مهاجرت بکنیم یا نه؟

مزایای مهاجرت بستگی به دلایل مهاجرت تان دارد. دستیابی به امنیت، آزادی، امکانات تحصیلی و بهداشتی، پیدا کردن شغل یا مسکن بهتر، آرامش روانی و کاهش استرس های زندگی و… مزایایی است که در ذهن مهاجرین نقش بسته است.

مهاجرت یا کوچ به معنای جابه‌جایی مردم از مکانی به مکانی دیگر برای کار یا زندگی است. مردم معمولاً به دلیل دور شدن از شرایط یا عوامل نامساعد دورکننده‌ای مانند فقر، بیماری، مسائل سیاسی، کمبود غذا، بلایای طبیعی، جنگ، بیکاری و کمبود امنیت مهاجرت می‌کنند. اگر قصد مهاجرت دارید و در مورد مزایا و معایب آن اطلاعی ندارید این بخش آسمونی را مطالعه نمایید چرا که دلایل و مزایا و معایب مهاجرت را شرح می دهیم.

مهاجرت بکنیم یا نه؟

مهاجرت بکنیم یا نه؟

مهاجرت بکنیم یا نه؟

 دلایل اصلی مهاجرت چه چیز هایی است؟

عمده ترین دلایل مهاجرت را در ادامه بیان می کنیم:

جنگ و نا امنی:

آسمونی : مسئله جنگ، یکی از قدیمی ترین دلایل مهاجرت است که افراد برای یافتن مکانی امن برای زندگی از شهر یا کشور خود فراری می شدند. می توان این نوع مهاجرت را اجباری دانست.

شرایط اقتصادی:

بحران های اقتصادی باعث پایین آمدن کیفیت زندگی بسیاری از مردم می شود و عده ای برای ادامه زندگی به محیط دیگری که شرایط مناسبی دارد سوق داده می شود. این مورد در کشور ما در چند سال اخیر بسیار شدت گرفته و شرایط نامناسب اقتصادی باعث افزایش میزان مهاجرت اقشار مختلف شده است.

شرایط آموزشی:

بسیاری از مهاجرت ها به خاطر رسیدن به امکانات آموزشی و تحصیلی اتفاق می افتد. معمولا این شکل از مهاجرت بیشترین بازگشت به کشور را دارد. به طوری که افراد بعد از تحصیل به هر دلیل، به کشور خود باز می گردند.

آزادی و امنیت بیشتر:

یکی از مسائلی که مردم را به سمت مهاجرت سوق می دهد، شرایط زندگی محدود و پر فشار است. از بین رفتن حقوق اجتماعی و سیاسی، دلبستگی مردم از وطنشان را کم می کند. در نتیجه آن ها به دنبال وطن جدیدی می گردند که به آن ها و آزادی هایشان بها دهد و امنیت روانی آن ها را تامین کند.

جذابیت های مقصد:

ممکن است کشور یا محل زندگی فرد شرایط نامناسبی نداشته باشد اما جذابیت های مقاصد پیش رو، آن ها را برای مهاجرت وسوسه می کند. طبیعت ذاتی انسان حرکت به سوی کمال و بهترین است و کسانی که از این موهبت بی بهره اند، ممکن است ماهیت انسانی خود را فراموش کرده باشند.

شرایط اقلیمی:

ممکن است برخی مناطق به دلیل شرایط بحرانی جغرافیایی، مردم خود را مجبور به مهاجرت کند. بی آبی، کمبود منابع تغذیه، بلایای طبیعی مثل زلزله یا سیل، گرما یا سرمای بیش از حد، شرایط آب و هوایی و حتی سختی دسترسی به مراکز قدرتمند، از این دسته عوامل هستند.

مهاجرت اجباری:

در دوره هایی از تاریخ این نوع مهاجرت دیده شده که دولت وقت یا استعمارگر، مردم مناطقی را مجبور به مهاجرت به نقطه ای خاص می کنند. کار و کشاورزی، کنترل مردم و آشوب های قومی، مسائل جمعیت شناختی، جنگ ها و شرایط منابع طبیعی برخی از دلایل مهاجرت در تاریخ است.

مهاجرت بکنیم یا نه؟

مهاجرت بکنیم یا نه؟

مهاجرت چه فایده ای دارد؟

مزایای مهاجرت بستگی به دلایل مهاجرت تان دارد. دستیابی به امنیت، آزادی، امکانات تحصیلی و بهداشتی، پیدا کردن شغل یا مسکن بهتر، آرامش روانی و کاهش استرس های زندگی و… مزایایی است که در ذهن مهاجرین نقش بسته است. هرکس در ذهنش تصوری از زندگی ایده آل دارد و برای به دست آوردن آن تلاش می کند. اما طبق تحقیقات، 70 تا 80 درصد متقاضیان مهاجرت، قشر تحصیل کرده و دانشگاهی هستند. کسانی که یا به دلیل شرایط اقتصادی و بیکاری قصد مهاجرت دارند و یا به دلیل امکانات بهتر آموزشی، قصد ادامه تحصیل خود را در کشورهای پیشرفته جستجو می کنند. اگر تحصیل دلیل مهاجرت شماست بهتر است با دریافت مشاوره تحصیلی ابعاد مختلف انتخاب هایتان را بررسی کنید.

معایب مهاجرت و موانع مهاجرت موفق چیست؟

مهاجرت مسئله بسیار مهمی است که جدای از مزایا یا زیبایی ها، از نظر روانی می تواند بسیار پیچیده و آسیب زا باشد. برخی از ابعاد منفی مهاجرت که باعث برگشت مهاجرین یا منصرف شدن از رفتن می شود به شرح زیر است.

غربت:

غربت فضای بسیار سنگین و پر فشاری است. تصور کنید در یک لحظه تمام افرادی که می بینید و می شناسید از زندگی شما حذف شوند و جای آن ها را افرادی بگیرند که حتی زبان آن ها را سخت می فهمید. قابل پیش بینی است که اگر ذره ای در دلتان تردید بیفتد و احساس ضعف نشان دهید، هرگز نمی توانید زندگی در یک کشور دیگر را تحمل کنید. البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی امکان ارتباط لحظه ای به هر جای دنیا وجود دارد اما باز هم شرایط بسیار سختی خواهد بود.

افسردگی:

دوری از عزیزان و قرار گرفتن در یک محیط جدید که از محیط خودتان دور است، ممکن است شما را منزوی و افسرده کند. یکی از راه های درمان افسردگی، بودن کنار دوستان و عزیزانتان است، اما در یک کشور غریب و بدون دوست صمیمی علائم افسردگی تشدید می شود.

دلبستگی:

یکی از اصلی ترین موانعی که سر راه مهاجرت قرار دارد، دلبستگی های مادی و روحی به وطن است. خانواده، شغل، اقوام و دوستان، بافت شهری، املاک و خاطرات همه جزء دلبستگی های شما محسوب می شود و لازم است پیش از مهاجرت کاملا در این زمینه ها تقویت شوید و قدرت سازگاری خود را بالا ببرید.

تفاوت فرهنگی:

آسمونی : یکی دیگر از مشکلات مهاجرت، بودن در محیطی است که هیچ پیش زمینه ای از مردم و روابطشان ندارید. به قول معروف هیچکس زبان شما رو نمی فهمد. لازم است قبل از مهاجرت، تحقیقات کافی در زمینه تفاوت های فرهنگی مقصد و نحوه کنار آمدن با این تفاوت ها را بیاموزید.

0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید