ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا ثبت نام لاتاری آمریکا کلیک کنید !

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ پورتو ، حضرت مریم و فرمان قلعه و شمشیر

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال ؛ پورتو / اختصاصی ورزشی آسمونی – مهدی زارعی

پورتو ؛ حضرت مریم و فرمان قلعه و شمشیر

کمتر تیمی در فوتبال جهان، لوگویی به پیچیدگی نماد پورتو پرتغال دارد. این باشگاه در روز 28 سپتامبر 1893 با نام « فوتبال کلوب دو پورتو» تأسیس شد و در 17 سال ابتدایی تأسیس باشگاه خبری از نماد روی پیراهن این تیم نبود. اولین نمادی که پورتو از آن روی پیراهن خود، استفاده کرد، یک نماد ساده بود؛ توپی قدیمی و آبی رنگ که محل اتصال قطعا توپ و جای دوخت روی آن، سفیدرنگ بودند. سه حرف  F، Cو P که حروف ابتدایی عبارت« باشگاه فوتبال پورتو» بودند هم به رنگ سفید روی توپ دیده می شدند.

آسمونی ، دو رنگ سفید و ابی، رنگهایی بودند که پیراهن باشگاه هم از آنها تشکیل شده بود. دوازده سال بعد و در 26 اکتبر 1922 لوگوی باشگاه تغییر کرد و نمادی استفاده شد که تا امروز، تغییرات زیادی کرده است. این لوگو را « آگوستو باپتیستا فریرا » ملقب به « سیمپلیسیو » بازیکن وقت تیم طرح کرد که گرافیست هم بود.

در این لوگو همچنان می توانیم توپ آبی با جای دوخت سفید و سه حرف  F، Cو P را مشاهده کنیم اما روی توپ، یک سپر وجود دارد که به چهار بخش مساوی تقسیم شده و هر دو بخشی که روی یک قطر قرار گرفته اند مشابه هم می باشند. دو بخش قرمز رنگ هستند و درون آنها 7 قلعه و یک سپر سفید وجود دارد. این ها نماد ارتش پورتو هستند. در دو بخش آبی رنگ درون سپر، تصویری از حضرت مریم دیده می شود که عیسی مسیح را در آغوش گرفته است. دو برج و باروی شهر هم در اطراف حضرت مریم به چشم می خورند.

اما در اطراف این سپر، یک گردنبند دیده می شود؛ گردنبندی که اجزای تشکیل دهنده اش قلعه و برگ درخت هستند و در پایین ترین نقطه، به یک قلعه و یک ستاره بزرگ ختم می شود. این گردنبند مخصوص، فرمان قلعه و شمشیر است که از سال 1459 میلادی به برجسته ترین افراد دولت و مجلس پرتغال و کسانی که بالاترین فداکاری ها را برای پرتغال انجام داده باشند، اعطا می گردد.

در بالای گردنبند قلعه و شمشیر، یک تاج پادشاهی قرار گرفته است که توسط اژدهایی سبزرنگ محافظت می شود. آسمونی ، اژدهای سبز رنگ و دمان درون تاج نشسته و در مقابل آن پرچمی قرمز وجود دارد که عبارت Invicta داخل آن دیده می شود. معنای این عبارت لاتین « شکست ناپذیر » است و اشاره ای دارد به شهر شکست ناپذیر پورتو.

از سال 1922 به بعد، تغییر چندانی در این لوگوی ایجاد نشده و فقط رنگ ابی توپ، اندکی کمرنگ تر شده و رنگ طلایی تاج هم پررنگ تر از قبل گردیده است.

پورتو به جز فوتبال در رشته هایی مثل هندبال، بسکتبال، رولر هاکی، بوکسف بیلیارد، دوچرخه سواری و شنا فعالیت دارد و تمام این تیمها از نمادی استفاده می کنند که یادآور تاریخ، مقدسات و افتخارات شهر پورتو است.

 

اختصاصی آسمونی 

 

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید