بیوگرافی رضا صادقی

نام: رضا صادقی

تاریخ تولد: 25 مرداد سال 1358

محل تولد: بندرعباس

شغل: خواننده

محبوب شده برای: آهنگ مشکی رنگ عشقه

درباره رضا صادقی:

او در ۲۵ مرداد سال ۱۳۵۸ در بندر عباس به دنیا آمد.وی در بچگی به بیماری ساده ای مبتلا شده بود.که در تنها کلینیک موجود در بندر حضور میابد و بدلیل اشتباه دکتر و تزریق اشتباه در نخاع کلیه اعضای بدن وی فلج شد که به مرور زمان تمامی بدن وی مداوا شد و فقط در قسمت زانوهای پایش ضعفی ایجاد شد. ابتدا کار خود را با تلاوت قرآن آغاز کرد. علاقه مندی او به موسیقی موجب شد که او مسیرش را به آن سمت تغییر دهد. او در 20 بهمن 90 با دختری ایرانی که ساکن آلمان بوده عقد و یک سال بعد ازدواج کرد.

زندگی حرفه ای رضا صادقی

اولین تجربهٔ او در موسیقی به آهنگ راز عشق در سال ۱۳۷۱ باز می‌گردد. او در سال ۱۳۷۲ اولین آلبوم خود را با همین نام ارائه کرد. بعد از آن همکاری خود را با گروه هنری کیمیا آغاز کرد و آلبوم‌های گل لاله، رویای شیرین و مستانه و دیوانه را عرضه کرد. بعد از آلبوم گل لاله همکاری خود را با گروه کیمیا قطع کرده و برای پیشرفت در کار به تهران آمد.

علاقهٔ او به هنرمندانی همچون چشم آذر و بابک بیات باعث شد تا آثار او تحت تاثیر آنها قرار گیرد. او در بعضی کارهای خود از اشعار مهدی اخوان ثالث و سهراب سپهری استفاده کرده‌است. او تا امروز نزدیک به ۱۲۰ ترانه در قالب ۸ آلبوم ارائه کرده‌است. او که به مشکی پوش معروف است از ۲۵ مرداد ۱۳۷۲ لباس مشکی بر تن می‌کند. آغار معروفیت او به ترانهٔ مشکی رنگ عشقه در آلبوم مشکی رنگ عشقه بر می‌گردد. وی پس از مشکی رنگ عشقه آلبوم پیرهن مشکی را بصورت رسمی ارائه کرد. آلبوم وایسا دنیا دومین البوم رسمی وی بود که موجی عظیم ایجاد کرد و برترین آهنگ دهه 80 ایران شد .. در نظر سنجی شبکه من و تو و در بخش ترانه های ماندگار این اهنگ رتبه 28 ام و بالاترین رتبه خواننده های داخلی را کسب کرد . وی مستندی به نام رمز شب را روانه بازار کرد که حقایق در مورد زندگی و کار خود اعلام کرد. بهنام ابطحی موسیقی فیلم سینمایی”پایان دوم” به کارگردانی یعقوب غفاری را ساخته است که رضا صادقی نیز ترانه‌‌های این فیلم سینمایی را می‌خواند.

وی در سال ۱۳۹۰ آلبوم دیگری به نام آلبوم دیگه مشکی نمیپوشم! را ارائه کرد.تراک ۵ این آلبوم به همین نام است. در پی اعلام نام این البوم شایعات نادرستی مبنی بر اتمام مشکی پوشی وی بیان می شد که پس از توضیحات خود رضا صادقی و قسمت پایانی این ترک مشخص شد که در این ترانه رضا صادقی می گوید: واسه رفتن از این دنیا آلبوم دیگه مشکی نمیپوشم! در این آلبوم شعر ۱۲ آهنگ را خود رضا صادقی گفته است. این آلبوم قرار بود با نام های ۱۲۱ و یادگاری منتشر شود که یه این نام تغییر کرد.

رضا صادقی در فیلمی با نام بی خداحافظی بازی کرد که قسمت خیلی کوتاهی از زندگی خود وی نیز در این فیلم بوده است.

او با بابک جهانبخش یکی از خوانندگان مطرح ایرانی رابطه خوبی دارد، حتی در آلبوم من و بارون بابک جهانبخش یک ترک به همراه هم خواندند. همچنین وی نیز در آلبوم تو محکومی به برگشتن خشایار اعتمادی تراکی به نام “نمیدونی و میدونم” با او هم خوانی کرد که حاشیه هایی به دنبال داشت.

وی در سال 91 فعالیت های خیریه زیادی در مجموعه های خیریه انجام داد و گروهی از هوادارانش با نام دولت عـشق را تاسیس کرد.

وی در سال 92 و پس از یک سال سکوت آلبوم همین… را در شرایط عجیب وارد بازار کرد … این آلبوم پیش از این قرار بود با نام عاشقتم وارد بازار شود. وی در مصاحبه با موزیک ما گفت: لازم بود این البوم را بصورت سزارین بدنیا بیاورم. وی یک سال مجوز کنسرت گذاری نداشت تا در تاریخ 27 اردیبهش بعد از مدتها دوباره در تهران کنسرت بگذارد. این کنسرت بصورت فوق العاده ای و کمتر از 5 ساعت رزرو و فروخته شد!

آلبوم های رضا صادقی

۲۰۱۳ / ۱۳۹۲ – همین…

۲۰۱۱ / ۱۳۹۰ – آلبوم دیگه مشکی نمیپوشم

۲۰۱۰ / ۱۳۸۹ – هشت (یک قطعه در وصف امام رضا)

۲۰۰۹ / ۱۳۸۸ – سلام آقا (دو قطعه در وصف امام حسین)

۲۰۰۹ / ۱۳۸۸ – یکی بود یکی نبود

۲۰۰۹ / ۱۳۸۸ – چقدر سخته (غیر رسمی)

۲۰۰۶ / ۱۳۸۶ – وایسا دنیا

۲۰۰۵ / ۱۳۸۵ – پیرهن مشکی

۲۰۰۵ / ۱۳۸۴ – دلم برات میسوزه

۲۰۰۴ / ۱۳۸۳ – پرچم مشکی

۲۰۰۳ / ۱۳۸۲ – کما

۲۰۰۳ / ۱۳۸۲ – مشکی رنگه عشقه

۲۰۰۲ / ۱۳۸۱ – حکایت مشکی پوش

۲۰۰۱ / ۱۳۸۰ – عاشقم من

۲۰۰۰ / ۱۳۷۹ – ۱۰ ثانیه

۲۰۰۰ / ۱۳۷۸ – رویای شیرین

۱۹۹۹ / ۱۳۷۷ – مستانه و دیوانه

۱۹۹۷ / ۱۳۷۶ – بندر قدیم

۱۹۹۶ / ۱۳۷۵ – گل لاله

۱۹۹۵ / ۱۳۷۴ – کلاغ غارغاری

۱۹۹۴ / ۱۳۷۳ – باله پرواز

۱۹۹۲ / ۱۳۷۲ – راز عشق

گفتگو با رضا صادقی

رضا صادقي امروز يكي از محبوب‌ترين خوانندگان موسيقي كشور است كه دوستدارانش مشتاق شنيدن آثار جديد او هستند. گفت‌وگويي با اين هنرمند متواضع و خوب انجام داديم كه از كودكي‌اش گفت، از عشق و موسيقي…

· رضا صادقي از خودش بيشتر بگويد؟ 

در روز 25 مرداد ماه 1358 ساعت 30/7 دقيقه صبح در بيمارستاني در بندرعباس در يك خانواده مذهبي منطقي به دنيا آمدم وضعيت مالي متوسطي داشتيم. پدرم يك فني كار ساده در كار تاسيسات شركت نفت بود و مادرم هم خانه‌دار. من چهار تا خواهر خيلي گل دارم كه عزيزترين كسانم در زندگي هستند و عزيزتر از آنها برادر كوچكم محمدرضا مي‌باشد. خدا را شكر كه خواهرانم در زمينه هنري فعاليت مي‌كنند، عادله كه كوچكترين خواهرم است ويولن مي‌زند، راحله گيتار مي‌نوازد، راضيه نويسنده است و معصومه هم در فضاي مهرباني هنرمند است. محمدرضا هم كه تازه 12 ساله است. من دوران ابتدايي را در مدرسه «شبلول حكما» خواندم. در آنجا معلمي داشتم به نام خانم ناصري كه خيلي دوستش داشتم و دارم. راهنمايي را در مدرسه مدني بندرعباس خواندم كه ناظمي داشتيم به نام آقاي رييسي كه او را خيلي دوست داشتم. بعد وارد دبيرستان ذاكري شدم در دوران دبيرستان سال 1370به طور جدي شروع به كار موسيقي كردم. از طريق پسرخاله پدرم آقاي بهرامي با موسيقي كلاسيك آشنا شدم، اما بعد از آن بنا به دلايلي كه جامعه مي‌پذيرفت رفتم در وادي پاپ، البته پاپي كه مال خودم بود يعني روشي كه خودم آن را ابداع كردم. در دبيرستان هم مديون بزرگواري به نام استاد قويدل هستم كه بعضي از شعرهاي فولكلور بندري كارهايم مال ايشان است.در بندر با لطف خدا و زحمت دوستان اولين كارم آلبوم «مشكي‌رنگ عشقه» را نزد اميد محبي در يك اتاق خيلي كوچك ضبط كرديم. يادم مي‌آيد كه وقتي مي‌خواستم گيتار بزنم جا براي گيتار زدن نبود و به سختي مي‌زدم!

. نقص عضو شما شايعات زيادي را درست كرده اينكه در يك تصادف همسر و فرزندتان را از دست داده‌ايد و خودتان هم به اين خاطر فلج شده‌ايد و لباس مشكي را هم به اين دليل به تن مي‌كنيد و…

بعضي از شايعات براي افرادي كه سرزبان‌ها هستند پيش‌ مي‌آيد و مهم هم نيست بالاخره كم‌كم از بين مي‌رود. اتفاقا چند روز پيش به يكي از دوستانم گفتم كه قبر اين زن و بچه‌ها كجاست تا پنج‌شنبه و جمعه‌ها به آن جا بروم (مي‌خندد). وقتي يك سال و نيمه بودم، تب شديدي كردم و اشتباها به من پني‌سيلين تزريق كردند، از آن پس زانوهايم مشكل پيدا كرد.

· چطور شد كه به رنگ مشكي علاقه پيدا كرديد؟

مشكي براي من بنا به دلايل خيلي زيادي يك اعتقاد است. پارچه‌اي كه روي خانه خدا كشيده شده مشكي است، شب‌قدر در تاريكي شب بوده كه به پيامبر قرآن نازل شده همين‌طور ازدواج در شب صورت مي‌گيرد و خيلي اتفاقات قشنگ ديگر.

· آدم دلگير و غصه‌داري هستيد از غصه‌هايتان بگوييد؟

غصه‌هايم كشنده نيستند. غصه، بي‌عشقي است من هميشه در جست‌وجوي يك عشق افسانه‌اي هستم.

· رضا صادقي كي ازدواج خواهد كرد؟

راستش را بخواهيد من دوست ندارم عاشق بشوم بعد ازدواج كنم. من دوست دارم دوستش داشته باشم بعد ازدواج كنم.

· همسر ايده‌آلتان چه ويژگي‌هايي بايد داشته باشد؟

صبوري‌اش خيلي برايم مهم است و اينكه مرا بفهمد و اهل مطالعه باشد.

· فكر مي‌كنيد چرا آهنگ مشكي رنگ عشقه با استقبال مواجه شد خودتان فكرش را مي‌كرديد؟

آره فكرش را مي‌كردم چون ايده جديد و تازه‌اي بود.

· موسيقي شاد را دوست داريد يا غمگين را؟

بستگي به تعريفي دارد كه از شاد و غمگين مي‌شود و بستگي به روحياتم دارد. اكثر مواقع سعي مي‌كنم موسيقي لايت گوش كنم چون به روحم آرامش مي‌دهد. اما وقتي در جمع هستم دوست دارم موسيقي اكتيو بشنوم.

· مردم بيشتر از آهنگ‌هاي شاد شما استقبال كردند يا غمگين؟

ببينيد كلام‌هاست كه مخاطب را تحت تاثير قرار داده نه شاد و غمگين بودن آهنگهايم. كلام‌هاي قوي‌تر را مردم پذيراتر هستند و برايشان قابل قبول‌تر است.

· خودتان بيشتر صداي كدام خواننده را گوش مي‌كنيد؟

من بيشتر موسيقي كلاسيك گوش مي‌دهم، اما بعضي از كارهاي اصفهاني را دوست دارم و گوش مي‌دهم.

· نگفتيد به كدام خواننده ارادت خاصي داريد؟

محمد اصفهاني. من در فضاي خوانندگي صداي اصفهاني را هزار مي‌بينم و خودم را ده. شما مطمئن باشيد اگر بدترين ملودي را براي آقاي اصفهاني بسازند زيبايي صداي ايشان آن نقص را پنهان مي‌كند، اما من براي زيباتر شدن كارهايم مجبورم خيلي تلاش بكنم.

· به ورزش علاقه‌مند هستيد؟

قبلا با ويلچر بسكتبال بازي مي‌كردم. بعضي وقت‌ها هم ورزش‌هاي قدرتي انجام مي‌دهم.

· پرسپوليسي هم كه هستيد؟

آره. اما با اينكه پرسپوليسي سرسختي هستم و تعصب زيادي به اين تيم دارم، امير قلعه نوعي را خيلي دوست دارم. او مرد محترمي است آرزوي موفقيت برايش دارم.

· بازيكنان مورد علاقه‌تان چه كساني هستند؟

من دوست صميمي و عزيزم علي‌انصاريان را خيلي دوست دارم به علي كريمي، كريم باقري، علي‌دايي و مهدي مهدوي‌كيا هم علاقه‌مندم.

مهدوي‌كيا به من قول داده از مشكي‌پوشان باشد. پروين هم كه سلطان است ديگه.

· شما را در صحنه سينما خواهيم ديد؟

چند پيشنهاد شده اما من اين كاره نيستم. من خواننده‌ام و تصوير مال من نيست. من دوستان خيلي خوبي در عرصه سينما دارم مثل محمدرضا فروتن، جواد رضويان و… و خيلي با آنها در مورد سينما حرف مي‌زنم.

· از بازي كدام بازيگرها لذت مي‌بريد؟

محمدرضا فروتن، نيكي كريمي، امين حيايي، اكبرعبدي را اسطوره بازيگري امين تارخ وقار بازيگري و استاد عزت‌ا… انتظامي را هم پدر بازيگري ايران مي‌دانم.

· چه چيزي رضا صادقي را اذيت مي‌كند؟

بعضي وقت‌ها دلتنگي مادرم اذيتم مي‌كند.

· ويژگي شخصيت رضا صادقي؟

خيلي حساس و زود رنجم با كوچكترين چيز خوشحال مي‌شوم و با كوچكترين چيز هم ناراحت.

· الگوي هنريتان چه كسي است؟

من سعي مي‌كنم الگوي كارهايم را انوشيروان روحاني قرار دهم چون ايشان هر ملودي را براي هركسي ساخت ماندگار شد.

· اگر بخواهيد از زندگيتان يك كتاب بنويسيد؟ هيجان‌انگيزترين فصل آن چيست؟

زماني كه بر روي سن هستم و اجراي كنسرت دارم هيجان انگيزترين لحظه زندگي‌ام است.

. شده موقع اجراي كنسرت اشتباه كنيد؟

بله زماني كه مردم لطف مي‌كنند و با من مي‌خوانند جو مرا مي‌گيرد و يادم مي‌رود كه خودم بايد بخوانم.

· شما شعر هم مي‌گوييد چه زمان‌هايي اين حس به سراغتان مي‌آيد؟

بيشتر شب‌ها اين كار را مي‌كنم. البته من شعر نمي‌گويم شعر مرا مي‌گويد!

· كي متوجه شديد مي‌توانيد بخوانيد؟

چون پدرم مدرس قرآن بودند و تلاوت قرآن مي‌كردند من هم قرآن مي‌خواندم و جرقه از همانجا به سراغم آمد.

· چند سالتان بود كه فهميديد استعداد اين كار را داريد؟

كلاس چهارم ابتدايي بودم.

· اگر قرار باشد غير از بندرعباس و تهران جاي ديگري زندگي كنيد، كجا را انتخاب مي‌كنيد؟

در ايران يقينا اصفهان و اگر روزي احساس كنم نياز به دلتنگي‌هاي بزرگ دارم براي زندگي كردن به فرانسه مي‌روم.

· براي فرار از فشار كاري چه مي‌كنيد؟

مي‌روم حياط خدا. يك جايي است در اول جاده لشكرك يعني وقتي كه راه دو شاخه مي‌شود يك طرف به سمت لواسان مي‌رود و يك طرف هم جاده لشكرك است. درست اول جاده لشكرك در پيچ اول يك خاكي است كه مي‌روي بالا در آنجا شهر پشت سرت است و فقط كوه مي‌بيني نام آنجا را گذاشته‌ام حياط خدا، در آنجا تلفن همراهم را خاموش مي‌كنم و در سكوت كامل با خدا حرف مي‌زنم و سعي مي‌كنم به نوشتن كتابم ادامه دهم و بعضي وقت‌ها هم گيتارم را مي‌برم و مي‌زنم.

· راجع به كتابتان توضيح دهيد؟

نام كتاب‌«خدايا با توام حواست كجاست» در واقع نامه‌هاي خودم است به خدا. سعي كرده‌ام خيلي راحت و جسورانه با خدا حرف بزنم.

· از خواندن چه نوع كتاب‌هايي لذت مي‌بريد؟

كتاب‌هاي فلسفي را خيلي دوست دارم مثل كتاب «چنين گفت زرتشت» و «پيامبر و ديوانه» به مطالعه رمان علاقه‌اي ندارم.

· كدام روز هفته را بيشتر از روزهاي ديگر دوست داريد؟

پنج‌شنبه

· پنج‌شنبه مشكي است؟

آره.

· جمعه هم مشكي است؟

آره ولي رو‌به سفيدي است.

· دوست داريد قدري از محله‌تان بگوييد؟

من بچه محله شير اول كمربندي بندرعباس هستم محله كمربندي بافت قديمي دارد هيچ‌وقت روزهاي خوش آنجا را فراموش نمي‌كنم. كلا شهر خوبي دارم با مردمي كه دل و روح بزرگي دارند.

· دوست داريد با كدام خواننده روي سن بخوانيد؟

خيلي دوست دارم با محمد اصفهاني، عليرضا عصار و شادمهر عقيلي بخوانم.

· ختم كلام؟

در آخر مي‌خواهم از دوستان خوبم كه خيلي در كارها مرا كمك مي‌كنند تشكر كنم، از هومن البرز رضا بهرامي‌زاد، پيمان عيسي‌زاده و احمد كاردان‌پور؛ در ضمن از زحمات آقاي حسين‌خاني مديريت شركت ايران گام كه واقعا مرا حمايت كردند و مثل يك برادر بزرگ پشت من بودند و هستند تشكر مي‌كنم.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: سیمین
    08 دی 1392

    من صدای رضای عزیزمو دوست دارم اهنگ شیر خسته عالیه رضا جون بیشتر شبا با صدای تو میخوابم موفق و پایدار باشی

  2. نویسنده دیدگاه: ریحان
    21 آبان 1392

    خیلی خیلی صدای قشنگی داره اهنگاش به ادم ارامش میده منکه خیلی دوستشون دارم 🙂

نظر خودتان را ارسال کنید