رتبه اول زنجان در بحث کودک همسری

در سال گذشته ۳۷ هزار مورد ازدواج کودکان زیر ۱۴ سال در کشور به ثبت رسیده که سهم استان زنجان یک هزار و ۴۰۰ مورد بوده که در رتبه‌های اول کشوری قرار گرفته است.

رتبه اول زنجان در بحث کودک همسری - First rank of Zanjan in the discussion of child marriage

رتبه اول زنجان در بحث کودک همسری – First rank of Zanjan in the discussion of child marriage

به گزارش آسمونی:به گفته مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان این استان طبق آمار سال گذشته در بحث کودک همسری جزو رتبه‌های اول کشوری قرار گرفته که در سال جاری برنامه‌ های مختلفی آموزشی برای اگاه سازی خانواده ها در نظر گرفته شده است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان روز چهارشنبه افزود: نوع فرهنگ حاکم در شهرستان‌های این استان موجب شده است که ازدواج دختران در سنین پایین و به عبارتی کودک همسری رشد بیشتری داشته باشد.

مسیح الله سلطانی اظهار داشت: در سه سال گذشته اقدامات آموزشی مختلفی برای خانواده‌ها در استان به ویژه شهرستان‌های هدف برگزار شده اما به این مهم توجه داشت که نقش والدین در ازدواج دختران در سنین پایین نقش پررنگ‌تری داشته و دختران اختیاری ندارند.

وی ادامه داد: بر این مبنا بیشترین آمار ازدواج دختران زیر ۱۴ سال این استان در شهرستان‌های ماهنشان، ایجرود و خدابنده به ثبت رسیده و در شهرستان زنجان نیز از این مساله ظهور بروز دارد که ارائه آموزش‌ها بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

این مسئول اضافه کرد: طی سال گذشته ۳۷ هزار مورد ازدواج کودکان زیر ۱۴ سال در کشور به ثبت رسیده که سهم استان زنجان یکهزار و ۴۰۰ مورد بوده که در رتبه‌های اول کشوری قرار گرفته است.

مدیر کل اموراجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان ادامه داد: ازدواج دختران کمتر از ۱۴ سال بطور قطع نوعی آسیب تلقی می‌شود به دلیل آنکه کودک در حال و هوای بازی کودکانه و فراگیری و آموزش به سر می‌برد و از ابعاد گوناگون به پختگی لازم برای ازدواج نرسیده است.

وی اظهار داشت: ازدواج کودکان در سنین یاد شده به دلیل عدم برخورداری از شرایط روحی و روانی و بلوغ به طلاق نیز می‌انجامد که خود آسیب‌های جدی را به دنبال دارد.

این مسئول پیش از این نیز گفته بود که نگرش سنتی خانواده‌ها و ترس آنها از احتمال نبود خواستگار مناسب و نداشتن شانس و اقبال دختران برای یافتن شریک زندگی موجب رضایت دادن آنها به ازدواج زودهنگام دختران شده است.

بررسی و آمارهای منتشر شده در این استان نشان می‌دهد که ازدواج دختران زیر ۱۴ سال طی چند سال اخیر روند صعودی داشته و همین مساله نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : عصرایران

نظر خودتان را ارسال کنید