همکاری سامسونگ و AMD برای به کارگیری گرافیک های قدرتمند در موبایل

سامسونگ را می توان از کمپانی های مطرح فعال در صنعت فناوری دانست که تاکنون محصولات برجسته ای را به سبد تولید خود افزود. از گوشی هوشمند گرفته تا انواع لوازم خانگی که هر یک در نوع خود برجسته هستند.

به گزارش وب سایت آسمونی، شراكت AMD و سامسونگ باعث توليد تراشه هاي گرافيكي Radeon در دنياي موبايل خواهد شد. شركت  AMD قصد دارد كه با شركت سامسونگ يك شراكت راهبردي را شروع كند. واگذاري امتياز توليد تراشه هاي با ساختار RDNA به سامسونگ در اين راستاست. توسعه و گسترش دستگاه هاي قابل حمل به ويژه گوشي هاي هوشمند موبايل نتيجه اين شراكت خواهد بود. بنا به گفته مديرعامل AMD، ليزا سو، توليد تراشه هاي گرافيكي Radeon در دنياي موبايل در اين راستا خواهد بود، توسعه اين اكوسيستم از طريق پايگاه كاربري رادئون خواهد بود.

شركت AMD جهت ارتقا بخشيدن به پردازنده هاي گرافيكي سال ها تلاش كرده تا به جايگاه بهتري در بازار دست يابند. شركت AMD دوست دارد كه مانند Nvidia در زمينه بازار گرافيك PC موفقيت هاي بيشتري را كسب كند. بدين منظور فروش تراشه هاي سفارشي به شركاي خود را از اوايل دهه ميلادي در پيش گرفت. فروش تراشه به سوني و مايكروسافت جهت استفاده در كنسول هاي ايكس باكس و PS4 در اين جهت بوده است.

اگرچه در اين رويكرد جديد AMD و سامسونگ، فروش تراشه هدف نيست، ولي مهم ترين مورد در اين ميان، بهره برداري از دارايي هاي فكري يا IP  است كه مشخص مي كند كه اصل قضيه يكسان است. سامسونگ با دسترسي به نحوه ساختار گرافيكي AMD، مي تواند خود تراشه هاي گرافيكي را توليد كند، و در نتيجه شركت سامسونگ به يكي از بزرگ ترين توليد كننده ها تراشه هاي سيليكوني تبديل خواهدشد. شركت سامسونگ، تراشه هايي AMD را با معماري RDNA توليد خواهد كرد.

همکاری سامسونگ و AMD برای به کارگیری گرافیک های قدرتمند در موبایل

شركت AMD هميشه با غول هاي فناوري شريك شده و اين نوع شراكت براي AMD منطقي است. حتي در حدود يك دهه پيش دو شركت مايكروسافت و سوني در زمينه ساخت كنسول هاي بازي با AMD همكاري تنگاتنگي داشته اند. سفارش يك  APUاز طرف Play Ruyi با ساختارZen  و پلاريس در كنسول هاي هيبريدي، سفارش اينتل مبني بر توليد پروسسورهاي گرافيكي AMD با ساختار  Vega كه در پروسسورهاي G KabyLake، كارنامه درخشان AMD است، كارت گرافيك سفارشي Radeon Pro Vega II با قدرت محاسباتي 1/14 در مك پرو استفاده خواهد شد، و حتي گوگل هم در نظر دارد تا پردازنده هاي گرافيكي وگا را در سرورهاي استريم بازي استديا استفاده كند.

سرمايه گذاري در زمينه پردازنده هاي گرافيكي به خصوص در زمينه دسكتاپ و گيمينگ، شراكت با شركت هاي مختلف جهت فروش تراشه هاي گرافيكي با معماري سفارشي  و فروش امتياز ، واگذاري طراحي و ساخت تراشه به ساير شركت ها همگي تلاش هاي AMD جهت تصاحب بازار است. مشاهده نتيجه شراكت AMD و سامسونگ بسيار جذاب است و ما براي اولين بار تراشه هاي اين شركت را در دستگاه هاي موبايل شاهد خواهيم بود. مدير كسب و كارS.LSI سامسونگ الكترونيكس ،كانگ در اين باره اين چنين اظهار نظر مي كند:

كشف و ايجاد تغييرات در حوزه فناوري و شراكت با AMD باعث تغيير و تحول در دنياي موبايل خواهد شد، در نهايت مي توانيم راهكارهاي جديدي را براي توليد بهتر  پردازنده هاي گرافيكي ارائه دهيم. همكاري با AMD باعث كشف افق هاي جديدي در حوزه موبايل خواهد شد. و در نهايت قدرت پردازش موبايل را ارتقاء خواهيم داد.

با تمام این تفاسیر باید انتظار داشت که نسل بعدی گوشی های هوشمند سامسونگ بسیار قدرتمند خواهند بود.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : anandtech

نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید