آیا به سلامت خود اهمیت میدهید؟؟

 

با توجه به اهمیت نقش غذا در سلامت بدن و افزایش گرایش عمومی به برخورداری از تناسب اندام آشنایی با علم تغذیه و استفاده از مواد غذایی سودمندتر ضروری بنظر می رسد.

علم تغذیهمجموعه اعمالی را بررسی می کند که موجود زنده بوسیله آنها مواد غذایی را خورده و از آنها استفاده می کند . مواد مغذی موجود در غذاها ترکیبات شیمیایی هستند که به دو دسته

1- انرژی زا : کربوهیدارتها ، پروتئینهاو چربیها  2- غیر انرژی زا : ویتامینها . مواد معدنی و آب

تقسیم شده و حداقل یکی از اعمال زیر را در بدن انجام می دهند :

1- تولید انرژی 2- تنظیم فرایندهای بدن 3- تأمین رشد و ترمیم بافتهای بدن 

بدن برای انجام اعمال طبیعی خود به بیش از 45 عامل مغذی نیاز دارد .

کربوهیدارت : ماده مغذی انرژی زایی است که در بیشتر رژیم های غذایی پس از آب بالاترین مقدار را تشکیل می دهد و معمولا به صورت شکر و نشاسته شناسایی شده و هر گرم آن 4 کیلو کالری انرژی تولید می کند . بدن می تواند با مقدار بسیار کمتر از کربوهیدارتی که در اکثر غذاها وجود دارد احتیاجات خود را رفع کند ولی با این حال اگر رژیم غذایی دارای کربوهیدرات ناچیز یا فاقد آن باشد چنان بی مزه می شود که کمتر کسی می تواند برای مدت طولانی از آن استفاده نماید . در ضمن به دلیل عوارض نامطلوبی که در نتیجه کمبود یا نبود آن در رژیم بوجود می آید مصرف حداقل 100 گرم کربوهیدرات ( تقریبا معادل 1 عدد سیب زمینی پخته یا تنوری کوچک ) در روز توصیه می شود . 

پروتئین : پروتئین 2% از وزن کل هر شخص بالغ را تشکیل می دهد که تقریبا نیمی از آن در ماهیچه ها ، یک پنجم در استخوان و غضروف ، یک دهم در پوست و بقیه در دیگر بافتها و مایعات بدن تقسیم شده است . تمام آنزیمها و اکثر هورمونها از پروتئین تشکیل شده اند . بدون پروتئین رشد بدن مختل شده و بافتهای آن تحلیل می روند . اگر انرژی دریافتی کافی باشد و مقدار پروتئین مورد نیاز برای رشد و ترمیم بافتها تأمین گردد باقیمانده آن به صورت منبع انرژی به کار می رود . هر گرم پروتئین 4 کیلوکالری انرژی تولید می کند . 

چربی یا لیپید : انرژی زاترین ماده غذایی موجود در هر رژیم است که هر گرم آن 9 کیلوکالری انرژی تولید می کند . چربیها به دو دسته مرئی ( مانند کره ، مارگارین و … ) و نامرئی ( مانند زرده تخم مرغ ، شیر هموژنیزه ، آجیل و … ) تقسیم می شوند . حدود 5/3 ساعت زمان برای خروج چربی از معده لازم است که این امر شروع گرسنگی را به تأخیر می اندازد . اگر مقدار چربی رژیم در حدی باشد که بتواند 35% – 25 کالری را تولید کند از نظر سلامتی مناسب تر است ، زیرا این مقدار چربی معمولا اسیدهای چرب اساسی را برای بدن تهیه و به جذب ویتامینهای محلول در چربی ( a , d , k , e ) کمک می کند . 

ویتامینها: یکی از مهمترین ترکیبات برای انجام اعمال حیاتی بدن هستند بطوریکه برای تشکیل کوآنزیمها . آنزیمها. بافتهای پیوندی و متابولیسم سه ماده مغذی انرژی زا و آزاد شدن انرژی از آنها ضروری می باشند.

مواد معدنی : بعضی از مواد معدنی جز لاینفک سلول ، بافت یا ماده هستند مانند آهن موجود در هموگلوبین و در عین حال بسیاری از آنها در حفظ تعادل آب و اسید – باز ، قابلیت انقباض عضله ، تحریک پذیری عصب و …. نقش عمده و اساسی دارند . کمبود بعضی از این عناصر مانند ید میتواند بطور کلی سیستم متابولیکی بدن را مختل کند.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  05 مهر 1393

  خیلی منونم

 2. نویسنده دیدگاه: ساحل
  14 شهریور 1392

  مطلب بسیارمفیدی بودممنون

 3. نویسنده دیدگاه: mahsaa
  12 شهریور 1392

  اوه اوه عجب مطلبی تنها جیزی که من بهش اهمیت نمیدم البته چرا تا حدودی/ خیلی حوصله ندارم حالا بیام به خودم برسم

  • نویسنده دیدگاه: عليرضا
   14 شهریور 1392

   مهسا چرا تو با همه چي مخالفي حالا لواشك نميخوري نخور لااقل به خودت برس

   • نویسنده دیدگاه: mahsaa
    14 شهریور 1392

    علیرضا خان خب بدم میاد از لواشک وا؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ضمنا حوصله ندارم بابا !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. نویسنده دیدگاه: امیرعلی
  12 شهریور 1392

  به به چه عالی، ما که به همه چی مون میرسیم ، جز سلامتی

نظر خودتان را ارسال کنید