همه چیز در مورد دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه (نام قدیم: دریاچه رضاییه) بزرگترین سطح آبی كشور بوده كه مابین دو استان آذربایجان غربی و شرقی قرار دارد . میانگین طول ان  بطور تقریب 140 كیلومتر و پهنای ان بین 16 الی 63 كیلومتر متغیر است . وسعت دریاچه بر اساس عكس های ماهوارهای در سال 1990 معادل 5263 كیلومتر مربع بر اورد شده است ،  اما مساحت متوسط دریاچه را در حدود 5500 كیلومتر مربع تخمین زده اند   .  عمق متوسط این دریاچه 4/5 متر و حداكثر عمق 13 متر در شمال دریاچه و حجم تقریبی آن 31 میلیارد متر مكعب می باشد .

این دریاچه در خطر خشک شدن کامل قراردارد و طی ۱۳ سال گذشته ۶ متر کاهش سطح داشته‌است. اختصاص ۹۰٪ منابع آبی منطقه به بخش کشاورزی، تبخیر زیاد در پی گرم شدن هوا و برداشت غیرمجاز از آب‌های زیرزمینی در پی حفر چاه از دلایل خشک شدن این دریاچه می‌باشند. کارشناسان ابراز داشته‌اند در صورت خشک شدن این دریاچه هوای معتدل منطقه تبدیل به هوای گرمسیری با بادهای نمکی خواهد شد و زیست محیط منطقه را تغییر خواهد داد. در اعتراض به خشک شدن دریاچه در فروردین سال ۱۳۹۰ اعتراضی صورت گرفت.

یکی از طرح‌هایی که برای نجات دریاچه ارومیه مطرح شده انتقال آب از نقاط دیگر به ویژه رود ارس است. به گفتهٔ نماینده ارومیه در مجلس نادر قاضی‌پور، تنها راه نجات دریاچه ارومیه آبهای رود ارس و شهرستان پیرانشهر است. اما این ایده با مخالفت‌هایی روبروست. روزنامه اقتصاد پویا در سرمقاله‌ای مقصر خشکیدن دریاچه ارومیه را مردم و نمایندگانی می‌داند که برای تأمین نیازهای کشاورزی و خانگی آذربایجان بارها خواستار انتقال آب رودخانه‌هایی که به دریاچه ارومیه می‌ریزند به نقاط دیگر شده‌اند و از حکومت درخواست داشتند تا آب این رودخانه‌ها برای تأمین نیاز باغ‌های مراغه و دیگر شهرهای استان استفاده شود و یا با فشار بسیار بر مسئولین طرح میان‌گذر دریاچه ارومیه را اجرایی کردند. بر اساس این نظریه برای نجات دریاچه ارومیه به جای خشکاندن ارس و از بین بردن زمین‌های بارور نقاط دیگر باید از مصرف آب کاسته و به وزارت نیرو اجازه داده شود تا آب رودخانه‌هایی را که به طور طبیعی به این دریاچه می‌ریخته‌اند دوباره به سوی آن رها کند.

در مرداد ماه سال ۱۳۹۰ مجلس شورای اسلامی با دو فوریّت طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه موافقت نکرد، و این امر به احتمال زیاد به بحرانی‌تر شدن اوضاع دریاچه دامن خواهد زد، علاوه بر این پیش بینی می‌شود در صورت خشک شدن احتمالی دریاچه شاهد بارش باران نمک در بسیاری از استان‌های همجوار باشیم و در ادامه این امر منجر به آواره شدن ۱۳ میلیون نفر خواهد شد.

دریاچه ارومیه از دو محیط آبی و خشكی تشكیل شده است :

 1- محیط آبی 

 2- محیط خشكی

اهمیت و ارزش پارک ملی :

– ارزش حفاظتی به جهت داشتن انواع گونه های حیات وحش 

– ارزش حفاظتی به جهت داشتن انواع گونه های پوشش گیاهی در سطح جزایر 

–  ایجاد تعادل طبیعی در منطقه آذربایجان 

– ارزش توریستی ، تفریحی و اجتماعی 

– داشتن عناوینی بمانند : پارك ملی ، اندو ختگاه زیست سپهر و تالاب بین المللی 

– ارزش طبی ( لجن درمانی ) 

– ذخیره گاه زیست سپهر 

– تالاب بین المللی ( ثبت شده در كنوانسیون رامسر ) 

جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه

پارك ملی دریاچه ارومیه شامل 102 جزیره بزرگ و كوچك می باشد كه مهمترین آنها عبارتند از :

  جزیره كبودان ( قویون داغی ) با 3125 هكتار مساحت

 جزیره اشك با 1250 هكتار مساحت

 جزیره اسپیر با 1250 هكتار مساحت

 جزیره آرزو با 800 هكتار مساحت

 جزایر نهگانه ( محل تخمگذاری پرندگان)

مشخصات حوزه آبریز دریاچه ارومیه 

وسعت حوزه : 51876 كیلومتر مربع

عمده ترین اجزای تشكیل دهنده

تپه ها                               21 0/0

نواحی كوهستانی                38 0/0 

فلاتها و تراسهای فوقانی       2/11 0/0 

منابع آب دریاچه ارومیه

21 رودخانه دائمی و 7 رود خانه فصلی و 39 مسیل 

 چشمه های داخل دریاچه 

 بارشهای مستقیم باران و برف 

ویژگیهای زیستی دریاچه ارومیه

1- حوضه دریاچه ارومیه جزو تقسیم بندی های مركز تنوع گیاهان WWF  و IUCN    قرار دارد .                

2- در حوضه اكولوژیكی دریاچه ارومیه 546 گونه گیاهی به ثبت رسیده است . 

جوامع گیاهی اصلی عبارتند از : 

گیاهان شور پسند  ( Halophytic   )

گیاهان شن پسند ( pseammaphytic  )

گیاهان خشكی زی ( Xerophytic )

گیاهان آب پسند ( Hydrophtic   )

3- دریاچه ارومیه شامل انبوه فراوانی از جلبك های سبز – آبی می باشد، تولید بالای این جلبكها اساس زنجیره غذایی را ایجاد مینماید . 

4- در حوزه اكولوژیكی دریاچه ارومیه ،27 گونه پستاندار ،  212 گونه پرنده ، 41 گونه خزنده ، 7 گونه دوزیست و 26 گونه ماهی وجود دارد . 

5- دریاچه ارومیه زیستگاه زمستان گذرانی گروههای بزرگی از مرغان آبزی  ( بویژه اردكها و مرغان دراز پا Waders ) می باشد . علاوه بر این بزرگترین كلنیهای تولید مثلی فلامینگو در ایران و همچنین پلیكان سفید را پذیرا می شود . 

6- دو نوع از پستانداران در معرض نابودی به جزایر پارك ملی دریاچه ارومیه معرفی و در آنجا جمعیت آنها افزایش یافت . این دو نوع پستاندار گوزن زرد ایرانی  Dama  mesopotamica و قوچ و میش ارمنی  Ovis  orientalis  gimelini  می باشد .  

7- مهمترین بی مهره آبزی دریاچه ارومیه  Artemia  urmiana  می باشد كه یك گونه میگوی بومی آب شور است . این جانور از رده سخت پوستان بوده و تامین كننده غذای بسیاری از گونه های مهم پرندگان ( فلامینگو ) می باشد .

8- در دریاچه ارومیه تعداد زیادی زیستگاه های آبی و خشكی وجود دارد . 17 سایت بحرانی شامل خود دریاچه بعضی زیستگاه های خشكی مهم و تالابهای اطراف دریاچه به عنوان مهمترین نواحی جهت مدیریت حفاظتی و حمایتی مطرح شده اند .

گونه های در معرض تهدید پرندگان ثبت شده در حوزه اكولوژیكی دریاچه ارومیه(سال 1379 IUCN)

با كلان كوچك  –   اردك بلوطی  –  غاز پیشانی سفید كوچك  –   خروس كولی دشتی –  عروس غاز –  میش مرغ –  اردك مرمری –  متای پاسرخ –   اردك سرسفید –  دلیجه كوچك

urmia-lake3

نمایی ماهواره ای از خشک شدن تدریجی دریاچه ارومیه – سمت راست سال 1389 – سمت چپ سال 1382

اشتباه تاریخی مسئولان در مورد دریاچه ارومیه

هشت سال پیش که دولت های نهم و دهم روی کار آمد و کارگروه ویژه ای به ریاست معاون اول رئیس جمهوری وقت تشکیل شد انتظار می رفت گام های اساسی برای احیای دریاچه ارومیه برداشته شود اما متاسفانه هیچ کدام از طرح های علاج بخشی دولت نتیجه نداد و امروز وضعیت بحرانی تر از هشت سال قبل به نظر می رسد.

به گزارش مهر، خطر سونامی نمک، اجبار به کوچ اهالی منطقه شمالغرب به ویژه آذربایجان غربی در صورت ادامه روند فعلی، خشک شدن بیش از ۷۰ درصد از مساحت دریاچه ارومیه در حالی مطرح می شود که معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در نشست خبری اخیر خود با صراحت کامل اعلام کرد: هیچ کدام از اقدامات و طرح های علاج بخشی در طول هشت سال اخیر منتج به نتیجه نشد و دریاچه ارومیه را نتوانستیم نجات دهیم.

این اظهار نظر در حالی به تایید استاندار آذربایجان غربی رسید که طی ماه های اخیر عده ای از نمایندگان مجلس و نیز مسئولان به دنبال استفاده های سیاسی و تبلیغاتی از این بحران زیست محیطی بوده و عده ای از نمایندگان منطقه نیز به اسم دریاچه ارومیه طرح هایی برای توسعه صنعت و آب شرب استان خود در مجلس به تصویب می رسانند.

۱۷ سال از اولین هشدارهای زیست محیطی مبنی بر خشک شدن دریاچه ارومیه می گذرد طرح ها و اعتبارات متعددی از جمله بارورسازی ابرها، اصلاح الگوی کشت، توقف سد سازی در منطقه، انتقال آب بین حوضه ای و… مطرح و هزینه شده اما جای تاسف است با گذشت این همه سال امروز از شکست این طرح ها سخن به میان آوریم. جای تاسف است به نقطه اول هشت سال گذشته برگردیم و بگوییم طرح های علاج بخشی مصوب دولت های نهم و دهم نتیجه نداده و باید کلیه طرح ها بازنگری شود، جای تاسف است بگویم دچار اشتباه تاریخی شده ایم جای تاسف است اعتراف کنیم آذربایجان غربی جلوی برخی از نمایندگان مجلس منطقه که از دریاچه استفاده سیاسی و تبلیغاتی می کنند کم آورده است.

در مورد دریاچه ارومیه دچار اشتباه استراتژیک و تاریخی شدیم

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای احیای دریاچه ارومیه در نشست خبری اخیر خود گفت: در طول سالهای گذشته اقدامات متعددی از جمله انتقال بین حوضه ای، اصلاح الگوی کشت و… در مورد احیای دریاچه ارومیه انجام گرفته اما این اقدامات با وجود همه امکانات صرف شده منتج به نتیجه و نجات دریاچه نشد. سید جواد محمودی ادامه داد: فکر می کردیم با بارور سازی ابرها به روش یونزاسیون با هواپیما ۱۵ الی ۲۰ درصد در منطقه افزایش بارش خواهیم داشت هر چند شاهد افزایش میزان بارش ها بودیم اما متخصصان امر هرگز نتوانستند با قطعیت اعلام کنند که این امر در پی بارور سازی ابرها بود یا نه.

وی در ادامه از کاهش میزان حق آبه ورودی به دریاچه ارومیه طی سالجاری خبر داد و اعلام کرد: ميزان ورودي آب در سال گذشته به اين درياچه يك ميليارد و ۶۷۰ ميليون متر مكعب بود متاسفانه در سال جاري اين ميزان به يك ميليارد و ۲۰۰ ميليون متر مكعب كاهش يافته است. محمودی با بیان اینکه در مورد دریاچه ارومیه دچار اشتباه استراتژیک شدیم گفت: بحث انتقال آب از ارس به دریاچه توسط نمایندگان مجلس زمانی مطرح و در لایحه بودجه آمد که ما هنوز نتوانسته ایم با اعتبارات کم طرح انتقال آب از رودخانه زاب که نیازمند ۶۰۰ الی ۷۰۰ میلیار تومان اعتبار نیاز داشت و تا ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه منتقل می شد اما ۱۰ درصد اعتبارات آن تخصیص یافت را اجرا کنیم چطور می توانیم پروژه ای به مبلغ دو هزار میلیارد ریال را اجراکنیم.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی افزود: در حالی که پروژه دو هزار میلیارد ریالی احیای دریاچه ارومیه معلوم نشد با لابی سنگین نمایندگان در مجلس به کجا رسید، استان آذربایجان شرقی توانست در قالب این طرح انتقال ۱۵۰ میلیون مترمکعب از ارس را به اسم دریاچه ارومیه برای شرب و صنعت خود بگیرد. وی اضافه کرد: برای جبران این اشتباه های تاریخی معتقدم باید عزم ملی و توجه ویژه مسئولان طرح های احیای دریاچه ارومیه جمع بندی و بازنگری شود.

دریاچه ارومیه باید فاز بندی بعد احیا شود

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در ادامه با تاکید بر اینکه معتقد به احیای دریاچه ارومیه به شکل فاز بندی هستم گفت: اگر دریاچه ارومیه فاز بندی نشود نمی توان همه دریاچه را احیا کرد. محمودی ادامه داد: احياء فاز بندي شده درياچه اروميه مي تواند گره گشاي مسئله اين درياچه باشد. در زمينه نجات درياچه اروميه ميزان ۴ هزار ميليارد تومان پروژه براي اين درياچه احصا شده است. استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اولویت دولت یازدهم در خصوص احیای دریاچه ارومیه گفت: اين جاي اميدواري و قدرداني دارد كه دكتر روحاني، رئيس محترم جمهوري در اولين جلسه هيئت دولت، بحث نجات درياچه اروميه را مطرح کرد و براي احياي آن، دستور به ايجاد يك كارگروه ويژه داده‌اند.

وحید جلال زاده در نشست خبری اخیر خود افزود: طی نامه ای خواستار تشكيل جلسه شوراي عالي آب به رياست شخص رئیس جمهور و بحث و تصميم گيري در خصوص درياچه اروميه شدم كه اميدواريم رئيس جمهور شخصا اين موضوع را پيگيري کنند تا وزارتخانه ها و دستگاه هاي مربوطه براي حل معضل درياچه اروميه عزم جدي تري داشته باشند. وی خطاب به رسانه ها نيز گفت: از رسانه هاي استان انتظار مي‌رود كه در راستاي تمركز اراده و يكپارچه کردن مديريت براي حل معضل درياچه اروميه توسط شخص رئيس جمهور كمك کنند تا شاهد يك اتفاق خوب در اين زمينه باشيم. استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اجرای طرح انتقال بین حوضه ای گفت: انتقال آب از جنوب استان به دریاچه ارومیه از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

دریاچه ارومیه نباید به یک موضوع سیاسی تبدیل شود

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در نشست خبری با انتقاد از بی توجهی مسئولان به ویژه آذربایجان غربی به طرح های احیای دریاچه ارومیه گفت: موضوع دریاچه ارومیه یک مسئله اجتماعی و زیست محیطی است، نباید به یک موضوع سیاسی تبدیل شود. نادر قاضی پور با اشاره به عواقب زیست محیطی خشک شدن کامل دریاچه ارومیه برای منطقه اظهارداشت: خشك شدن درياچه اروميه به معني اتفاق افتادن سه میلیون نفر کوچ اجباري است كه هزينه هاي چندين هزار ميليارد توماني را براي كشور در پي خواهد داشت.

وی ابعاد فاجعه بار خشک شدن دریاچه ارومیه را نه برای ایران بلکه برای منطقه بسیار وسیع، خطرناک و غیر قابل جبران دانست و افزود: نجات دریاچه تنها وظیفه مسئولان استان های آذربایجان و ایران نیست بلکه استان های هم جوار، کشورهای همسایه و سازمان های بین المللی نیز باید در احیای دریاچه ارومیه دولت ایران را یاری دهند. نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در عين حال از ناقص خريداري شدن دستگاه هاي مرتبط با بارور سازي ابرها نيز خبر داد و گفت: اداره محیط زیست در این باره مسئولیت دارد اما گويا جسارت بیان این حقیقت را ندارد كه دستگاه ها را ناقص خريده است.

 

5/5 ( 2 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  18 آبان 1397

  اگه همینطور وضعیت ادامه پبدا کنه باید سرزمین مادری خودرا ترک کنیم و آواره کوچه ها شویم
  چون که مسئولان هیچ کاری بجزه حرف زدن بلد نیستند

 2. نویسنده دیدگاه: آبتین
  28 تیر 1397

  سلام خسته نباشید خدا قوت برادران ان شا الله پیروزی نزدیک است

 3. نویسنده دیدگاه: amir
  07 آذر 1396

  مطالبتون عالی بود.

 4. نویسنده دیدگاه: مجید
  07 تیر 1396

  سلام
  متاسفانه همانطور که در متن آمده مسئله کمی سیاسی شده
  الان میشویم که بعضی میگویند دولت دریاچه ارومیه را احیا کرده
  آیا دریاچه ارومیه واقعا احیا شده ؟
  بارندگی ها و سیلی که چند وقت پیش بوجود آمد تاثیری داشته ؟

 5. نویسنده دیدگاه: Arman
  04 اردیبهشت 1396

  حیف بر این دریاچه زیبامون. خشک شدنش هم باعث شد اب و هوای منطقه رو هم به هم بزنه. باید مسئولان رسیدگی کنن. با تشکر از مطالب زیباتون (شهرستان مشگین شهر)

 6. نویسنده دیدگاه: عرفان
  29 اسفند 1395

  سلام نظره من این هست بزرگواران این مطلب خیلی خوب هست ولی به نظرم دیگه باید این دریاچه احیا نشود چون با این احیا صدمه هایه جدی به کشاورزی می زند و بحث دیگر این دریا با چند رود پر نمی شود حالا اگر هم سدهایه دور بره ان هم باز شود بازم به۱۰سال تخمین زده شده به نظرم این دریاچه باید خشک بشه و به ایده دکتر قاضی پور باید به یک پارک جنگلی تبدیل بشه هم از ریزگرد ها در امان می مانیم و هم جاذبه گردشگری بیشتر از همیشه میشه باید این دریاچه خشک شه دیگه واقعیتش این دریاچه قابل احیا نیس ای دریاچه سوراخ شده نمیشه کاری براش کرد

  • نویسنده دیدگاه: مصطفی
   04 شهریور 1397

   فقط میشه واسه تو و افراد دیگه ای که مثل تو فکر میکنن تاسف خورد!
   اخه مگه میشه سطح فکر انقدر پایین باشه؟
   مگه توسعه کشاورزی به اینه که رودخونه رو ول کنن سمت زمینهای کشاورزی؟ این همه روش های نوین آبیاری وجود داره تو دنیا، ما فقط بلدیم با بیل راه جوی آبو کج کنیم و ولش کنیم تو زمین و غرقابی آبیاری کنیم!
   4 نفر مثل تو و دکتر قاضی پور(!!!!) با “ایده های نابشون” به یه مسئولیتی رسیدن تو این مملکت که وضعمون این شده دیگه!

  • نویسنده دیدگاه: کیان
   17 آبان 1397

   از کجا می دونه خشکه

  • نویسنده دیدگاه: محمد
   04 اسفند 1397

   اقای عرفان به شما چه

 7. نویسنده دیدگاه: میترا
  06 اسفند 1395

  مطالب های خوبی بود.برای تحقیق من خیلی مفیدبود

 8. نویسنده دیدگاه: محسن
  05 اسفند 1395

  لطفا منبع را هم ذکر کنید ممنونم

  • نویسنده دیدگاه: سعید زنگنه
   13 اسفند 1395

   asemooni

 9. نویسنده دیدگاه: یه کسی
  21 بهمن 1395

  بسیار خوب و بی پرده بود کاری کنید کاملا رسانه ای بشه

 10. نویسنده دیدگاه: بختک شب ها
  24 فروردین 1395

  بسیار از مطالب خوب سایتتان متشکرم . عالی بود و بسیار جالب بود و واقعا از مردم ایران خواهش می کنم در حفظ این محیط های زیبا کوشا باشند

 11. نویسنده دیدگاه: بختک شب ها
  24 فروردین 1395

  بسیار از مطالب خوب سایتتان متشکرم . عالی بود و بسیار جالب

  • نویسنده دیدگاه: سعید زنگنه
   25 فروردین 1395

   زنده باشید

 12. نویسنده دیدگاه: Hassan
  28 آبان 1394

  مطالب خوبی بود

 13. نویسنده دیدگاه: ناصر
  15 مرداد 1394

  دریاچه باید بمیرد این دریاچه ارزشی دیگر برایش نمومنده باید بمیرد تا منافع اقتصادی و مالی و سیاسی زیادی نصیب کشور و استان های اذری گردد و گرنه طوفان های نمکی و بارش های نمکی همه چیز را از بین میبرد

 14. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  16 تیر 1394

  همه باید احساس مسولیت کنند حتی شما دوست عزیز . این در یاچه اگر در اصفهان بود احتمالا خشک نمی شد

 15. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  14 فروردین 1394

  خوبه قابل قبول

 16. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  14 فروردین 1394

  اییییییی خوبه

 17. نویسنده دیدگاه: رها
  27 بهمن 1393

  واقعا جامع بود

 18. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  30 آبان 1393

  همونو بگو فقط بلدن حرف بزنن عمل نمیکنن که!

 19. نویسنده دیدگاه: دختر ترک
  06 شهریور 1392

  اینا رو نگید که یه فکری به حال این بیچاره دریامون بکنین!

  • نویسنده دیدگاه: Reza
   21 دی 1395

   باید یه فکری به دریاچه ی ارومیه بکنن این طوری ک نمیشه همه بشینن نگا کنن….

نظر خودتان را ارسال کنید