تحریم‌ های شب گذشته نشان‌ از انفعال ترامپ بود

یک کارشناس مسائل بین‌الملل درباره تحریم‌های شب گذشته دونالد ترامپ علیه ایران گفت: قبل از اینکه این تحریم‌ها وجه کاربردی داشته باشد، ناشی از انفعال و ضعف آمریکا است.

تحریم‌ های شب گذشته نشان‌ از انفعال ترامپ بود - The last night sanctions showed trump passivity

تحریم‌ های شب گذشته نشان‌ از انفعال ترامپ بود – The last night sanctions showed trump passivity

به گزارش آسمونی:ابوالفضل ظهره‌وند کارشناس مسائل بین‌الملل درباره تحریم‌های شب گذشته ترامپ علیه ایران، اظهار داشت: قبل از اینکه این تحریم‌ها وجه کاربردی داشته باشد، ناشی از انفعال و ضعف آمریکا است و نشان می‌دهد چون کاری از دستشان برنمی‌آمده به چنین اقدامی متوسل شدند و گویای مکتومات و خباثت ذاتی آمریکا است.

ظهره‌وند با بیان اینکه روند یک ماه گذشته نتیجه دو مسیر متفاوت را نشان می‌دهد، گفت: برجام و اقدام ما در ساقط کردن پهپاد آمریکا دو مسیر متفاوت است و نشان می‌دهد وقتی مسیر مذاکره با طرف غربی را در پیش می‌گیرید نتیجه‌اش تشدید مطالبات و تقویت سایه جنگ است اما وقتی در مسیر بازدارندگی و ارتقای ظرفیت‌های ملی جلو می‌روید انفعال را به طرف مقابل تحمیل کرده و سایه جنگ دور می‌شود.

سفیر سابق ایران در ایتالیا با تاکید بر اینکه مذاکره روی ظرفیت‌های ملی نتیجه‌اش فشار بر مردم و تشدید تحریم و تقویت سایه جنگ است، خاطرنشان کرد:‌ وقتی ظرفیت بازدارندگی افزایش می‌یابد انفعال را به طرف مقابل تحمیل و سایه جنگ را دور می‌کند و برای مثال در نهایت در اقدام دیشب آمریکا شاهد استیصال بودیم.

وی افزود: آنچه تحریم کردند تکراری از یک اقدام گذشته بود و نشان داد امیدی به مسیر دیپلماسی و مذاکره ندارد و قصدشان هم مذاکره برای رسیدن به راه‌حل نبوده و قصدشان تسلیم ایران بود اما امروز از این مسئله مایوس شدند. اقداماتی هم که ترامپ در برخورد با کشورهای عربی انجام داده نشان می‌دهد کماکان دنبال سرکیسه کردن آنها است و نه تنها امنیت فرضی آنها را تامین نکرده بلکه گفته است من باید از منطقه بیرون بروم و اگر می‌خواهید برای تامین امنیت شما بمانم باید هزینه‌اش را بدهید. امروز برای همه دنیا ثابت شده منشا ناامنی مردم آمریکا هستند و باید منطقه را ترک کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه هرگونه مذاکره‌ای در شرایط فعلی نتیجه معکوس می‌دهد، گفت: مذاکره در مسیری که آمریکا توصیه می‌کند یعنی تسلیم ایران چراکه وقتی بر روی ظرفیت ملی با طرف مقابل که پرچم دشمنی دارد مذاکره می‌کنیم یعنی تسلیم و کاهش هزینه‌های‌ آتی برای برخورد با ایران. آمریکا در شرایط فعلی اگر بخواهد برخورد کند، برایش قابل تصور نیست چه هزینه‌ای را تحمل خواهد کرد و این نشان‌دهنده توان بازدارندگی بالای ماست چراکه مسیر مذاکره را کنار گذاشته و به سمت بازدارندگی و مقاومت فعال رفته‌ایم و باید همین مسیر را ادامه داد.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : تسنیم

نظر خودتان را ارسال کنید