفشه رافعی، وحید رونقی، فربد رحیمی مقدم، محمدحسین امیدی، فاطمه نصرآبادی، سودابه آقاجانیان و…

 

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید