جام ملت های آفریقا ؛ مرحله یک هشتم نهایی ، اوگاندا حریف تک ستاره سنگال نشد

یک هشتم نهایی جام ملتهای آفریقا / اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

اوگاندا حریف تک ستاره سنگال نشد

قبل از آن که مصطفی غربال داور الجزایری سوت آغاز مسابقه را به صدا درآورد، پیش بینی می شد که سیستم احتمالی دو تیم سنگال و اوگاندا 1-3-2-4 باشد. البته اوگاندا اندکی سیستم خود را تغییر داده بود و با روش 1-1-4-4 در میدان حضور یافت.

در این مسابقه هم تقابل بازیکنان مشهور دو تیم نشان از تقاوت کلاس سنگال و اوگاندا می داد.

سنگال ستارگان زیر را در اختیار داشت:

سلیف سانه ( مدافع 28 ساله باشگاه شالکه آلمان با 24 بازی ملی )

کالیدو کولیبالی ( مدافع 28 ساله ناپولی ایتالیا با 31 بازی ملی )

آلفرد اندیائه ( هافبک 29 ساله مالاگا اسپانیا با 29 بازی ملی )

بادو اندیائه ( هافبک 28 ساله گالاتاسرای با 19 مسابقه ملی )

شیخو کیاته ( هافبک کریستال پالاس با 47 بازی ملی و ثبت 2 گل )

سادیو مانه ( مهاجم لیورپول با 56 بازی ملی و 15 گل )

اوگاندا هم به نفرات زیر دل خوش کرده بود :

امانوئل اوکوی ( مهاجم 26 ساله باشکاه سیمبا تانزانیا با 63 بازی ملی و 20 گل زده )

ژوزف اوچایا ( مدافع 25 ساله مازمبه کنگو با 46 بازی ملی و 2 گل زده )

نیکلاس وادادا ( هافبک 24 ساله ازام تانزانیا )

فاروک میا ( هافبک 21 ساله گوریچا کرواسی با 52 بازی ملی )

سنگال و اوگاندا از سال 2012 تاکنون فقط دو بار با هم بازی کرده بودند که یک بازی (1-1) و یک مسابقه (1-0) به سود سنگال تمام شده بود و به نظر نمی رسید این بار هم تفاوتی در شرایط مسابقه باشد. وقتی در 10 دقیقه نخست داور به سه بازیکن کارت زرد نشان داد، مشخص شد که نبرد دو تیم تا چه اندازه فیزیکی است. اما سنگال خیلی زود و به دنبال اشتباه مسلم مدافعان اوگاندا در پاسکاری به گل رسید. وقتی اوگاندایی ها توپ را لو دادند، اندایه نیانگ صاحب توپ شد و با پاس او سادیو مانه اولین گل بازی را در دقیقه 15 به ثمر رساند.

در نیمه دوم مانه باز هم می توانست صاحب گل شود اما او نتوانست ضربه پنالتی خود را به گل بدل سازد. در ادامه به نظر می رسید که اوگاندا از این پنالتی هدر رفته سود خواهد برد و با شرایط روحی مناسب، برای جبران گل تلاش خواهد کرد. اما در ادامه مسابقه نیز اتفاق خاصی رخ نداد و سنگال با برتری (1-0) در این مسابقه راهی یک چهارم نهایی شد تا در برابر بنین قرار گیرد.

خواندنی هایی از نبرد سنگال و اوگاندا

1-قدمت اوگاندا در جام ملتها بیشتر از سنگال است. اوگاندا اولین بار در سال 1962 در مسابقات مقدماتی این بازیها شرکت کرد اما سنگال سه سال بعد و در سال 1965 برای رسیدن به مسابقات نهایی تلاش خود را آغاز کرد.

2-هر دو تیم اوگاندا و سنگال در اولین تلاش خود برای رسیدن به جام ملتها به دور نهایی صعود کردند. به این ترتیب اوگاندا در سال 1962 و سنگال در 1965 نخستین حضور خود در مسابقات را جشن گرفتند.

3-اوگاندا با بردی که در مرحله نخست مقابل جمهوری دموکراتیک کنگو کسب کرد، تعداد بردهای خود در تاریخ مسابقات را به 4 رساند و در بازی با سنگال به دنبال برد شماره 5 خود در این مسابقات بود. امری که هرگز رخ نداد.

4- اوگاندا در مجموع دیدارهای خود در جام ملتهای آفریقا مجموعا 21 گل به ثمر رسانده است.

5- اوگاندایی ها تاکنون 38 گل در این تورنمنت مقابل رقبای خود دریافت کرده اند.

6- اوگاندا مجموعا 3 بار در تاریخ جام ملتها بازی خود را با تساوی به پایان رسانده است و این عدد در بازی با سنگال تغییری نکرد.

7- سنگال تا حالا در تاریخ جام ملتهای آفریقا صاحب 21 برد و 22 باخت شده است.

8- با گلهایی که سنگال در مرحله گروهی و یک هشتم نهایی به ثمر رساند، مجموعا 67 بار در این مسابقات گلزنی کرده است.

9- سنگال با گلی که از الجزایر در مرحله مقدماتی خورد، به آمار 53 گل خورده در جام ملتها رسید. آماری که در بازی با اوگاندا هم تغییری نکرد.

10- در بین بازیکنان اوگاندا فقط 6 بازیکن در لیگ های اروپایی بازی می کردند. این بازیکنان در لیگ های انگلیس، قزاقستان، سوئد، چک و کرواسی حضور دارند.

11- طی یک دهه اخیر، سنگال فقط یک بار از مرحله گروهی صعود کرده بود که مربوط به دوره قبل مسابقات بود. در سال 2017 این تیم در مرحله دوم با کامرون (0-0) کرد و با پنالتی که سادیو مانه از دست داد، در ضربات پنالتی (5-4) باخت. به این ترتیب سنگالی ها طی یک دهه اخیر هرگز در وقت قانونی مرحله حذفی شکست نخورده اند. این آمار در بازی با اوگاندا هم ادامه یافت.

12-اوگاندا از قدیمی ترین تیمهای صاحب افتخار در فوتبال آفریقاست. با کسب عنوان نایب قهرمانی در گسیج کاپ بعد از کنیا در سال 1926.

13- سنگال سال 2006 رکوردی عجیب در جام ملتها برجای گذاشت. این تیم 4 بازی از 6 بازی خود را باخت اما در بین 16 تیم شرکت کننده چهارم شد!

 

اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید