نام های ماندگار کوپا آمه ریکا ؛ هكتور اسكارونه ، قاتل آرژانتینی ها

نام های ماندگار کوپا آمه ریکا ، هكتور اسكارونه / اختصاصی ورزشی آسمونی – مهدی زارعی

هكتور اسكارونه ؛ قاتل آرژانتینی ها

آرژانتینی ها بیشتر از همه از کدام ستاره فوتبال ضربه خورده اند؟ برای پاسخ به این سوال نباید در بین ستارگان کنونی جستجو کرد. بلکه باید به روزهایی سفر کرد که اروگوئه و آرژانتین، غولهای فوتبال جهان بودند …

آسمونی ، بزرگترین ستاره تاریخ فوتبال اروگوئه با نام كامل « هكتور پدرو اسكارونه » در بیست و چهارم دسامبر 1897 متولد شد. وقتی هكتور هشت ساله بود، ملی‌پوشان اروگوئه در دیداری تاریخی موفق شدند آرژانتین را در 15 آگوست 1905 در « بوئنوس آیرس » متوقف كنند. این نتیجه برای كشور كوچك اروگوئه یك پیروزی بزرگ بود. جوانان زیادی به فوتبال روی آوردند و هكتور نیز فوتبال خود را در تیم « ناسیونال » آغاز كرد و به اوج رسید.

او با ناسیونال هشت بار قهرمان لیگ اروگوئه شد. هكتور اندامی بسیار متناسب داشت و علاوه بر شم گلزنی بالا و دلاوری و سختكوشی بی‌نظیر، دارای خصوصیاتی نیك و جوانمردانه بود. قدرت بدنی‌اش آنچنان بالا بود كه زورمندان آن روزگار در میدان فوتبال از او شكست می‌خوردند. نسل طلایی فوتبال اروگوئه كم‌كم شكل گرفت و اسكارونه با تیم‌ملی كشورش در سال‌های 1917، 1923، 1924 و 1926 فاتح كوپا آمه‌ریكا شد.

از همین دوران بود كه جهانیان با نام اروگوئه آشنا شدند. اولین بار در المپیك پاریس (1924) بود كه اروگوئه همه بازی‌های خود را برد و وقتی در فینال مقابل سوئیس قرار گرفت، 60 هزار نفر به استادیوم « كلمب » پاریس آمدند و به عده‌ای نیز بلیت نرسید. برخی نیز در اثر ازدحام جمعیت مجروح شدند.

همه اینها برای دیدن تیمی بود كه در فینال (3ـ0) سوئیس را برد و چهار سال بعد و در المپیك آمستردام با پیروزی بر آرژانتین از عنوان خود دفاع كرد. پس از آن اوج افتخار برای اروگوئه فرا رسید. اولین دوره جام‌جهانی به میزبانی قدرت اول فوتبال دنیا برگزار شد و اسكارونه در 33 سالگی همچون دوران جوانی پرقدرت ظاهر شد. آنچنان كه موجب حیرت كارشناسان ایتالیایی و فرانسوی شده بود. آسمونی ،  نویسنده‌ای فرانسوی درباره این مرد متواضع، با گذشت، هنرمند و مهربان نوشت: « لاله‌ای در میان تكه‌سنگ‌های ناهموار .»

اروگوئه در فینال (4ـ2) آرژانتین را برد و اسكارونه هم به عنوان بهترین بازیكن مسابقات برگزیده شد. پس از آن به اروپا سفر كرد و در «بارسلونا» (اسپانیا)، اینترمیلان و پالرمو (ایتالیا) توپ زد و سرانجام در تیم « مونته ویدئو واندررز » كشور خود، از فوتبال كناره گرفت.

پس از آن هكتور اسكارونه در تیم‌های ناسیونال اروگوئه و رئال‌مادرید به مربیگری پرداخت و سرانجام در چهارم آوریل 1967 درگذشت. او 51 بار پیراهن تیم‌ملی اروگوئه را به تن كرد و 31 گل زد. رکوردی که وی را تا قبل از ظهور دیه گو فورلان به بهترین گلزن تاریخ فوتبال اروگوئه در رده ملی بدل ساخت.

مروری بر آمار گلهای اسکارونه نشان می دهد که او چه بلایی بر سر آرژانتین، بزرگ ترین رقیب اروگوئه آورد به طوری که تقریبا یک سوم گلهای ملی او وارد دروازه آرژانتین شد!

اسکارونه در سال 1917 اولین و دومین گلهای ملی خود را در کوپا آمه ریکا وارد دروازه برزیل و آرژانتین کرد. در بازی با برزیل او اولین گل از 4 گل اروگوئه را به ثمر رساند و در بازی با آرژانتین تنها گل بازی به نام وی ثبت شد.

پس از آن روند گلزنی وی به آرژانتین بیش از یک دهه ادامه یافت. در 28 جولای 1918 و در برد (3-1) اروگوئه مقابل آرژانتین، اسکارونه اولین گل بازی را به ثمر رساند.

در 13 می 1919 با گل او اروگوئه(2-0) پیش افتاد و سرانجام هم (3-2) آرژانتین را شکست داد. در همان سال و در روز 18 جولای او دو گل وارد دروازه آلبی سلسته کرد تا اروگوئه(4-1) پیروز شود. در 17 سپتامبر 1919 و در برد (2-1) اروگوئه مقابل آرژانتین هم او دو گل دیگر وارد دروازه حریف کرد. در 7 دسامبر 1919 او گل سوم اروگوئه را در دیداری وارد دروازه رقیب کرد که سرانجام با برتری(4-2) اروگوئه خاتمه پیدا کرد.

وقتی هكتور اسكارونه در 18 جولای 1920 او اولین گل تیمش را وارد دروازه آرژانتین کرد و زمینه ساز برتری (2-0) اروگوئه شد، به آمار عجیب 10 گل ملی رسیده بود که 9 تای آن وارد دروازه آرژانتین شده بود!

در 29 آگوست 1927 او تک گل بازی را وارد دروازه رقیب سنتی کرد و در 20 نوامبر همان سال در شکست (2-3) مقابل آرژانتین هر دو گل تیمش را به ثمر رساند.

سرانجام در 30 ژوئن 1928 حساس ترین گل از گلهای دهگانه خود به آرژانتین را در فینال المپیک وارد دروازه آلبی سلسته کرد و نتیجه را (2-1) ساخت. نتیجه ای که تا پایان بازی برقرار ماند و قهرمانی اروگوئه در المپیک را رقم زد.

 

اختصاصی آسمونی 

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید