مراحل مختلف رشد کودک از بدو تولد تا نوجوانی

مراحل مختلف رشد کودک از بدو تولد تا نوجوانی - Different stages of child growth from birth to adolescence - آسمونی

مراحل مختلف رشد کودک از بدو تولد تا نوجوانی – Different stages of child growth from birth to adolescence – آسمونی

به نام یگانه عالم

در این مظلب به شکل گیری شخصیت کودک در هر مرحله و هر سن می پردازیم.

در هر دوره ای یک سری وظایف بر عهده والدین است و باید انجام گیرد.

از تولدتا یک سالگی : از لحظه تولد تا یک سالگی حس دلبستگی و امنیت در بچه شکل می گیرد و این حس را پدر و مادر باید به طور کامل به بچه هدیه بدهند یعنی باید به نیازها و گریه های بچه پاسخ دهند.

از یک تا 2 سالگی : حس استقلال در این مرحله رشد می کند. کودک می خواهد خودش غذایش را بخورد یا به طور مستقل می خواهد وسیله ای برای او باشد و پدر و مادر باید فرصت کشف و تحرک را به کودک خود بدهند و با او زیاد صحبت کنند. اجازه بدهند به تنهایی قاشق را به دست گیرد و غذا بخورد هر چند کودک لباس و خودش را کثیف می کند.

از 2 تا 4 سالگی : سن ورود به دنیای دیگران و پیداکردن دوست و یادگرفتن زبان و افزایش لغات است. در این مرحله پدر و مادر باید برای کودک خود بیشتر کتاب بخوانند تا دایره لغات وی افزایش یابد و هر نکته تربیتی را می توانند در قالب داستان برایش بازگو کنند و به او مسئولیت هایی در حد توانش بسپارند.

4 تا 12 سالگی : سن شکل گیری شخصیت، هویت، عزت نفس و یادگیری ارزشها و هنجارها است پس سعی کنیم در تمام مراحل به خصوص در این مرحله الگوی مناسبی برای فرزند خود باشیم و کودک خود را در راستای هدف و زندگی زیبا هدایت کنیم و از راه دور او را در انجام اموراتش همچون دوست یابی و رفتار مناسب با دیگران مورد نظاره قرار دهیم.

نوشته از خانم سارا فلاحی (کارشناس ارشد روانشناسی)

0/5 ( 0 نظر )


منبع : اختصاصی سایت آسمونی

نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید