تفاوت طرح اکرام ایتام و محسنین

دو نوع طرح با نام های اکرام ایتام و محسنین وجود دارد. آیا می دانید تفاوت طرح اکرام ایتام و محسنین چیست؟ برای آشنایی با طرح اکرام ایتام و محسنین و تفاوت آن ها این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه کنید.

تفاوت طرح اکرام ایتام و محسنین

خدا را بندگانی است که برای سود رساندن به دیگران نعمت های خاصی به آنان بخشیده تا آنگاه که دست بخشنده دارند نعمتها را در دستشان باقی می گذارد و هرگاه از بخشش دریغ کنند ، نعمت ها را از دستشان گرفته و به دست دیگران خواهد داد. نهج البلاغه – حکمت ۴۲۵

طرح های «اکرام ایتام» و «محسنین»، از جمله طرح هایی هستند که کمیته امداد امام خمینی (ره) به منظور استفاده از مشارکت مردمی در رسیدگی به نیازمندان اجرا می کند.

طرح «اکرام ایتام»

طرح «اکرام ایتام» مختص کودکانی است که پدر خود را از دست داده اند.

طرح «محسنین»

طرح «محسنین» مربوط به کودکانی است که یا پدر و مادر از یکدیگر جدا شده و تحت سرپرستی مادرشان هستند و یا آن که پدرشان در قید حیات است، اما به دلیل بیماری قادر به تامین معاش خانواده نیست. تشخیص نیازمند بودن این خانواده ها توسط کارشناسان کمیته امداد انجام می شود.

به گزارش آسمونی در هر کدام از این طرح ها، فرد خیّر می تواند حامی تعدادی از این کودکان شود. فرد حامی بایستی ماهانه حداقل ۲۰هزار تومان به حساب هر یک از کودکان تحت حمایت خود واریز کند. وی پس از ۳ ماه پرداخت متوالی می تواند با هماهنگی کمیته امداد کودک تحت حمایت خود را ملاقات کند. هر ۶ ماه یک بار نیز توسط کمیته امداد صورت حساب پرداختی ها برای فرد حامی ارسال می شود.

بیشترین استقبال از این طرح توسط مردم عزیز کشورمان، در ایام ماه مبارک رمضان به خصوص در شبهای قدر انجام می شود. اما متاسفانه در بقیه سال این طرح حالت رکود دارد. گروه فردای سبز در این چند سال،سعی داشته با همکاری کمیته امداد، از پتانسیل دیگر مراسمات مذهبی نیز استفاده کرده و این سنت حسنه را در تمام طول سال زنده نگه داشته و در جامعه ایران اسلامی ترویج دهد.

اهداف طرح اکرام ایتام چیست؟

 • افزایش حس مسئولیت پذیری در قشرهای مختلف جامعه
 • گسترش فرهنگ دستگیری از نیازمندان
 • یاری رسانی به فرزندان نیازمند غیر یتیم و بهبود وضعیت معیشتی، تحصیلی و درمانی آنان
 • بهره گیری از نیات خیرخواهانه نیکوکاران به عنوان حامیان و نیروهای افتخاری در امر حمایت نیازمندان
 • ایجاد شبکه ی اجتماعی از خیرین و نیکوکاران به منظور رسیدگی به نیازهای فرزندان نیازمند غیر یتیم

4.3/5 ( 3 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: گلناز فرامرز عالیان
  22 خرداد 1398

  دوستان سلام…خسته نباشید
  چطور میتوانم از خواسته های غیر نقدی فرزند معنوی خود مطلع شوم؟
  به هر حال کودکان چیزهایی دوست دارند که ممکن است برایشان به آرزو تبدیل شود
  در ضمن خیلی دلم میخواهد عکسی از فرزند معنوی ام داشته باشم…ممنون میشوم پاسخ دهید

نظر خودتان را ارسال کنید