ظریف: تا زمانی که آمریکا به ایران احترام نگذارد امکان مذاکره وجود نخواهد داشت

به گزارش آسمونی:وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد مذاکره بین ایران و آمریکا تنها زمانی میسر خواهد بود که آمریکا در عمل ثابت کند که برای ایران احترام قائل است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز سه‌شنبه در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری سی‌ان‌ان تأکید کرد تا زمانی که آمریکا به ایران احترام نگذارد، هیچ شانسی برای مذاکره بین دو کشور وجود نخواهد داشت.

ظریف در این مصاحبه اظهار داشت: «ایران با آمریکا مذاکره نخواهد کرد، مگر اینکه واشنگتن از طریق رعایت تعهداتش ذیل برجام نشان دهد که برای ایران احترام قائل است.»

وی در خصوص تحرکات اخیر آمریکا در منطقه نیز تصریح کرد: «آمریکا با تقویت حضور نظامی خود در منطقه بازی بسیار بسیار خطرناکی را آغاز کرده است. اعزام این همه تجهیرات نظامی به منطقه‌ای که خود آبستن حوادث زیادی است، اقدامی بسیار خطرناک محسوب می‌شود و آمریکا باید در این زمینه بسیار محتاطانه‌تر رفتار کند.»

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص خروج یکجانبه آمریکا از برجام نیز خاطرنشان ساخت: «ما در قضیه برجام با حسن نیت رفتار کردیم و مایل نیستیم با کسانی که عهد خود را می‌شکنند، مذاکره کنیم.»

ظریف در پایان تأکید کرد: «ایران هرگز در برابر تهدیدها سر تعظیم فرود نخواهد آورد. ایران هرگز تحت فشار مذاکره نخواهد کرد. شما نمی‌توانید ایرانی‌ها را تهدید کنید و از آنها انتظار مذاکره داشته باشید. راه انجام این کار [مذاکره با ایران] احترام است و نه تهدید.»

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بامداد دوشنبه در توئیتی ایران را به جنگ‌طلبی متهم کرد و مدعی شد جنگ «پایان کار ایران» را رقم خواهد زد. او نوشت: «اگر ایران جنگ می‌خواهد رسماً پایان کارش خواهد بود. دیگر هرگز ایالات متحده را تهدید نکن!»

محمدجواد ظریف در پاسخ به این توئیت بی‌شرمانه رئیس‌جمهور آمریکا نوشت: «به‌تحریک تیم B، دونالد ترامپ امیدوار به رقم‌زدن کاری است که اسکندر، چنگیز و سایر متجاوزان در انجام آن شکست خوردند. ایرانی‌ها هزاران سال سرافراز ایستاده‌اند، در حالی که متجاوزان همه رفته‌اند. تروریسم اقتصادی و رجزخوانی نسل‌کشی “پایان کار ایران” را رقم نمی‌زند. هرگز یک ایرانی را تهدید نکن. احترام را امتحان کنید، جواب می‌دهد.»

آمریکا در حالی سعی دارد با ایجاد جنگ روانی ایران را به پای میز مذاکره بکشاند که ایران بارها تأکید کرده است هرگز تن به مذاکره تحت فشار نخواهد داد.

منبع: تسنیم

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید