اهمیت بیت المقدس برای یهودیان

بیت المقدس نخستین قبله و سومین شهر مقدس مسلمانان (پس از مکه و مدینه)، نیز شهری مقدس برای یهودیان و مسیحیان می‌باشد. برای آشنایی بیشتر در مورد اهمیت بیت المقدس برای یهودیان این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به علل اهمیت بیت المقدس برای یهودیان می پردازیم.

اهمیت بیت المقدس برای یهودیان

اهمیت بیت المقدس برای یهودیان

اهمیت بیت المقدس برای یهودیان

آسمونی : با بررسي دقيق در ادبيات يهودي و ادبيات اسلامي به دو گونه متفاوت از تقدس در مورد بيت المقدس بر مي‌خوريم ، برای مسلمانان ، فلسطين محل ظهور پيامبران بزرگ الهي و سرزمين تكوين رسالت انبياي توحيدي است و براي قوم بني اسرائيل نه اورشليم تقدس داشته و نه کوه صهيون و تنها مرکز و محل قدوسيت همان «تابوت عهد» بوده است.

با بررسي دقيق در ادبيات يهودي و ادبيات اسلامي به دو گونه متفاوت از تقدس در مورد بيت المقدس بر مي‌خوريم که گفتار زير در پي روشن کردن ابعادي از اين افتراق است.

تاريخ يهود بيان مي دارد که قدس پايتخت اسرائيلي‌ها در عصر حضرت داوود و سليمان (عليهم السلام) بود که حدود 80 سال حکومت کردند و بعد از زمان آنها نيز چند دهه پايتخت اسرائيلي‌ها باقي مانده بود.

در ادبيات يهود اعتقاد بر اين است که در تسلط آنها بر قدس رقيبي وجود ندارد و سرزمين فلسطين و بويژه قدس عطيه الهي است و اولين معبدي که در قدس ساخته شد معبد سليمان بود که فلسفه وجود يهود است.

اما نکته در خور تامل اين است که در تورات بر ادعاي وعده الهي در بخشيدن سرزمين کنعان(فلسطين) به حضرت ابراهيم (ع) و ابنا و اخلاف او تاکيد شده است ولي در اين ميان از بيت المقدس صحبتي به ميان نيامده است.

در متون توراتي همچون سفرهاي تورات اول،بيت‌المقدس (اورسالم)هيچ مزيتي بر نقاط ديگر ندارد.

بعد از فتح فلسطين توسط حضرت داوود و حضرت سليمان يهوديان بر آن شدند تا قدس را به‌عنوان پايتخت سياسي حکومت داوود‌(ع) معرفي کنند و طبق متون تورات مسئله تقدس مطرح نبوده است.

البته بعدها به‌علت آميختگي دين و حکومت نزد بني اسرائيل قدس نيز براي آنان جنبه مقدس پيدا کرد.

بعد از اينکه حضرت سليمان معبد خود را ساخت طبق نص تورات،جنبه تقدس آن براي يهود تقويت شد.

يهود بر اساس نوشته هاي تورات معتقد است که معبد سليمان ، خانه خدا(يهوه) است و خدا که قبل از تاسيس معبد در آسمان ماوآ داشت حال معبدي در زمين دارد.

در کتاب مقدس آمده است: «اما همان شب خداوند به ناتان نبي فرمود که برود و به خدمتگزار او داوود چنين بگويد:تو نمي‌تواني براي من خانه‌اي بسازي . من هرگز در يک ساختمان ساکن نبوده ام .

از آن زماني که بني اسرائيل را از مصر بيرون آوردم تا امروز ،خانه من يک خيمه بوده است و از جايي به جاي ديگر در حرکت بوده ام در طول اين مدت هرگز به هيچ‌کدام از رهبران اسرائيل که آنها را براي شباني قوم خود تعيين نموده بودم ،نگفتم که چرا برايم خانه اي از چوب سرو نساخته ايد؟»

بنابر اين مي‌توان گفت تقدس الهي مورد نظر يهود در خصوص بيت المقدس به مرور و بعد از انتخاب قدس به پايتختي توسط حضرت داوود (ع) شکل گرفت.

در تورات آمده است :«داوود پادشاه و سربازانش به اورشليم حمله کردند تا با يبوسيها که در آنجا ساکن بودند بجنگند .يبوسيها به داوود گفتند:هرگز به داخل شهر راه نخواهي يافت.

حتي کوران و شلان ، مي‌توانند تو را از اينجا بيرون کنند.آنها خيال مي‌کردند در قلعه خود در امان هستند اما داوود و سربازانش آنها را شکست داده ، قلعه صهيون را گرفتند . اين قلعه امروز به شهر داوود معروف است.»

تورات بر کلمه «صهيون» اصرار دارد علي رغم اينکه اين کلمه تا آن هنگام در جغرافياي تاريخي منطقه ،بر شهر اورشليم اطلاق نمي‌شده است و فقط از شهر «اورسالم» ويا «يبوس» صحبت مي شود .

و در کتاب مقدس نيز بر اين تاکيد شده است : «پس در حبرون داوود در حضور خداوند با رهبران اسرائيل عهد بست و ايشان همان‌طور که خداوند به سموئيل فرموده بود،او را به‌عنوان پادشاه اسرائيل انتخاب کردند.

سپس داوود و آن رهبران به «اورشليم»که محل سکونت يبوسي ها بود و «يبوس» نيز ناميده مي‌شد،رفتند .

ولي اهالي يبوس از ورود آنها به شهر جلوگيري کردند . پس داوود قلعه «صهيون» را که بعد به «شهر داوود» معروف شد ،تسخير کردو به افراد خود گفت:اولين کسي که به يبوسي ها حمله کند،فرمانده سپاه خواهد شد.

يوآب پسر صرويه اولين کسي بود که به يبوسي ها حمله کرد پس مقام فرماندهي سپاه داوود به او داده شد.داوود در آن قلعه ساکن شد و به همين جهت آن قسمت از شهر اورشليم را شهر داوود ناميدند».

لذا در اينجا بر حضور يبوسي ها در اورشليم(قدس)تاکيد مي‌گردد و ضمنا شهر اورشليم و قلعه صهيون(قلعه داوود) با يکديگر متمايز هستند.

در اينجا نيز استفاده تورات از واژه صهيون عجيب به نظر مي‌رسد زيرا اگر واقعا اين کوه صهيون به اين نام، در زمان هجوم داوود (ع) به اورشليم وجود داشته است و اين‌قدر براي بني اسرائيل مهم و مقدس بوده که بعدها مرکز فرمانروايي داوود و سليمان بر تمام فتوحاتشان شده است پس اصرار بني اسرائيل بر فتح اورشليم را به چه صورتي مي‌توان توجيه کرد.

بالاخره اورشليم مقدس بوده و يا کوه صهيون که بعدها مرکز حکومت بني اسرائيل بر کل فتوحاتشان مي‌شود.

لذا به نظر مي‌رسد که براي قوم بني اسرائيل نه اورشليم تقدس داشته و نه کوه صهيون و تنها مرکز و محل قدوسيت همان «تابوت عهد»(که حاوي تورات و ميراث حضرت موسي( ع) وهارون و بني اسرائيل است)بوده است.

هنگامي که داوود در قلعه اي که تورات به آن نام صهيون مي‌دهد مستقر شد و محل عملياتهاي بعدي براي تسخير اورشليم قرارگرفت به مرور جنبه تقدس يافت و بعد از اينکه اورشليم فتح شد وداوود اين شهر را گسترش داد به نحوي که کوه صهيون نيز در آن شهر (و اصولا به شهر داوود تغيير نام داد) قرار گرفت و طبعا با ادامه مرکزيت اورشليم براي حکومت داوود (ع) و ساخت معبد سليمان جنبه تقدس پيدا کرد .

در اسفار خمسه(تورات) و تاقبل از فتح اورشليم به دست داوود (ع)(طبق روايت تورات فاصله زماني بين وفات حضرت موسي عليه السلام و فرمانروايي حضرت داوود حدود 250 سال است )در يهوديت که شريعت موسي مي‌باشد، به نام اورشليم و تقدس آن هيچ اشاره اي نشده است و تنها وجود مقدس براي بني اسرائيل سرزمين کنعان( فلسطين) به عنوان ارض موعود و تابوت عهد (به عنوان ميراث حضرت موسي و يهود) است.

در تورات در سفر پيدايش خداوند به حضرت ابراهيم فرمود:«من اين سرزمين(فلسطين)را به نسل تو خواهم بخشيد» .پس ابراهيم در آنجا قربانگاهي براي خداوند که بر او ظاهر شده بود ،بنا کرد.

با فوت حضرت سليمان مملکت کوچکش به دو قسمت تقسيم گشت : مملکتي در قدس(اسرائيل) و ديگري در السامره .

آسمونی : دو مرکز سياسي و ديني در ميان يهوديان ايجاد شد يکي در اورشليم و ديگري در سامره و رابطه حکومت جنوبي يعني سامره با اورشليم قطع شد و ديگر اورشليم براي اهالي سامره مقدس نبود و اين خود دليلي ديگر بر اين مسئله است که بيت المقدس في‌النفسه براي يهوديان داراي تقدس نبود بلکه به مرور مقدس شد.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید