بوشهر صدرنشین استانهای کشور از نظر تورم نقطه ای

مرکز آمار ایران اعلام کرد ، استان بوشهر با تورم نقطه‌ای ۶۵ درصد در صدر فهرست استانهای کشور به لحاظ نرخ تورم نقطه به نقطه قرار گرفته است.

بوشهر صدرنشین استانهای کشور از نظر تورم نقطه ای - Bushehr - spot inflation

بوشهر صدرنشین استانهای کشور از نظر تورم نقطه ای – Bushehr – spot inflation

به گزارش آسمونی:بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، در اردیبهشت ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (100=١٣٩٥) به ١٧٣,٥ رسید که نسبت به ماه قبل ١.٥ درصد افزایش نشان می­دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان ایلام با ٤.١ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان هرمزگان با 0.3 درصد افزایش می­باشد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ٥٢,١ درصد می­باشد.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به عدد ٣٤.٢ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کردستان (41 درصد) و کمترین آن مربوط به استان­ قم (٢٨.٦ درصد) است. شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استانها در اردیبهشت ماه ١٢.٤ درصد است که نسبت به ماه قبل ١.٣ واحد درصد افزایش نشان می­دهد.

در جدول زیر شاخص قیمت کل کالاها خانوارهای کشور قابل مشاهده است.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان بوشهر (٦٥.٣ درصد) و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان (٤٣.٥ درصد) است. یعنی خانوارهای ساکن استان بوشهر به طور متوسط ١٣.٢ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان هرمزگان به طور متوسط ٨.٦ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به اردیبهشت ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

جدول زیر میزان تورم نقطه‌ای خانوارهای شهری به تفکیک استان را نشان می‌دهد که بازهم استان بوشهر با 64 درصد در صدر قرار گرفته است.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : تسنیم

نظر خودتان را ارسال کنید