بیست و هفتمین نمایشگاه قرآن کریم با تجلیل از برگزیدگان به کار خود پایان داد

به گزارش آسمونی:بیست و هفتمین نمایشگاه قرآن کریم با تجلیل از برگزیدگان کمیته‌ها و بخش‌های مختلف شامگاه چهارم خرداد به کار خود پایان داد.

آیین پایانی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، شامگاه شنبه چهارم خرداد در مصلای حضرت امام خمینی (ره) برگزار شد.

در این مراسم محمدمهدی عزیززاده، مشاور برنامه‌ریزی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم گزارشی از برپایی این دوره از نمایشگاه ارائه کرد و گفت: هدف گذاری مشخص برای برپایی نمایشگاه قرآن در نظر گرفته شد و آن ایجاد فضایی برای انس و بهره‌گیری بیشتر برای مخاطبان بود. تبدیل شدن نمایشگاه به یک نهاد تاثیرگذار در فعالیت‌های قرآنی کشور به نحوی که نمایشگاه قله فعالیت‌های قرآنی کشور باشد مدنظر بود و به این منظور پیش‌بینی شده است یک گروه و هسته پژوهشی پس از پایان نمایشگاه بیست و هفتم در این زمینه فعالیت کند. تبدیل شدن نمایشگاه به یک اقدام جریان ساز در سطح کشور و نیز مردمی شدن نمایشگاه از دیگر اهداف مهم ما است.

وی با اشاره به اقدامات لازم برای تحقق این اهداف گفت: ملی شدن نمایشگاه قرآن با مشارکت همه اجزای قرآنی کشور و اعلام فراخوان گسترده که هر صاحب سبک و ایده‌ای امکان عرضه آن در نمایشگاه قرآن را داشته باشد از جمله این اقدامات بود.

عزیززاده با بیان اینکه ۱۴۱ طرح، حائز شرایط لازم برای حضور در نمایشگاه بودند، افزود: ۲۴ جلسه طولانی با صرف ۱۴۸ ساعت زمان برای بررسی این طرح‌ها برگزار شد که از این تعداد ۵۷ طرح در حوزه مؤسسات و نهاد‌های مردمی بود.

وی ادامه داد: در حوزه نیروی انسانی امسال با ۳۵۱ نفر نیرو در راستای چابک سازی نیروها، در اداره نمایشگاه فعالیت داشتند. همچنین در این دوره ۸۷ نهاد و موسسه، ۲۱ نهاد غیردولتی، ۱۸ نهاد دولتی، ۱۸ نهاد دانشگاهی، ۱۶ نهاد حوزوی و ۱۴ نهاد استانی حضور داشتند. همچنین امسال شاهد حضور بخش بین‌الملل نمایشگاه برای اولین بار در صحن اصلی مصلای حضرت امام خمینی (ره) بودیم.

عزیززاده گفت: در این دوره از برپایی نمایشگاه، کارگاه‌ها محدود شدند و برگزاری ۳۷ نشست و کارگاه تخصصی در حوزه فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی در کارنامه این دوره ثبت شد. ۱۷ هزار و ۲۰۰ عنوان کتاب در نمایشگاه امسال حضور داشتند و رکورد فروش کتاب‌های دینی در نمایشگاه بیست و هفتم شکسته شد و بیش از ۲۵ میلیارد تومان میزان فروش این بخش بود.

وی افزود: باشگاه همراهان نمایشگاه که پل ارتباط نمایشگاه و مخاطبان است، در سال گذشته توانست حدود ۱۷ هزار عضو و امسال بیش از ۶۹ هزار عضو را جذب کند.

به گفته عزیززاده، امسال با مشارکت شهرداری تهران بسته‌های افطاری سالم به نمایشگاه بازگشت.

وی با اشاره به رویکرد‌های این دوره از نمایشگاه بیان کرد: ساختار‌های نمایشگاه در دوره بیست و هفتم بازبینی جدی شدند و برخی بخش‌ها تخصصی‌تر تفکیک شدند. همچنین بخش‌های فروشگاهی تخصصی‌تر حاضر شدند و صرفه جویی‌های بسیاری در هزینه‌های نمایشگاه را در این دوره شاهد بودیم. نمایشگاه قرآن امسال بیش از ۱۵ درصد کاهش هزینه داشت.

به گفته مشاور برنامه‌ریزی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم؛ در این دوره به کارکرد معرفتی نمایشگاه توجه ویژه‌ای شد و گروه‌های برنامه ریزی نمایشگاه الزام جدی داشتند که توجه به سبک زندگی قرآن را در دستور کار خود قرار دهند.

در بخشی از این آیین عبدالهادی فقهی‌زاده معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس نمایشگاه قرآن کریم سخنرانی کردند.

فقهی زاده با اشاره به آیه مبارکه «مَا أَصَابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّهِ وَمَا أَصَابَكَ مِنْ سَيِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِكَ وَأَرْسَلْنَاكَ لِلنَّاسِ رَسُولًا وَكَفَى بِاللَّهِ شَهِيدًا» گفت: آنچه از موفقیت نصیب ما شده به جز به یمن و برکت عنایت الهی نبوده است و البته همه کاستی‌ها از ما بوده است و برای کمبودها و کاستی‌هایی که قابل مشاهده بوده از همه بازدیدکنندگان و ملت شریف ایران و مخاطبان نمایشگاه عذرخواهی می‌کنم.

وی در ادامه افزود: تلاش می کنیم در سال آینده نمایشگاه قرآن به مثابه ویترین فعالیت‌های کثیری در حوزه‌های فرهنگ دینی تابنده‌تر و موثرتر از پیش جلوه‌گری کند.

فقهی‌زاده تصریح کرد: بدون شک بالندگی فرهنگ قرآنی در میان کودکان و نوجوانان آرزوی بزرگ همه ماست؛ ما نمایشگاه قرآن را همچون رویدادی در نظر داریم که راهی به دل‌ها پیدا کند و معنای زندگی را که در قرآن کریم جستجو می‌کنیم، در دل‌ها به مثابه نهالی نوپا بنشاند و ان شاءالله علاقه به قرآن و آموزه‌های آن را از مرحله شعار به مرحله عمل بدل کنیم.

رئیس بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین المللی‌قرآن کریم اظهار کرد: رویکردهای ما در نمایشگاه قرآن در این دوره به اجمال بیان شد؛ آنچه در این میان بر روی آن تأکید دارم این است که همه طرح‌ها و برنامه‌ها را با نوآوری و برجستگی‌های جدید و در جلوه‌های تازه عرضه کنیم.

فقهی‌زاده بیان کرد: ما نمایشگاه قرآن را متعلق به نهادی بدون نهاد دیگر، موسسه‌ای بدون موسسه دیگر و اشخاصی بدون اشخاص دیگر نمی‌دانیم؛ بلکه این نمایشگاه را متعلق به آرمان‌های مقدس ایران و آحاد ملت شریف ایران می دانیم که نمایندگان آنها با برخورداری از توش و توان بیشتر توانایی اجرای برنامه‌های شایسته‌تر و موثرتر را در برنامه‌های پیشنهادی عملاً نشان می‌دهند.

وی افزود: امیدواریم این سیر تحول‌خواهی و نوآوری و نوگرایی همچنان در معاونت بپاید و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری و هم یاری‌های خالصانه و موثر نهادهای فرهنگ دینی و موسسات قرآنی توانایی اجرای نمایشگاه‌های بهتری را در سال‌های آتی به دست بیاورد.

وی در پایان از همکاران خود در معاونت قرآن و عترت و مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قدردانی کرد و گفت: از همه دوستانی که در موسسات حامی نمایشگاه و مسئولان فرهیخته و بزرگوار رسانه ملی و مصلای حضرت امام خمینی(ره) و همه موسسات دیگری که ما را یاری کردند قدردانی می کنم و در پایان ضمن تشکر مجدد از همه دوستان آرزو دارم ما را به عنوان کوچکترین سربازان خدمتگزار به آستان قرآن و اهل بیت(ع) بپذیرند.

تجلیل از برگزیدگان کمیته‌ها و بخش‌های مختلف در بیست و هفتمین نمایشگاه قرآن کریم

بیست و هفتمین نمایشگاه قرآن کریم با تجلیل از برگزیدگان کمیته‌ها و بخش‌های مختلف شامگاه چهارم خرداد به کار خود پایان داد.

نفرات برگزیده کمیته‌ها و بخش‌های مختلف عبارت است از:

 • غرفه کودک از کمیته فرهنگ و هنر دینی
 • غرفه آموزش و تحلیل مفهوم سازی قرآنی کودکان از کمیته آموزش و پژوهش
 • کتابخانه تخصصی صحیفه سجادیه از بخش عترت
 • باشگاه همراهان نمایشگاه با تقدیر از غرفه اتاق فکر از بخش فضای مجازی
 • غرفه جامعه القرآن الکریم از بخش موسسات قرآنی
 • بنیاد امامت از بخش موسسات قرآنی مردم نهاد
 • شورای عالی قرآن شهرداری تهران از بخش نهاد‌ها
 • دانشگاه فرهنگیان از بخش دانشگاهیان
 • غرفه رهیافتگان از بخش بین الملل
 • نشر جمال از بخش فروش ناشران مکتوب
 • غرفه یارانه پژوهان شرق از بخش فروش دیجیتال
 • حوزه علمیه قم به دلیل ارائه مشاوره‌های تخصصی در بخش حوزوی
 • اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین از بخش استان‌ها
 • خانم عادلی فعال‌ترین عضو باشگاه همراهان نمایشگاه
 • بانک صادرات جمهوری اسلامی ایران
 • سازمان زیباسازی شهر تهران
 • شرکت خدماتی کالای شهروند
 • سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
 • سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
 • موسسه خانه کتاب
 • موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران
 • شرکت بهره برداری مصلای حضرت امام خمینی (ره)
 • خبرگزاری ایکنا
 • نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
 • ستاد مدیریت بحران شهر تهران
 • خبرگزاری ایسنا رسانه برتر در نمایشگاه قرآن

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید