یادداشتی بر عملکرد سینماهای پایتخت در ماه مبارک رمضان

در طول سه هفته ای که از این ماه پربرکت می گذرد روند فروش برخی از فیلم های اکران شده با صعود و افول های فراوانی روبروشده است

نویسنده: مرجان دلپسند

درتهران و پایتخت کشورمان ایران به طور کلی با چهار نوع سینما روبرو هستیم که عبارتند از :

  1. سینماهای مدرن
  2. سینماهای ممتاز
  3. سینماهای درجه ۱
  4. سینماهای درجه ۲

سینماهای مدرن از جمله پردیس های سینمایی مانند (ملت ،چارسو،کوروش و …و مگامال) همان سینماهایی هستند که علاوه بر آنکه میزبان اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در زمان برگزاری جشنواره هاهستند، میزبان نمایش برترین فیلم های جشنواره فیلم فجر ازگذشته تاکنون نیز هستند. شاید علت آن کیفیت بالای صدا و تصویر و مجهز نمودن سالن های سینما ها برای نمایش فیلم های سینمایی اکران شده هستند. فیلم هایی مانند ” پیشونی سفید۳” (سیدجوادهاشمی)، زندانی ها (مسعودده نمکی)، متری شش و نیم (سعید روستایی)، ژن خوک (سعید سهیلی)، غلامرضاتختی (بهرام توکلی)، چهارانگشت (حامدمحمدی)، رحمان۱۴۰۰ (منوچهرهادی) و … نیز از فیلم هایی بودند که برنده جایزه سیمرغ بلورین سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر و بیشترین سانس های روز و بیشترین فروش بلیط در گیشه سینما را به خود اختصاص داده بودند.

یادداشتی بر عملکرد سینماهای پایتخت در ماه مبارک رمضان

یادداشتی بر عملکرد سینماهای پایتخت در ماه مبارک رمضان

اما در ماه مبارک رمضان، ماه سلوک و زدودن زنگارهای شیطانی از آیینه دل و برافروختن چراغ معرفت درشبستان وجود که با تلاوت و تدبر همراه است، امسال نیز به مثابه سال های گذشته بارکود و کاهش فروش در گیشه کمتر مواجه شده است و گاها نیز میزان فروش برخی از فیلم های سینمایی نیز بیشتر شده است. باتدبیری که از سوی اداره کل نظارت و ارزشیابی، معاونت سینمایی، موافقت نیروی انتظامی و اداره اماکن با اجرای طرح “اذان تا اذان” یا طرح “ویژه ماه مبارک رمضان” با افزایش تعدادبینندگان و تماشاگران فیلم های سینمایی روبرو شده و این روندافزایش فروش گیشه نیز پس از گذشت ۲۰ روز از این ماه مبارک همچنان ادامه دارد. البته اکثریت سینماهای پایتخت تا ساعت ۲ بامداد پذیرای تماشاگران و مخاطبان بوده و هستند.

رسانه های گروهی بسیاری از جمله خبرگزاری فارس نیز به بررسی آمارها و ارقام در این خصوص پرداخته است. از جمله تغییرات مثبت دیگری که درسال ۹۸ خصوصا در ماه مبارک رمضان صورت گرفت افزایش قیمت بلیط بدون احتساب مالیات برارزش افزوده بود. به عبارتی قیمت بلیط های سینماها همانند سال ۹۷ و با ۹ درصد ارزش افزوده که برای رند کردن قیمت ها بود. مثلا اگر بلیط سینما دریک فیلم ۱۸ هزارتومان بود با احتساب ۹ درصد ۲۰ هزارتومان به فروش گیشه رسید.

یکی دیگر از این موارد مثبت نیز درماه رمضان امسال درنظر گرفتن شنبه ها و سه شنبه ها به عنوان روزهایی که بلیط های سینما به صورت نیم بها به تماشاگر فروخته می شود، می باشد. البته با نگاهی گذرا به سینماهای شهرمان تهران می توان دیدکه روزهای سه شنبه نیز بیشتر مورد استقبال تماشاگران این فیلم ها قرارگرفته است.در نیمه اول ماه مبارک رمضان درسال جاری ۱۳ فیلم سینمایی در ژانرهای اجتماعی، کودک و نوجوان، کمدی به نمایش درآمد. اما در طول سه هفته ای که از این ماه پربرکت می گذرد روند فروش برخی از فیلم های اکران شده با صعود و افول های فراوانی روبروشده است .

علت این روند نزولی و گاها صعودی می تواند حجم بالای فیلم های اکران شده در این ماه و رقابت تنگاتنگ کارگردانان این فیلم ها برای گرفتن گیشه برای فروش وسانس بیشتربرای به نمایش گذاشته شدن فیلم های آنان باشد.نبود برنامه ریزی متناسب بافیلم های اکران شده که دراین میان کمتربه میل وسلیقه علاقمندان توجه می شد. مثلا دریک سینما در دو سانس عصر همزمان هم فیلمی با ژانر کودک و نوجوان و هم فیلمی که ژانر اجتماعی داشت، برای نمایش داده شدن انتخاب می شد. قاعدتا فیلم هایی با ژانرهای اجتماعی مخاطب بیشتری خواهدداشت. این خود می تواند یکی از دلایل مورد بی مهری واقع شدن فیلم هایی با ژانرهای کودک و نوجوان و بی توجهی به این قشر ازجامعه باشد. مقارن شدن برخی از روزهای این ماه مبارک (شب های قدر و…) نیز باعث می شود که مخاطب کمتر به سینما دراین ایام برود.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید