گزارشی بر فیلم هفته اروپا

هفته فیلم اروپایی europen film week 2019

هفته فیلم اروپایی europen film week 2019

گزارشی بر فیلم هفته اروپا

نویسنده :
مرجان دلپسند

همانطورکه از رسانه های خبری و گزارش های درج شده درشبکه های اینترنتی می توان دید، هفته فیلم اروپا روزهای پایانی خود را در شش شهر از کشورمان ایران (تهران،بابل،تبریز،اصفهان،کرمان،کیش،مشهد،شیراز) می گذراند. اولین دوره هفته فیلم سال۲۰۱۶ با حضور ۱۵ فیلم در شش شهر کشورمان برگزار گردید.

درسال جاری نیزهفته فیلم فجرباحمایت اتحادیه یونیک درحال برگزاری است.شبکه یونیک شبکه ای است ازوابسته های فرهنگی تمام کشورهای اروپایی که دارای نمایندگی در ایران هستند.هدف این شبکه اجتماعی از دیدگاه رییس یونیک ایران ، نشان دادن تنوع فرهنگی کشورهای اروپایی و تبادل آن با سینماگران ایران از جمله کارگردانان و تهیه کنندگان فیلم های سینمایی می باشد.

فعالیت اصلی این شبکه اجتماعی ترویج، تقویت، تبادل و درک فرهنگی بین مردم اروپاو ایران می باشد.ازدیگر اهداف برگزاری هفته فیلم اروپا می توان به برگزاری پنج کارگاه آموزشی باموضوع فیلم های هنری وتولیدات مشترک مرتبط با فیلم های سینمایی باکیفیت بهتر  می باشد.درهفته فیلم اروپا تعدادی از فیلم های برجسته و منتخب شبکه یونیک در خانه هنرمندان تهران به نمایش درآمد. هرکدام از این فیلم ها به نوعی در نوع خود بهترین هستند. فیلم هایی که هر کدام جوایز خاصی را در کشورخود دریافت كرده اند .در ادامه این گزارش به نمونه ای ازفیلم ها و جوایز خاص آنها  اشاره خواهد شد:

 

“مردی به نام اووه” فیلمی به کارگردانی “هانس هولم” از کشور سوئد که برنده ۱۴جایزه و ۲۴ بار نامزد جوایزی مانند جایزه فیلم کابورگ،ادینگبرگ وگلدبک وجایزه اسکارشده است.

“ایرینا”فیلمی به کارگردانی”نادژداکزه وا” از کشور بلغارستان باژانری اجتماعی که نه بار برنده جایزه و ۵ بار نامزد جوایزی ازجشنواره های فیلم رزطلایی بلغارستان،هنگ کنگ،ورشو و تندیس سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن جشنواره جهانی فیلم فجر را دریافت نموده است.

“زمستان بی انتها”به کارگردانی آتیلاساز” ازکشور مجارستان که تا کنون توانسته است ۱۱ بار برنده جایزه ویک بار نیز نامزد جایزه جشنواره هارت لند،مونترال و تیبورون بشود.

“پسری که غذای پرنده می خورد”به کارگردانی “اکتوراس لیگیزوس” تا کنون توانسته دو بار برنده جایزه و یک بار نامزد جشنواره کارلووی واری،اولدنبرگ وتورنتوشده است.

“یک مردخوشبخت”به کارگردانی”بیله آگوست”ازکشور دانمارک ۷ بار نامزد جایزه درجشنواره های هامبورگ،روبرت و بادیل شده است.

“قاچاق هندریکس”فیلمی به کارگردانی”ماریوس پیپه ریدس”ازکشور قبرس ۵ باربرنده و ۷ بارنامزد جایزه از جشنواره فیلم تربیکا،تسالونیکی،پالم اسپرینگز،فیلم اروپایی لس آرکس شده است.

“ارتش خاموش”به کارگردانی ژان ون دولد از کشور هلند ۱۳ بار برنده و هشت بار نامزد جایزه از جشنواره کن، طلا،پلاتین هلند،رمبرندت شده است.

“درخت”فیلمی به کارگردانی سونجاپروسنک” پنج بار برنده و چهار بار نامزد جایزه جشنواره فیلم کارلووی واری،بمبئی شده است.

“اوتویا ۲۲ژوئیه”فیلمی به کارگردانی “اریک پوپه از کشور نروژ تا کنون دو بار برنده و ۱۰ بار نامزد جایزه از جشنواره برلین و آماندا شده است.

“دره تاریک”فیلمی به کارگردانی “آندرس پروچاسکا” از کشور اتریش برنده ۲۶ جایزه و نامزد پنج جایزه جشنواره فیلم اتریش،فیلم اروپا و دوربین آلمان شده است.

“ردپا” فیلمی به کارگردانی “آگنیشکا هولاندو کاسیاآدامیک از کشور لهستان تاکنون هفت باربرنده جایزه و ۱۴ بار نامزد جایزه جشنواره فیلم برلین،کلیولند،فیلم های اروپایی شده است.

“زیارت”فیلمی به کارگردانی”ژانوبوتلهو”از کشور پرتغال برنده سه جایزه و نامزد نه جایزه درجشنواره پرتغالی سوفیاشده است.

“پانولین وپانولت”فیلمی به کارگردانی “لیوین دبراور”از کشور بلژیک برنده ۱۰ جایزه و نامزد چهار جایزه ازجشنواره فیلم کن،ای آف ای،کایروشده است.

“اواانوا”فیلمی به کارگردانی”مارکواسکوب”از کشور اسلواکی تا کنون شش باربرنده جایزه و هفت بار نامزد جایزه ازجشنواره کلیولند،تورنتو،زوریخ شده است.

“محوشدگی”فیلمی به کارگردانی”فاتح آکین”از کشور آلمان تا کنون ۱۰باربرنده جایزه و نامزد ۱۷جایزه از جشنواره کن،گلدن گلاب،بامبی شده است.

“بیشتر از عسل”فیلمی به کارگردانی”مارکوس ایمهوف”از کشور سوئیس برنده نه جایزه و نامزد پنج جایزه ازجشنواره فیلم پالم اسپرینگز،لوکارنو،فیلم سوئیس شده است.

“نان سیاه”فیلمی به کارگردانی”اگوستی ویارونگا”از کشور اسپانیا تا کنون برنده ۳۱ جایزه ونامزد۱۱ جشنواره فیلم سن سباستین،حلقه نویسندگان سینما،جایزه آریل مکزیک شده است.

“اوآن پسر بود”فیلمی به کارگردانی”دانیله چیپری”از کشور ایتالیا تا کنون چهار باربرنده جایزه و ۱۵ بارنامزدجایزه شیر طلایی ونیز،فیلم لندن شده است.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید