زندگینامه شهید محمد صادق امانی

محمد صادق امانی (۱۳۰۹–۱۳۴۴) از اعضای تشکیلات بنیادگرای شیعی فدائیان اسلام بود. وی در سال ۱۳۰۹ در تهران متولد شد و از کسبه بازار تهران بود.

شهید امانی پس از واقعه‌ ترور منصور دستگیر و بعد از سال‎ها مبارزه علیه رژیم پهلوی در سحرگاه 26 خرداد 1344 به همراه دیگر همرزمانش به حكم دادگاه نظامی رژیم پهلوی به اعدام محكوم شد و به درجه‌ شهادت نائل آمد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با شهید محمد صادق امانی این بخش آسمونی را مطالعه نمایید چرا که اطلاعات مفیدی در همین مورد تهیه کرده ایم.

زندگینامه شهید محمد صادق امانی

زندگینامه شهید محمد صادق امانی

زندگینامه شهید محمد صادق امانی

آسمونی : محمد صادق امانی (۱۳۰۹–۱۳۴۴) از اعضای تشکیلات بنیادگرای شیعی فدائیان اسلام بود. وی در سال ۱۳۰۹ در تهران متولد شد و از کسبه بازار تهران بود.

فعالیت‌های سیاسی شهید محمد صادق امانی

وی در جوانی با سید مجتبی نواب صفوی آشنا شد و به گروه فدائیان اسلام پیوست. صادق امانی در گروه شیعیان فعالیت داشت و پس از آن با نظر سید روح‌الله خمینی به همراه جمعی اقدام به تأسیس موتلفه اسلامی کرد و پس از مدتی رهبری شاخه نظامی موتلفه را عهده‌دار شد و طراح عملیات ترور حسنعلی منصور بود.

معلومات دینی شهید محمد صادق امانی

به گفتهٔ مهدی عراقی؛ امانی نزدیک به ۶۰۰۰ حدیث از حفظ بود، و جمعه‌ها به بچه‌ها درس اخلاق می‌داد.

درگذشت شهید محمد صادق امانی

وی پس از واقعه کشته شدن منصور، تحت تعقیب قرار گرفت و پس از ده روز یعنی روز یازدهم بهمن ماه ۱۳۴۳ در منزل ابوالقاسم رضوی فرد دستگیر و به دنبال حکم دادگاه نظامی شاه به همراه محمد بخارایی، مرتضی نیک نژاد، رضا صفار هرندی در ۱۳۴۴/۳/۲۶ اعدام گردید.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید