21 ژوئن ، روز جهانی قد بلندها

21 ژوئن روز جهانی قد بلندها است.به همین مناسبت ما در آسمونی در این مقاله در چند جمله به تعریف قد و قد بلند می پردازیم. با ما همراه باشید.

21 ژوئن ، روز جهانی قد بلندها - Tall People Day - آسمونی

21 ژوئن ، روز جهانی قد بلندها – Tall People Day – آسمونی

آسمونی : قد انسان عبارت از فاصله انتهای پا تا نوک سر هر شخص در حالت ایستاده و عمودی است. عوامل مؤثر مربوط به قد و افزایش قد، ژنتیکی و محیطی می‌باشد. رشد قد معمولاً تا ۲۰، ۲۵ سالگی ادامه دارد. ده کشور اول دنیا از نظر بلندی قد، همگی اروپایی هستند.

سایت آسمونی : تغذیه پرکالری (گوشت و لبنیات) و ژنتیک در بلندقدی مؤثر هستند. تاکنون حدود ۱۸۰ ژن شناخته شده‌اند که در اندازه قد نقش دارند. یکی از مشکلاتی که در بسیاری از کشورها وجود دارد فخر فروشی افراد به خاطر طول قدشان است. همین امر یکی از دلایل مهم برای اعمال جراحی افزایش قد می‌باشد . در ایران نیز افراد محدودی تا کنون این عمل را انجام داده‌اند تحقیقات نشان داده که مردان بیشتر از زنان به قد خود اهمیت میدهند و یک مرد کوتاه قد افسرده تر و جامعه گریز تر از یک مرد بلند قد است حتی بخاطر این مشکل دست به خودکشی میزنند.

محدودیت‌های رشد و قد

آسمونی : قد، صفتی پلی ژنتیک بوده، یعنی اینکه چندین ژن مختلف بر روی آن تأثیر می‌گزارد. اگر پدر و مادر شما قد کوتاه باشد، همیشه نتیجه آن کوتاه ماندن قد شما نیست، با اینحال اگر نه‌تنها پدر و مادر بلکه بیشتر افراد در خانواده و فامیل پدری و مادری قد کوتاه باشند، شانس کوتاهی قد شما بالا می‌باشد.

نقش خواب در افزایش قد

پورتال آسمونی : خواب افراد باید پیش از دوران بلوغ منظم و به موقع باشد. به طورکلی ۳ عامل تغذیه، ورزش و خواب مناسب مواردی هستند که در کنار وراثت افراد در رشد قد آن‌ها تأثیرگذار هستند. گاهی ممکن است، فردی از لحاظ وراثتی قد بلندی داشته باشد ولی چون تغذیه و فعالیت فیزیکی مناسبی ندارد به میزان قد مورد انتظار نرسد. افراد می‌توانند با تغذیه صحیح، فعالیت و خواب مناسب مقداری از حدی که وراثت شان برای قد تعیین می‌کند بلندتر شوند که البته تأثیر این موارد تا قبل از دوران بلوغ است همچنین خواب سبب ترشح هورمون رشد میگردد.

4.5/5 ( 2 نظر )


منبع : مناسبت آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید