ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا ثبت نام لاتاری آمریکا کلیک کنید !

جام ملت های آفریقا ؛ مرحله یک هشتم نهایی ؛ ادامه شگفتی های ماداگاسکار و تداوم اقتدار الجزایر

یک هشتم نهایی جام ملتهای آفریقا / اختصاصی ورزشی آسمونی – مهدی زارعی

ادامه شگفتی های ماداگاسکار و تداوم اقتدار الجزایر

با برگزاری دو دیدار دیگر از مرحله یک هشتم نهایی جام ملتهای آفریقا، تکلیف دو تیم دیگر از تیمهای حاضر در مرحله یک چهارم نهایی مسابقات مشخص شد و دو تیم ماداگاسکار و الجزایر راهی مرحله بعدی مسابقات شدند.

تیم فوتبال الجزایر که مرحله نخست را با کسب سه برد و 6 گل زده به پایان رسانده بود، برخلاف سایر تیمهای صدرنشین که در مرحله حذفی به مشکل خوردند، بدون این که مشکلی در برابر گینه داشته باشد، اقتدار دور گروهی را حفظ کرد و با ثبت چهارمین کلین شیت خود در این مسابقات، راهی مرحله بعد شد.

آسمونی ، الجزایر در استادیوم 30 ژوئن قاهره کار دشواری پیش روی خود نداشت و در دقیقه 24 با گل محمد یوسف بلایلی از گینه پیش افتاد. گینه که مرحله گروهی را با 4 امتیاز به پایان رسانده بود، در برابر الجزایر حرفی برای گفتن نداشت و نیمه نخست را با همین نتیجه به پایان رساند. در نیمه دوم نوبت به ریاض محرز رسید که در دقیقه 57 گل دیگری برای الجزایر به ثمر رسانده و تکلیف تیم صعودکننده را تا حد زیادی مشخص کند.

اما این پایان کار نبود و در دقیقه 82 نوبت به آدم اوناص رسید که گل دیگری برای الجزایر به ثمر رساند. اوناص با این گل، 3 گله شد و یکی از چهارگلزن برتر مسابقات تا اینجای کار لقب گرفت. الجزایر هم با برتری (3-0) در این مسابقه باید منتظر برنده دیدار تیم های مالی و ساحل عاج بنشیند تا با برنده آن مسابقه دیدار کند.

اما در استادیوم اسکندریه دو تیم ماداگاسکار و جمهوری دموکراتیک کنگو با قضاوت نورالدین الجعفری داور مراکشی مقابل هم قرار گرفتند.

تیم ماداگاسکار که مرحله گروهی را با صدرنشینی در حضور نیجریه به پایان رسانده بود، در این مسابقه هم دو بار از کنگو پیش افتاد. اولین بار در دقیقه 9 با گل ابراهیم ساموئل آمادا و دفعه دوم در دقیقه 77 با گل فانه وا آندریاتسیما. اما کنگو هر دو بار موفق به جبران این گل شد. سدریک باکامبو در دقیقه 21 گل نخست جمهوری کنگو را زد و در دقیقه 90 هم نوبت به چانسل امبمبا رسید تا کار را به وقت اضافی بکشاند. آسمونی ، در طوب 30 دقیقه وقت های اضافی گلی از خط دروازه ها عبور نکرد و سرانجام در ضربات پنالتی، این مارسل تیسه راند و  یانیک بولاسیه بازیکنان کنگو بودند که ضربات اول و چهارم تیم خود را به هدر دادند. اما ماداگاسکار هر چهار ضربه خود را گل کرد و به این ترتیب ماداگاسکار باید به انتظار دیدار غنا و تونس بنشیند تا با یکی از این دو تیم دیدار نماید.

خواندنی هایی از دو تیم ماداگاسکار و جمهوری دموکراتیک کنگو
 • پیش از مسابقه اخیر دو تیم ماداگاسکار و جمهوری دموکراتیک کنگو، دو دیدار قبلی، هر دو با برتری کنگو تمام شده. در این دو مسابقه کنگو (2-1) و (6-1) به برتری دست یافته است.
 • هر دو تیم در 6 بازی آخر خود تنها صاحب 2 برد شده اند.
 • ماداگاسکار در 5 مسابقه اخیر خود شکست نخورده است.
 • تیم فوتبال ماداگاسکار تاکنون دو بار در رقابت های جزایر اقیانوس هند قهرمان شده. در این رقابت ها که بین تیمهای فوتبال ماداگاسکار، کومور، مالدیو، موریس، مایوته، سیشل و رنیون برگزار می شود ماداگاسکار دو بار در سالهای 1990 و 1993 قهرمان شده است. این مسابقات از سال 1979 آغاز شد و در حال حاضر هر 4 سال یک بار برگزار می شود.
 • طی سالهای 1957 تا 1970 ماداگاسکار در مسابقات انتخابی جام ملتهای آفریقا حضور نداشت و در سال 1972 برای نخستین بار در انتخابی این مسابقات شرکت کرد.
 • ماداگاسکار به جز مسابقات انتخابی سال 2019 هرگز موفق به صعود از دور انتخابی نشده بود. این تیم در انتخابی سالهای 1976 و 1990 از مسابقات انتخابی کنار کشید و در مقدماتی سال 1996 از طرف کنفدراسیون فوتبال آفریقا محروم شد.

 • لقب ماداگاسکار « باره آ » است که نوعی گاو کوهان دار می باشد.
 • قدمت تیم ملی ماداگاسار از پرچم این کشور بیشتر است. در سال 1947 که اولین بازی ملی این کشور مقابل موریس برگزار شد، ماداگاسکار هنوز پرچم مستقلی نداشت و با پرچم فرانسه در مسابقات شرکت می کرد.
 • جمهوری دموکراتیک کنگو اولین قهرمانی خود در جام ملتهای آفریقا را در سال 1968 در حالی کسب کرد که با نام کنگو کین شازا در مسابقات شرکت داشت. این تیم در مرحله گروهی (2-1) از غنا شکست خورده بود اما همین تیم را در فینال (1-0) برد و قهرمان آفریقا شد.
 • دومین قهرمانی جمهوری دموکراتیک کنگو در مسابقات آفریقا با نام « زئیر» کسب شد. در این رقابت ها زئیر در مرحله گروهی در برابر کنگو (2-1) باخت اما با دو برد مقابل مصر و زامبیا موفق شد قهرمانی دوم خود را در مسابقات جشن بگیرد.
 • سومین عنوانی که جمهوری کنگو در جام ملتها به دست آورد، مربوط به مسابقات 1998 در بورکینافاسو است. در این مسابقات هم کنگو در مرحله مقدماتی یک بازی خود را مقابل تونس(2-1) باخت و با 6 امتیاز راهی دور دوم شد. جایی که با برد مقابل کامرون، باخت از افریقای جنوبی و سرانجام برتری مقابل بورکینافاسو در ضربات پنالتی مقام سوم را از ان خود کرد.
 • تنها دوره ای که جمهوری دموکراتیک کنگو بدون باخت مرحله گروهی را به پایان رساند و سرانجام صاحب عنوان نیز شد مربوط به مسابقات سال 2015 در گینه استوایی بود که جمهوری کنگو هر 3 بازی دور گروهی را با مساوی به پایان رساند و بدون برد به دور بعد رسید. این تیم با برتری مقابل کنگو، باخت از ساحل عاج و برد در ضربات پنالتی مقابل گینه استوایی صاحب مقام سوم مسابقات شد.

 

اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید