توبین هیث ؛ هافبک زنان آمریکا به دنبال سومین فینال جام جهانی

توبین هیث ؛ هافبک زنان آمریکا به دنبال سومین فینال جام جهانی 

اختصاصی ورزشی آسمونی – مهدی زارعی

توبین هیث : طلای جام جهانی باارزش تر از طلای فوتبال المپیک است

تیم ملی فوتبال زنان آمریکا قهرمان جام جهانی زنان در سال 2015 امسال در حالی برای دفاع از عنوان قهرمانی خود به جام جهانی پای گذاشت که یانکی ها برای کسب این افتخار کار دشواری پیش روی خود داشتند. اما در مرحله یک چهارم نهایی توانستند فرانسه میزبان مسابقات را حذف کنند و حالا تنها دو بازی با رسیدن به افتخار بزرگ فاصله دارند. در بین بازیکنان این تیم، چند تن برای سومین بار در جام جهانی شرکت می کنند و به دنبال سومین فینال خود در این بازیها هستند.

فوتبال، راه ورود به دانشگاه خوب

” توبین هیث ” بازیكن تیم ملی ایالات متحده که از سال 2008 تا کنون در این تیم توپ زده و با 154 بازی ملی و 30 گل یکی از باتجربه های فوتبال کشورش به شمار می آید، دلیل استقبال دختران كشورش از فوتبال را چنین بیان می‌كند :

« خوشبختانه در آمریكا، دختران فرصت‌های زیادی برای بازی فوتبال دارند. یكی از علت‌های آن، رفتن به یك دانشگاه خوب است. زیرا فوتبال برای ما می‌تواند رفتن به یك دانشگاه خوب و بهره‌مندی از تحصیلاتی با كیفیت را به همراه داشته باشد .»

آغاز فوتبال پس از رسیدن به دانشگاه

آسمونی ، توبین هیث در حال رسیدن به نقطه اوج دوران بازیگری خود است. این هافبك 31  ساله، فوتبال را از دانشگاه و با تیم ” نورث کارولینا تارهیلز ” از سال 2006 آغاز کرد و طی سه سالی که در این تیم حضور داشت، چنان پیشرفت کرد که پس از دو سال برای تیم ملی نیز به میدان رفت. او در تیم دانشگاهی خود 93 بار به میدان رفت و 19 گل به ثمر رساند.

تنیس و گلف ، پولسازتر از فوتبال زنان

خواهر توبین هیث ، تنسیور معروفی بوده است ولی توبین همیشه به ورزشهای تیمی علاقه داشته است. او ورزشهای انفرادی و تیمی را چنین مقایسه می‌كند:

« در دنیای ورزش زنان، ورزش‌هایی تنیس، گلف و یا چیزهایی از این قبیل، خیلی پول سازتر هستند. ولی من همیشه به ورزشهای تیمی علاقه داشته‌ام و دلم می‌خواست عضو یك خانواده باشم و با هم تیمی‌هایم برای رسیدن به موفقیت تلاش كنم. به نظر من، این خصوصیت ورزشهای تیمی واقعاً منحصر بفرد است. من عاشق فوتبال هستم .»

جاه طلبی های پاری سن ژرمن در فوتبال زنان

آمریكا از سال 2012 صاحب لیگ حرفه‌ای فوتبال زنان شده است. توبین هیث از زمان شروع لیگ حرفه‌ای كشورش، در آن رقابتها حضور پیدا می‌كند. اما بعد از مدتی راهی اروپا شد. او فصل 14-2013 را در یكی از بزرگ‌ترین باشگاههای دنیا بازی کرد : پاریس سن ژرمن. توبین جاه طلبی‌های باشگاه سابقش را چنین توضیح می‌دهد:

« بازی كردن برای این تیم فوق‌العاده بود. زیرا این باشگاه بسیار بلند پرواز است ؛ چه در بخش مردان و چه در بخش زنان. این واقعیت را می‌توان به وضوح مشاهده كرد. از این كه در پروژه‌ای حضور داشتم كه به پیشرفت فوتبال زنان اعتقاد دارد، به خودم افتخار می‌كنم. پاریس سن ژرمن می‌خواهد چه در فوتبال مردان و چه در فوتبال زنان، بهترین باشگاه دنیا باشد و حاضر است برای رسیدن به این هدف دست به ریسك بزند. من برای داشتن این روحیه، آنها را تحسین می‌كنم و از حضور در پاریس خوشحالم. زیرا در پاریس سن ژرمن در محیطی متفاوت بودم كه به من اجازه  رشد و پیشرفت می‌داد .»

ناکامی طولانی در جام جهانی فوتبال زنان

ایالات متحده از اوایل سال 2008 صدرنشین جدول رده‌بندی فیفا بود و با وجود ناکامی های اخیر در مسابقات المپیک 2016، هنوز هم با 2104 امتیاز بالاتر از آلمان بهترین تیم رنکینگ فیفا محسوب می شود. بعضی از بازیكنان تیم ملی زنان آمریكا در كشور خودشان چهره‌هایی بسیار مشهور هستند. اما ایالات متحده از سال 1999 به بعد، تنها یک بار موفق شد قهرمان جام جهانی زنان شود. این ناكامی به نظر یانكی‌ها، بسیار طولانی است. آسمونی ، توبین  هم در فینال سال 2011 یكی از پنالتی‌های آمریكا را در بازی فینال مقابل ژاپن از دست داد تا درنهایت، جام قهرمانی به ژاپن برسد. او در این باره می‌گوید :

« همگی معتقدیم كه ناكامی‌مان در جام جهانی بسیار طولانی شده است. بنابراین مشتاقیم كه مراحل آماده سازی برای شركت در جام جهانی هرچه زودتر شروع شود. به نظر من، تمام بازیكنان تنها به جام جهانی فكر می‌كنند. برای یك فوتبالیست هیچ افتخاری بالاتر از قهرمانی در جام جهانی نیست. ما در سال 2011 خیلی به قهرمانی نزدیك بودیم و فكر می‌كنم تمامی نفرات، آن رقابتهای را به خوبی در خاطر داشتند. آن خاطرات مثل بنزینی می‌ماند كه بر روی آتش اشتیاق ما ریخته می‌شد. همین مساله سبب شد که در سال 2015 آن قدر خوب کار کنیم و نه تنها قهرمان شویم بلکه در فینال(5-2) ژاپن را شکست دهیم .»

جام جهانی مهم تر از المپیک

توبین در المپیك‌های پكن (2008) و لندن (2012) مدال طلای المپیك را به گردن آویخت. اما با وجود این كه مدال‌های المپیك، افتخار بزرگی است، اما قهرمانی در جام جهانی كانادا (2015)  بزرگ‌ترین افتخار ورزشی او محسوب می شود. توبین‌ حتی حاضر است دو مدال المپیك خود را فدای یک قهرمانی دیگر در جام جهانی كند:

« به‌عنوان یك فوتبالیست آمریكایی باید بگویم كه از نظر من در آمریكا افكار عمومی، مدال طلای المپیك را مهم‌تر می‌دانند و فكر می‌كنند مدال‌ طلای المپیك در همه ورزش‌ها، بزرگترین افتخاری است كه یك ورزشكار می‌تواند به‌دست آورد. اما یك فوتبالیست‌ دلش می‌خواهد در جام جهانی قهرمان شود. بزرگ‌ترین افتخار، فتح جام جهانی است. راستش من حاضرم هر دو مدال المپیكی خود را بدهم و به جای آن، یک طلای جام جهانی را داشته باشم! با كمال میل! زیرا به نظر من، جام جهانی برای یك فوتبالیست ‌نمادی مهمتر از المپیك است .»

 

اختصاصی آسمونی 

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید