زنان فوتبالیست و هشتمین دوره جام‌جهانی ( بخش سوم )

زنان فوتبالیست و هشتمین دوره جام‌جهانی ( بخش سوم )/ اختصاصی ورزشی آسمونی – مهدی زارعی

آمریکا و آلمان پرافتخارترین تیمهای فوتبال زنان

از اواسط دهه 90 بود که فوتبال زنان جایگاه خود را در مسابقات بین المللی همچون جام جهانی و المپیک باز کرد و از آن به بعد رقابتهای زنان به صورت منظم برگزار شد. مروری داریم بر این مسابقات از دوره دوم به بعد …

بیشتر بخوانید :

زنان فوتبالیست و هشتمین دوره جام جهانی زنان ( بخش دوم )

۱۹۹۵ ( سوئد )

آسمونی ، مسابقات دوازده تیمی با یک شگفتی در پنجم ژوئن در استادیوم « المپیا » آغاز شد. پیروزی ۱-۰ برزیل برابر سوئد میزبان ! سوئدی‌ها در دومین دیدار هم دو گل از آلمان خوردند اما به شکلی معجزه‌آسا به بازی برگشتند و با دو گلی که در ده دقیقه پایانی زدند ۳ـ۲ پیروز شدند.

در پایان دور مقدماتی رده‌بندی گروه‌ها این‌گونه شد : آلمان، سوئد، ژاپن، برزیل ( گروه اول ) نروژ، انگلستان، کانادا، نیجریه ( گروه دوم ) آمریکا، چین، دانمارک، استرالیا ( گروه سوم ).

در یک‌چهارم آمریکا، نروژ، آلمان و چین با پیروزی بر ژاپن، دانمارک، انگلستان و سوئد به نیمه‌نهایی رسیدند. دیدار چین و سوئد اولین دیدار زنان بود که به ضربات پنالتی کشیده می‌شد.

دو مسابقه نیمه‌نهایی ۱-۰ پایان یافت و نروژ پس از گرفتن انتقام ۴ سال قبل از آمریکا، در هوایی بارانی و در حضور ۱۷ هزار تماشاگر با دو گل ریسه و پترسن بر آلمان غلبه کرد و قهرمان جهان شد. نروژی‌ها در مرحله گروهی نیجریه را ۸-۰ و کانادا را ۷-۰ بردند ! بهترین گلزن بازی‌ها هم «آن کریستین آرونس» نروژی بود که ۶ گل از ۲۳ گل تیمش را به ثمر رساند.

۱۹۹۹ ( آمریکا )

وقتی جام‌جهانی مردان ( ۱۹۹۴ ) با استقبال عظیم آمریکایی‌ها روبرو شد، بسیاری خرده گرفتند که این استقبال به خاطر جدید بودن تجربه « میزبانی جام‌جهانی فوتبال » می‌باشد اما سیل هواداران حضور ۶۶۰ هزار تماشاگر در سومین دوره جام‌جهانی زنان نشان داد که فوتبال وارد خون یانکی‌ها هم شده است. کشوری که ۴۰٪ فوتبالیست‌های آن را زنان تشکیل داده‌اند ! ۱۶ تیم در چهار گروه قرار گرفتند و رده‌بندی آنها بدین‌گونه شد : آمریکا، نیجریه، کره شمالی و دانمارک ( گروه اول ) برزیل، آلمان، ایتالیا و مکزیک ( گروه دوم ) نروژ، روسیه، کانادا، ژاپن ( گروه سوم ) چین، سوئد، استرالیا، غنا ( گروه چهارم ). تیم‌های صعودکننده به یک‌چهارم نهایی رقابت‌هایی مهیج را برگزار کردند. نیجریه شکست ۰ـ۳ از برزیل را با تساوی عوض کرد و کار به وقت اضافی کشید اما برزیلی‌ها سرانجام ۴ـ۳ پیروز شدند. آمریکا هم شکست ۱ـ۲ از آلمان را با پیروزی ۳ـ۲ عوض کرد. چین و نروژ هم با برتری مقابل روسیه و سوئد به نیمه‌نهایی رسیدند. در این مرحله چین ۵ـ۰ نروژ و آمریکا ۲ـ۰ برزیل را شکست داد تا تاریخ پس از پنج سال تکرار شود. شنبه ۱۰ جولای ورزشگاه « روزبال » پاسادنا شاهد کشیده شدن دو مسابقه به ضربات پنالتی بود. برزیل ۵ـ۴ نروژ را برد و سوم شد. آمریکا هم ۵ـ۴ چین را شکست داد و قهرمان شد. مثل پیروزی مردان برزیل بر ایتالیا در ۱۹۹۴ و در حضور ۹۰۱۸۵ تماشاگر. شادی پس از گل پنجمین پنالتی زن آمریکا براندی چاستین یک شادی کاملا مردانه بود.چرخاندن پیراهن خود بر فراز سرش … کفش طلا هم به « ون سون » چینی و « سیسی » برزیلی رسید که ۷ گل زدند.

۲۰۰۳ ( آمریکا )

مسابقات در ابتدا قرار بود که در چین برگزار شود اما شیوع بیماری « سارس » میزبانی چین را به دوره بعدی موکول کرد و بازی‌ها باز هم در آمریکا برگزار شد. رده‌بندی گروه‌های چهارگانه بدین ترتیب بود؛ آمریکا، سوئد، کره‌شمالی، نیجریه ( گروه اول ) برزیل، نروژ، فرانسه، کره جنوبی ( گروه دوم ) آلمان، کانادا، ژاپن، آرژانتین ( گروه سوم ) چین، روسیه، غنا، استرالیا ( گروه چهارم ). آسمونی ، در یک چهارم نهایی آمریکا، سوئد، آلمان و کانادا با پیروزی بر نروژ، برزیل، روسیه و کانادا به نیمه‌نهایی صعود کردند. در نیمه‌نهایی آلمان با پیروزی ۳ـ۰ بر آمریکا انتقام ادوار قبل را از این تیم گرفت و حریف سوئد شد که کانادا را ۲ـ۱ برد. کانادا در دیدار رده‌بندی هم ۳ـ۱ باخت و سرانجام آلمان با پیروزی ۲ـ۱ در وقت اضافی قهرمان جهان شد. فینال در استادیوم کارسون لس‌آنجلس برگزار شد. تیم قهرمان هم به رکورد ۲۵ گل زده دست یافت.

۲۰۰۷ ( چین )

چینی‌ها بالاخره دومین میزبانی خود را جشن گرفتند. در روز آغازین آلمانها با پیروزی ۱۱ـ۰ مقابل آرژانتین، تردیدها را بیشتر از قبل کردند « آیا لزومی دارد که فیفا تعداد تیم‌ها را به ۲۴ افزایش دهد ؟!» در دور مقدماتی رده‌بندی تیم‌ها بدین‌گونه شد؛ آلمان، انگلستان، ژاپن، آرژانتین ( گروه اول ) آمریکا، کره شمالی، سوئد، نیجریه ( گروه دوم ) نروژ، استرالیا، کانادا، غنا ( گروه سوم ) برزیل، چین، دانمارک، نیوزیلند ( گروه چهارم ). در یک‌چهارم نهایی تمام تیم‌های اول گروه‌ها رقبای خود را شکست دادند اما در نیمه‌نهایی آلمان ۳ـ۰ نروژ را برد و برزیل ۴ـ۰ آمریکا را. آمریکا در دیدار رده‌بندی در « شانگهای » ۴ـ۱ نروژ را شکست داد و سوم شد. آلمان هم به لطف درخشش دروازه‌بان خود « نادینه آنگرر » که پنالتی « مارتا » ( بهترین بازیکن تورنمنت و بهترین گلزن با ۷ گل زده ) را مهار کرد و با دو گل « بیرژیت پرینتز » و « سیمونه لائودر » حریف را شکست داد و به اولین قهرمانی بدل شد که از عنوان خود دفاع کرده است. آلمانها در مجموع ۲۱ گل زدند و حتی یک گل هم نخوردند !! در این بازیها کاپیتان آمریکا « کریستینه لیلی » هم رکوردی ماندگار برجای نهاد : حضور در پنجمین جام جهانی زندگی خود !

 

 

اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید