کشورهای فارسی زبان کدامند

کشورهای فارسی‌زبان یا کشورهای پارسی‌زبان کشورهایی هستند که در آن‌ها زبان فارسی یا پارسی، زبان رسمی تلقی می‌شود یا در کنار زبانی دیگر، یکی از زبان‌های رسمی است. آیا می دانید کشورهای فارسی زبان کدامند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کشورهای فارسی زبان این بخش آسمونی را مطالعه نمایید.

کشورهای فارسی زبان کدامند

به گزارش آسمونی در حال حاضر، زبان فارسی در کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان زبان رسمی محسوب می‌شود. نام رسمی این زبان در این ۳ کشور به‌ترتیب فارسی (پارسی)، دری و تاجیکی است. درحالی‌که در تاجیکستان از سال ۱۹۳۹م برابر ۱۳۱۸ ه‍.خ (پس از یک دورهٔ ۱۰سالهٔ کاربرد خط لاتین) خط سیریلیک (کریل) رایج شده‌است. این مسئله باعث به‌وجود آمدن دشواری‌های فراوانی در ارتباطات فرهنگی این سرزمین‌ها گردیده‌است. در مجموع حدود ۱۲۳ میلیون نفر از کل جمعیت جهان زبان پارسی، زبان اصلی آن‌ها می‌باشد، چیزی حدود ۱٫۶۴ درصد از کل جمعیت زمین.

درحالی‌که در تاجیکستان از سال ۱۹۳۹م برابر ۱۳۱۸ ه‍.خ (پس از یک دورهٔ ۱۰سالهٔ کاربرد خط لاتین) خط سیریلیک (کریل) رایج شده‌است. این مسئله باعث به‌وجود آمدن دشواری‌های فراوانی در ارتباطات فرهنگی این سرزمین‌ها گردیده‌است.

اگرچه میان مردمان این سرزمین‌ها تفاوت‌های گویشیِ اندکی وجود دارد، اما پس از گذرِ سال‌ها جدایی‌افکنی‌های سیاسی، سخن یکدیگر را تقریباً به‌راحتی درمی‌یابند.

3/5 ( 1 نظر )


دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: مهدی
    22 تیر 1398

    سلام آمریکا که از نظر تاریخی هیچ گونه فرهنگی و تمدنی ندارد زبان فارسی را تحریم می‌کند یا سایت های مثل یاهو آخر چرا اینها این همه بی فرهنگ هستن

نظر خودتان را ارسال کنید