ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا ثبت نام لاتاری آمریکا کلیک کنید !

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ اسپورتینگ لیسبون ، شیر 112 ساله !

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال ؛ اسپورتینگ لیسبون / اختصاصی ورزشی آسمونی – مهدی زارعی

اسپورتینگ لیسبون ؛ شیر 112 ساله !

هرگاه شباهتی بین لوگوی دو تیم فوتبال مشاهده کردید ، این شباهت می تواند به دو دلیل باشد . یا این که دو باشگاه از یک منبع الهام گرفته اند یا این که یکی از آنها از دیگری الگو گرفته باشد . شباهت لوگوی دو تیم فوتبال اسپورتینگ پرتغال و چلسی انگلیس از نوع اول است و دو تیم بدون اطلاع از شرایط یکدیگر ، نمادهایی شبیه به یکدیگر انتخاب کردند .

بیش از یک قرن است که در نماد باشگاه اسپورتینگ می توان یک شیر را مشاهده کرد . همچنین رنگهای سبز و سفید هم در لوگو و هم در لباس این تیم دیده می شوند . این در حالی است که پرچم شهر لیسبون شامل 4 مثلث سیاه ، چهار مثلث سفید و یک کشتی است و نمی توان نه اثری از رنگ سبز و نه اثری از شیر در آن یافت .

اما این که چرا این رنگها و نمادها در باشگاه استفاده می شود ، به قبل از روز اول جولای 1906 بازمی گردد ؛ قبل از روزی که باشگاه کار خود را آغاز کند .

آسمونی ، در ژوئن 1902 دو برادر باشگاه اسپورت کلاوب د بلاس را تأسیس کردند. اما این باشگاه فقط یک بازی انجام داد و منحل شد . دو سال بعد آنها مجدداً تصمیم گرفتند تیم فوتبالی داشته باشند . این بار جوانی ملقب به « ژوزه آلوالاده » به جمع آنها اضافه شده بود . آلوالاده مبلغی پول از پدربزرگ خود قرض گرفت و با همین پول بود که باشگاه با نام « کامپو گرانده فوتبال کلوب » آغاز به کار کرد .

در تابستان 1905 چهار عضو باشگاه درباره آینده تیم جلسه ای گذاشتند و آلوالاده پیشنهاد کرد از علامت اشرافی شیر ایستاده ( Rampant ) استفاده شود . این پیشنهاد توسط سایرین پذیرفته شد . البته « فرناندو دی کاستلو برانکو » معتقد بود که رنگ سبز در نماد مورد استفاده قرار گیرد . سایرین هم موافقت کردند و این نماد را نماد « امید موفقیت برای آینده باشگاه » نامیدند .

کمی بعد در سال 1907 یک لوگوی نقره ای برای باشگاه ساخته شد . آسمونی ، این نماد دایره ای سبز بود که شیری داخل آن ایستاده بود و در اطراف شیر ، سه حرف S ، C و P با نقره نصب شده بودند . حروفی که حروف اختصاری عبارت « اسپورتینگ کلوبه د پرتغال » به شمار می آمدند . همین نماد کافی بود که به مرور ، تیم صاحب لقب Leões ( شیرها ) و Verde e brancos ( سبز و سفیدها ) شود .

سایر تغییرات در لوگو جزئی بود. در اول آوریل 1913 اطراف دایره سیاه شد و نام کامل باشگاه داخل آن قرار گرفت . مدت چند دهه هم لوگوی باشگاه به شکل سپر درآمد . اما شیر و رنگ سبز هرگز از نماد حذف نشدند .

در پنجاهمین و صدمین سال تاسیس باشگاه، این اعداد به نماد اضافه شدند و اکنون … لوگوی اسپورتینگ لیسبون یک سپر است که عبارت SCP بالای آن و نام باشگاه و اسم کشور پرتغال داخل آن وجود دارد . شیرطلایی هم در میان لوگو دیده می شود و سه خط موازی سفید در سپر سبز ، رنگ لباس را در لوگ ایجاد می کنند . دو رنگی که بیش از یک قرن است که به هویت باشگاه 112 ساله پرتغالی تبدیل شده است .

 

اختصاصی آسمونی

 

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید