تشکیل “بازار آب” و “بانک آب”

مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو گفت: می توان به جای آنکه آب را از دریای عمان یا خلیج فارس انتقال داد، آب را از کشاورز بخریم و به مصرف شرب یا صنعت اختصاص دهیم.

تشکیل بازار آب و بانک آب - Formation of water market and water bank

تشکیل بازار آب و بانک آب – Formation of water market and water bank

به گزارش آسمونی:صدیقه ترابی مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو در جمع خبرنگاران از راه‌اندازی “بازار آب” و “بانک آب” در کشور خبر داد و گفت: در حوضه های آبریز مختلف کشور، بیشترین میزان مصرف آب را در بخش کشاورزی داریم و در صنعت و شرب نیز با افزایش جمعیت، نیاز به تأمین بیشتر آب، افزایش می یابد.

وی افزود: برای تأمین آب بیشتر، انتقال آب حوضه به حوضه و انتقال آب از دریا، راهکارهایی است که پیگیری می شود اما گاهاً قیمت تمام شده آب در این انتقال‌ها، زیاد است؛ از اینرو ما به دنبال راهکار موثری تری بودیم که تشکیل بازار آب و بانک آب در همین راستا هدفگذاری شده است.

ترابی با بیان اینکه “می توان با تغییر نوع مصرف در یک منطقه با مکانیزیم‌هایی، تأمین آب بیشتر برای نیاز در یک بخش مصرفی را از ظرفیت‌های موجود همان منطقه محقق کرد”، گفت: تأمین نیازهای توسعه ای از منابع محلی هدف اصلی تشکیل بازار آب و بانک آب است و تمام تلاش ما این است که بازار آب در چارچوب دولتی نباشد.

وی ادامه داد: تشکیل بازار آب به منظور داد و ستد آب در قالب مکانیزم های تعریف شده است و تشکیل بانک آب نیز به صورت فراهم سازی امکانات بیشتر، در جهت تکمیل بازار آب هدفگذاری شده است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو تصریح کرد: در واقع می توان به جای آنکه آب را از دریای عمان یا خلیج فارس انتقال داد، اب را از کشاورز بخریم و به مصرف شرب یا صنعت اختصاص دهیم.

وی افزود: اگر بازار آب راه بیفتد بخش زیادی از مشکلات در خصوص آب های زیرزمینی و اضافه برداشت ها رفع می شود.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : تسنیم

نظر خودتان را ارسال کنید