نادينه آنگرر ؛ نامهای ماندگار جام جهانی زنان ؛ بهترین بازیکن بی انضباط فوتبال جهان

نامهای ماندگار جام جهانی زنان ؛ نادينه آنگرر / اختصاصی ورزشی آسمونی – مهدی زارعی

نادينه آنگرر ؛ مهاجم بی انضباطی که بهترین بازیکن فوتبال جهان شد

مراسم اهداي توپ طلاي فيفا هرساله بزرگ‌ترين نامهاي دنيا فوتبال را در زوريخ گردهم مي‌آورد. نادينه آنگرر ( یا آن طور که آلمانی ها نام فامیل وی را تلفظ می کنند « آنگقا ») دروازه‌بان تيم‌ملّي زنان آلمان يكي از اين ستاره‌ها بود كه سال 2013 در زوريخ برروي فرش قرمز قدم نهاد.

توجه بیش از حد به دروازه بانان طبیعی است

نادينه آنگرر به خاطر نمايش هاي درخشان خود در رقابت‌هاي يورو 2013 در پایان آن سال به عنوان بهترين فوتباليست زن جهان انتخاب شد. آنگرر درباره آن جایزه می گوید: « اين جايزه‌ براي من، افتخاري بزرگ محسوب مي‌شود. نادین امّا من معتقدم كه دروازه‌بان جزئي از تيم است. پست دروازه‌باني هميشه يكي از پست‌هاي زير ذرّه‌بين است. زيرا دروازه‌بان مي‌تواند پيروزي يا باخت تيم را رقم بزند. به همين دليل طبيعي است كه دروازه‌بانان بيش از ساير نفرات مورد توجه قرار گيرند .»

146 بازی برای تیم ملی آلمان

آنگرر نخستين دروازه‌بان در تاريخ فوتبال زنان بود كه به چنين افتخاري دست مي‌يافت، پاداشي درخور براي دوران ورزشي اين دروازه‌بان كه نزديك به دو دهه ادامه داشت و از سال 1996 تا 2015 با 146 بازي ملّي براي تيم‌ملّي آلمان همراه بوده است. دورانی درخشان با سه دوره حضور در بازیهای المپیک طی سالهای 2000 ( سیدنی )، 2004 ( آتن ) و 2008 ( پکن ) که البته در هر سه دوره آلمان به مقام سوم المپیک رسید و سه مدال برنز دستاورد آنگرر از این مسابقات شد.

اما او این جایگاه را به آسانی کسب نکرد. پس از گذراندن فصل 96-95 در نورنبرگ، نادینه سه فصل را در تیم واکرمونشن گذراند و آن گاه طی سالهای 1999 تا 2001 در هفده مسابقه برای بایرن دروازه بانی کرد. آن گاه نوبت شش سال حضور در تیم توربین پوتسدام رسید؛ جایی که نادینه 126 بار درون دروازه آن قرار گرفت. آنگرر پس از آن سال 2008 را در تیم دیورگاردن سپری کرد و پس از 22 بازی در این تیم، دورانی 4 ساله را در فرانکفورت آلمان گذراند. پس از 85 بازی در این تیم بود که آنگرر تصمیم گرفت سر از کشورهای دیگر درآورده و در قاره های دیگر نیز کسب تجربه کند.

مهاجمی که دروازه بان شد

در ابتدا نادينه آنگرر در پست مهاجم بازی می کرد. زمانی که در زادگاه خود ( لوهر آم ماین ) در نزدکی فرانکفورت و برای تیم هوفستتن بازی می کرد. اما یک مصدومیت دروازه بان تیم و جانشین شدن آنگرر به جای وی کافی بود تا سرنوشت آنگرر را برای همیشه تغییر دهد.

بعدها آنگرر در دو جام‌جهاني زنان 2003 و 2007 و پنج‌ دوره جام‌ملّت‌هاي اروپا (1997،2001،2005،2009و2013) به قهرماني رسيد و با باشگاههاي مختلفي، قهرماني در آلمان را تجربه كرده است. از جمله قهرمانی در بوندس لیگا با توربین پوتسدام در سالهای 2004 و 2006 و فتح جام حذفی کشور با همین تیم طی سالهای 2004 تا 2006. عنوانی که در سال 2011 با تیم فرانکفورت نیز به کارنامه آنگرر افزوده شد.

نادینه همچنین یک بار در فصل 05-2004 قهرمانی یوفا ( ورژن زنانه لیگ قهرمانان اروپا ) را نیز با تیم پوتسدام به دست آورد.

تغییر روحیات با تغییر مسوولیت ها

آسمونی اما نادينه آنگرر در این سالها چه تغییراتی کرده است؟ او می گوید: « البته اوضاع تغيير كرده است. من قبلاً بي‌انضباط بودم و راستش را بخواهيد، تا پایان فوتبال ملی ام هم بودم! ولي به مرور مسؤوليت‌هاي بسيار زيادي را عهده دار شدم. مخصوصا از زمانی که کاپیتان تیم ملی شدم و در این شرایط يكي از وظايفي كه داشتم این بود که از بارفشاري كه بربازيكنان تيم وارد مي‌شود، كم‌ كنم. كاپيتان بايد هميشه تمركز داشته باشد و تيم را چه در داخل زمين و چه در بيرون از ميدان، رهبري كند. من در 20 سال بازیگری خود بسيار رشد كردم و بزرگ شدم. البته منظورم تنها از لحاظ ظاهري نيست. من در طول دو دهه تجربيات زيادي به دست آورده‌ام و حالا که فوتبال را کنار گذاشته ام هم سعي دارم اين تجربيات را به بازيكنان جوان‌تر منتقل سازم .»

یک متخصص در گرفتن ضربه های پنالتی

آنگرر با قامت 175 سانتی متری خود به عنوان متخصص مهار پنالتي شهرت زيادي دارد و در فينال جام ملت‌هاي اروپا ـ 2013 ( سوئد ) دو پنالتي بازيكنان نروژ را مهار كرد. او در جام‌جهاني 2007 در شش مسابقه‌ حتي يك گل هم نخورد و در فينال با مهار پنالتي مارتا، زمينه‌ساز برد (2ـ0) آلمان شد. امّا آيا به نظر نادينه، كيفيت دروازه‌بانان زن، درحال ارتقاء و بهتر شدن است؟

« بايد اعتراف كرد كه دروازه‌باني را اغلب، يكي از نقاط ضعف فوتبال زنان مي‌دانند. البته اين يك واقعيت است كه خيلي از تيمهاي فوتبال زنان، دروازه‌بانان خيلي خوبي ندارند. ولي بايد گفت كه به نظر من، در جام‌‌ملت‌هاي اروپا ـ 2013، كيفيت دروازه‌بانان بسيار خوب بود. اين اتفاق مهمي است. در گذشته تمام توجهات به بازيكنان داخل زمين معطوف بود و دروازه‌بانان بيشتر به عنوان چهره‌هايي در حاشيه شمرده مي‌شدند. ولي همه پذيرفته‌اند كه پست دروازه‌باني، پست بسيار مهمي است و پروژه‌هاي بسيار زيادي در دست اقدام است تا دروازه‌بانان زن بتوانند بيشتر تمرين كنند و آموزش ببينند. خود من، به شخصه بسيار پيشرفت كرده‌ام، به خصوص از سال 2007 و از زماني كه همكاري خود با مايكل فوكس را آغاز كردم .»

نادينه‌ علاوه‌بر پيشرفت در دروازه‌باني، سالها در لیگهای مختلفی بازی کرد. او از تابستان در باشگاه‌ پورتلند در ليگ  WMLS آمريكا بازي كرد و در فصل 15-2014 در 28 بازی برای این تیم دروازه بانی کرد.

دروازه بانی در گرمای 40 درجه

امّا او یک سال قبل از آن و در فصل 14-2013 گذشته تغييري بزرگ‌تر را تجربه كرد و بعد از نزديك به دو دهه حضور در مسابقات دشوار بوندس‌ليگا و انجام بيش از 200 مسابقه در آن ليگ، آلمان را به مقصد استراليا و w-league آن كشور ترك كرد. امّا نظر او درباره حضور در استراليا چيست؟

« قبل از رفتن به استراليا، نمي‌دانستم ليگ استراليا چه شرايطي دارد و درباره سطح ليگ اين كشور، هيچ چيزي نمي‌دانستم. ولي وقتي به آن‌جا رسيدم غافلگير و خوشحال شدم. پس از دو هفته نخست به اين نتيجه رسيدم كه تصميم براي پيوستن به «بريزبين» تصميمي كاملاً درست بود. زيرا ليگ زنان استراليا، ليگي بسيار قوي است. همه فكر مي‌كنند فوتباليستها براي گذراندن آخرين سال‌هاي حرفه خود، راهي استراليا مي‌شوند و مي‌گويند اين ليگ براي بازيكنان بازنشسته است. ولي اين به هيچ عنوان درست نيست. ليگ اين كشور، به خوبي خود را ثابت كرده است و همين مسأله سبب مي‌‌شود كه بگويم تصميم درستي براي حضور در آن جا گرفتم. آب و هواي استراليا تفاوت زيادي با اروپا دارد. من قبلاً هيچ جا در دماي 39 يا 40 درجه سانتي‌گراد بازي نكرده بودم .»

آنگرر در مجموع 17 بازی در سالهای 2013 و 2014 برای بریزبین رور انجام داد تا از معدود بازیکنان فوتبال جهان در بخش زنان باشد که در سه قاره اروپا، آمریکا و اقیانوسیه بازی کرده است.

 

اختصاصی آسمونی 

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید