نگاهی به فیلم به دنیا آمدن به کارگردانی محسن عبدالوهاب

یک فیلم مستقل در مدیوم تلویزیون!

نویسنده: نرگس خرقانی

داستان بچه دار شدن و مشکلات پیرامونش برای زوج ها در سینمای ایران، داستان تازه ای نیست و قبل از این در فیلم های زیادی مورد توجه قرار گرفته است. فیلم سینمایی “به دنیا آمدن “به کارگردانی محسن عبدالوهاب نیز به همین موضوع می پردازد و داستان یک زوج میانسال به نام های پری و فرهاد با بازی الهام کردا و هدایت هاشمی را روایت می کند که ناگهان متوجه می شوند که به زودی بچه دار می شوند.

فیلم به دنیا آمدن به کارگردانی محسن عبدالوهاب - being-born

فیلم به دنیا آمدن به کارگردانی محسن عبدالوهاب – being-born

این زوج که از طبقه متوسط جامعه هستند و از طریق کارهای هنری کسب درآمد می کنند، به دلیل مسائل مالی به هیچ وجه آمادگی پذیرش این بچه ناخواسته را ندارند و در ابتدا تصمیم به سقط جنین می گیرند اما پس از مدتی نمی توانند در این تصمیم هم نظر باشند و زن تصمیم خود را برای سقط جنین تغییر می دهد و تصمیم می گیرد که بچه را نگه دارد.
مخالفت زن و با این تصمیم و پافشاری مرد بر سقط جنین تبدیل به چالش مهم زندگی این زوج می شود و تا به آنجا پیش می رود که زن مجبور می شود بین ادامه زندگی با شوهر و حق داشتن فرزند یکی را انتخاب کند و زن دومی را انتخاب می کند.

فیلم به دنیا آمدن به کارگردانی محسن عبدالوهاب - being-born

فیلم به دنیا آمدن به کارگردانی محسن عبدالوهاب – being-born

کارنامه کاری محسن عبدالوهاب در مقام کارگردان را می توان بر دو بخش تقسیم کرد، بخش اول کارهای مشترک او با رخشان بنی اعتماد و بخش دوم کارهای مستقل او. فیلم” به دنیا آمدن “بعد از فیلم “لطفا مزاحم نشوید” دومین فیلم مستقل عبدالوهاب در مقام کارگردان است که به مانند فیلم قبلی این کارگردان ساختار یک فیلم شهری را دارد و فیلمی با بودجه اندک و متعلق به سینمای مستقل است. اما همه این ویژگی ها دلیل بر این نمی شود که فیلم “به دنیا آمدن” ویژگی خاص یا حرف جدیدی برای مخاطبان سینما داشته باشد. حتی حضور دو بازیگر خوب تئاتر در این فیلم و بازی روان و قابل قبول الهام کردا و هدایت هاشمی نیز نتوانسته است کمکی به این فیلم داشته باشد و آن را تبدیل به فیلمی ماندگار در سینمای مستقل کند.

فیلم به دنیا آمدن به کارگردانی محسن عبدالوهاب - being-born

فیلم به دنیا آمدن به کارگردانی محسن عبدالوهاب – being-born

در واقع مهمترین مشکل فیلم سینمایی “به دنیا آمدن”، فیلمنامه اش است که آن را از یک فیلم سینمای مستقل و خوش ساخت تبدیل به یک فیلم سفارشی و در مدیوم تلویزیون کرده است. عدم توجه به این فیلم در جشنواره فیلم فجر در سال 96 نیز موید همین نکته است که محسن عبدالوهاب در دومین ساخته اش گامی به عقب داشته است!
طبق روایت های سازندگان فیلم، ظاهرا به دلایل مالی این فیلم در زمانی بسیار محدود و با پروداکشنی در حد یک تله فیلم ساخته شده است. در این میان مشخص نیست که این محدودیت ها واقعا به این فیلم صدمه زده است یا مسائل دیگری در افت کیفیت فیلم به دنیا آمدن دخیل بوده است.

چالش اصلی فیلم اختلاف نظر میان زن و مرد داستان در نگه داشتن و یا سقط جنین بچه ای ناخواسته است و در این شخصیت پردازی هر چه زن موجه و منطقی جلوه می کند، مرد بسیار غیر منطقى است و در طول داستان فيلم نيز سعی نشده که مخاطب کمی به شخصیت فرهاد نزدیک شود و علت اصرار او بر نخواستن این بچه مشخص شود. همین سیاه و سفید شدن شخصیت ها در طول داستان و عدم درست شخصیت پردازی خصوصا در مورد فرهاد باعث شده است که به سختی بتوان بسیاری از چیزها را در فیلم باور کرد.

در پایان فیلم نیز زمانی که زن بچه را بر شوهرش ترجیح می دهد، به ناگاه شرایط زندگی زن در شهرستان به شکل معجزه آسایی فراهم می شود و او می تواند کار مناسبی در شهرستان بیابد و همین پایان بندی بسیار سرخوشانه و دور از واقعیت، بیشتر فیلم” به دنیا آمدن” را تبدیل به یک اثر سفارشی کرده است که در روایت داستان خود از ظرافت های مرسوم سینمای مستقل اجتماعی به دور است و بیشتر یادآور یک اثر تلویزیونی و سفارشی است که در پایان می خواهد همه را خوشحال و راضی نگه دارد! غافل از اینکه این ساده انگاری به کلیت فیلم بسیار صدمه زده است و باعث شده که به سختی بتوان داستان این فیلم را باور کرد.

فیلم به دنیا آمدن به کارگردانی محسن عبدالوهاب - being-born

فیلم به دنیا آمدن به کارگردانی محسن عبدالوهاب – being-born

0/5 ( 0 نظر )


منبع : آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید