11 دستگاه مقصر سیل اخیر شیراز

بر اساس گزارش ارائه شده از سوی کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس، ۱۱ دستگاه به عنوان مقصر وقوع سیل ۵ فروردین شیراز باید پاسخگو باشند که در این بین ادوار مختلف شهرداری سهمی ۵۴ درصدی دارد.

11 دستگاه مقصر سیل اخیر شیراز - 11 organs blamed for Shiraz flood

11 دستگاه مقصر سیل اخیر شیراز – 11 organs blamed for Shiraz flood

به گزارش آسمونی:گزارش نهایی هیئت مستقل کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس پیرامون سیل ۳ فروردین شیراز، عصر سه شنبه ۲۸ خرداد در جلسه علنی شورای این کلانشهر قرائت شد.

این گزارش ۵۴ صفحه‌ای دیدگاه‌های کارشناسی از ابعاد مختلف و به تفصیل پیرامون علل وقوع سیل ویرانگر فروردین ماه شیراز، ارائه شده است.

در گزارش یاد شده، علاوه بر شهرداری شیراز، از استانداری فارس، مدیریت بحران، وزارت نیرو، نیروی انتظامی، راه و شهرسازی و ۵ دستگاه دیگر نیز به عنوان مقصر نام برده شده است.

سید عبدالرزاق موسوی عضو و رئیس کمیته حقیقت یاب شورای اسلامی شهر شیراز با قرائت این گزارش گفت: تیم حقیقت یاب شورای شهر اسناد و مدارک متعدد در خصوص ساخت کانال انتقال آب از دروازه قرآن به رودخانه خشک از سال ۱۳۶۶ را مورد بررسی قرار داده است.

موسوی افزود: در این کمیته عوامل متعدد در ساخت این کانال و علل و عوامل متعدد و قوی سیل و جانباختنتعدادی از هم وطنان مورد بررسی قرار گرفت که ماحصل آن و مسببان وقوع این فاجعه در شیراز به شرح ذیل است:

 1. شهرداری شیراز در ادوار مختلف از سال ۶۶ تاکنون ۵۴ درصد
 2. اداره کل راه و شهرسازی فارس در ادوار مختلف ۱۱ درصد
 3. وزارت نیرو (شرکت آبفای فارس) در ادوار مختلف ۸.۵ درصد
 4. وزارت کشور (استانداری فارس) در ادوار مختلف ۶ درصد
 5. نیروی انتظامی فارس در ادوار مختلف ۵ درصد
 6. اداره کل هواشناسی فارس در زمان وقوع سیل ۴ درصد
 7. رانندگان وسایط نقلیه و عابران پیاده حاضر در محل در زمان وقوع سیل ۳ درصد
 8. اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری فارس در ادوار مختلف ۴ درصد
 9. سازمان مدیریت بحران کشور ۲ درصد
 10. سازمان برنامه و بودجه ۲ درصد
 11. شرکت آبفای شیراز ۱.۵ درصد است.

موسوی گفت: امید است که دادگستری و دستگاه قضا با توجه با اسناد و مدارک پیوست این آمار برخوردهای لازم را با مسببین این اتفاق داشته باشند.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : ایسنا

نظر خودتان را ارسال کنید