خواندنی های کوپا آمه ریکا ؛ ستارگان تکرار نشدنی فوتبال آرژانتین در کوپا آمه ریکا

خواندنی های کوپا آمه ریکا ؛ ستارگان تیم ملی آرژانتین / اختصاصی ورزشی آسمونی – مهدی زارعی

ستارگان تکرار نشدنی فوتبال آرژانتین در کوپا آمه ریکا

تیم ملی آرژانتین با شکست (2-0) از برزیل، از رسیدن به فینال کوپا آمه ریکا بازماند. اتفاقی که از ابتدا نیز قابل پیش بینی بود. نایب قهرمان دو دوره اخیر بازیهای جام ملتهای آمریکا سالهاست که با وجود داشتن ستارگان فراوان، در رسیدن به عنوان قهرمانی تورنمنت های مختلف ناکام می ماند. اما در گذشته چنین نبود و این تیم ستارگانی داشت که می توانستند سرنوشت تورنمنت ها را تغییر دهند. با چند تن از آنان آشنا می شویم.

آمادئو کاریزو - Amadeo Carrizo

آمادئو کاریزو – Amadeo Carrizo

آمادئو كاريزو

كاريزو ديرپاترين دروازه‌باني است كه درفوتبال آرژانتين ظهور كرده است. متولد 12 ژوئن 1926 و با شخصيتي پرابهت و تسلطي فراوان در بين دروازه‌بانان هم عصر خود.

آسمونی ، او از اواسط دهه 40 تا اواسط دهه 60 ميلادي و به مدت 21 فصل درون دروازه ايستاد كه حاصل آن 513 بازي در ليگ آرژانتين بود.وي با ريورپلاته پنج بار در ابتداي دهه 50 قهرمان آرژانتين شد و براي بازي در جام‌جهاني 1958 به تيم‌ملي فراخوانده شد. نتايج آرژانتين در اين بازي‌ها مايه شرم بازيكنان و هواداران شد. از جمله شكست (1-6) مقابل چكسلواكي. اما دو سال بعد نوبت به پاك كردن اين خاطره تلخ بود كاريزو دروازه‌بان تيمي بود كه در سال 1960 در خاك برزيل، اين تيم و انگلستان را شكست داد و قهرمان جام‌جهاني كوچك شد. دروازه‌بان بزرگ ريورپلاته پس از جدايي از اين تيم راهي ” آليانزا ” ( پرو ) شد و فوتبال خود را در ” ميليوناريوس – كلمبيا ” خاتمه داد. وي پس از بازنشستگي در 44 سالگي، در رده جوانان به مربيگري پرداخت.

آنخل لابرونا - Ángel Labruna

آنخل لابرونا – Ángel Labruna

آنخل آمادئو لابرونا

در تاريخ فوتبال آرژانتين نام ” لابرونا ” به عنوان يكي از بزرگ‌ترين اساطير فوتبال اين كشور شناخته مي‌شود. نه تنها به خاطر درخشش او به عنوان يك هافبك مهاجم چپ در ريورپلاته و تيم‌ملي آرژانتین ، بلكه به جهت پايداري و استقامت او در ميادين فوتبال و حضور 29 سال او در سطح اول فوتبال آمريكاي جنوبي چيزي شبيه به ” استانلي ماتيوس ” در فوتبال بريتانيا.

“لابرونا” در 28 سپتامبر 1918 متولد شد و بازي در تيمهاي پايه ريورپلاته را از 12 سالگي آغاز كرد. او در زمبان طولاني درخشش خود در ريورپلاته 9 بار فاتح ليگ شد. لابرونا در اواخر دهه 40 يكي از پنج بازيكن افسانه‌اي خط حمله ريورپلاته بود كه با گلزني‌هاي فراوان ملقب به Maquina (ماشين) شدند. آنخل لابرونا چهل ساله بود كه از او براي بازي در تيم‌ملي آرژانتين در جام‌جهاني 1958 (سوئد) دعوت به عمل آمد تا وي بازي‌هاي ملي خود رابه 36 برساند. او در اين بازي‌ها 17 گل به ثمر رساند. وي در 41 سالگي از ميادين فوتبال كناره‌گيري كرد. در حالي كه سالهاي پاياني فوتبال خود را در پلاتنسه ( آرژانتين )، گرين كراس(شيلي) و “رامپلا خونيورز (اروگوئه) سپري كرد. وي بعدها مربي ريورپلاته شد و اين تيم را در سال 1968 قهرمان جام باشگاههاي آمريكاي جنوبي كرد. عنواني كه ديگر نصيب اين تيم شد.

وي در 20 سپتامبر 1983 دارفاني را وداع گفت

لوویس آرتیمه - Luis Artime

لوییس آرتیمه – Luis Artime

لوييس آرتيمه

سنتر فروارد قدرتمند، پرتلاش و هميشه گلرن دهه 60 آمريكاي جنوبي. آرتيمه در دوم دسامبر 1938 متولد شد و بازي را در تيم ” آتلانتا ” آغاز كرد تيمي در شهر بوئنوس آيرس.

آرتيمه گلزني را از رده‌هاي پايه آغاز كرد و طي دو فصل 47 گل براي آتلانتا به ثمر رساند. پس از آن به ريورپلاته پيوست و در اين تيم اوج گرفت او در سه فصل 66 گل در ليگ به ثمر رساند. اودر جام‌جهاني 1966 نوك حمله آرژانتین بود و پس از اين بازي‌ها به اينديپندنته پيوست. آسمونی ، او در اين تيم 18 ماه بازي كرد و 44 گل به ثمر رساند. پس از آن ليگ كشورش را ترك گفت و به پالميراس برزيل پيوست پس از آن به ناسيونال ( اروگوئه ) ملحق شد و دو سال پياپي عنوان بهترين گلزن ليگ اروگوئه را به خود اختصاص داد. آن گاه به برزيل بازگشت و با تيم ” فلوميننزه ” به فوتبال خود خاتمه داد. او در دوران بازي خود در 25 بازي براي تيم‌ملي آرژانتين 24 گل به ثمر رساند. وي در كوپا آمه‌ريكا (1967) بهترين گلزن مسابقات لقب گرفت.

آنتونیو راتین - Antonio Rattín

آنتونیو راتین – Antonio Rattín

آنتونيو اوبالدو راتين

هافبك بلندبالا و موثر باشگاه بوكاجونيورز و تيم‌ملي آرژانتين و متولد 16 مي 1937. راتين تمام دوران بازي خود را در بوكا سپري كرد و در دهه 50 و 60 ميلادي به پايه اصلي خط مياني باشگاه و تيم‌ملي بدل شد. او اولين بازي خود در ليگ را به سال 1956 انجام داد و چهارده فصل درخشان را در بوكا سپري كرد. بدين ترتيب به ركورد 357 بازي در ليگ رسيد كه در تاريخ ” بوكا ” بي‌سابقه است. وي در اين سالها پنج بار فاتح ليگ آرژانتين شد. او در كنار ” سيلويو مارزوليني ” و ” آنخل روخاس ” مهره‌هاي اصلي تيمي بودند كه در سال 1963 به فينال باشگاههاي آمريكاي جنوبي رسيدند اما ديدار نهايي را در نبردي ميليمتري و پاياپاي به سانتوز باختند كه ” پله ” را در اوج مي‌ديد.

راتين 37 بار پيراهن تيم‌ملي آرژانتين را به تن كرد و يكي از ماندگارترين صحنه‌هاي تاريخ فوتبال اين كشور را رقم زد. در نيمه اول مسابقه يك چهارم نهايي جام 1966 بين آرژانتین و انگلستان ميزبان راتين به آرامي نزد داور رفت كه داور آلماني به ناگاه دستور اخراج او را صادر كرد! بازي براي مدتي طولاني متوقف شد. چون كاپيتان آرژانتين كارخاصي انجام نداده بود. بعدها داور گفت. من زبان اسپانيايي نمي‌دانم. اما حدس زدم به او ناسزا گفته است!! چيزي نمانده بود كه تيم آرژانتين از مسابقه كناره‌گيري كند. اما سرانجام تيم ده نفره بازي را (0-1) باخت. راتين هميشه اعتقاد داشت كه قرباني جوناسالم داوري بازيها شده بود. راتين يك سال بعد با آرژانتین در كوپاآمه‌ريكا شركت كرد و پس از اروگوئه نايب قهرمان اين مسابقات شد.

 

اختصاصی آسمونی

 

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید