جام حذفی ایتالیا ؛ لاتزیو چگونه قهرمان کوپا ایتالیا شد؟

نگاهی به جام حذفی فوتبال در ایتالیا ؛ لاتزیو / اختصاصی ورزشی آسمونی – مهدی زارعی

لاتزیو چگونه قهرمان کوپا ایتالیا شد؟

رقابت های کوپا ایتالیا مسابقاتی است که همه ساله با حضور تیمهای منتخب دسته های چهارگانه فوتبال ایتالیا برگزار می شود. این رقابت ها اولین بار در سال 1922 برگزار شد که با قهرمانی تیم وادو به پایان رسید و فصل 19-2018 نیز برای هفتاد و دومین دوره این مسابقات برگزار گردید.

 

نگاهی به گذشته

پس از وقفه ای طولانی در برگزاری این مسابقات، رقابتهای 36-1935 با قهرمانی تورینو خاتمه یافت و پس از یک قهرمانی توسط جنوا، نوبت به یوونتوس و اینتر رسید تا نخستین قهرمانی های خود را در این مسابقات جشن بگیرند. در سالهای 40 و 41 دو تیم فیورنتینا و ونتسیا( ونیز) نخستین افتخار خود در این مسابقات را کسب کردند تا سرانجام در سال 1942 یوونتوس اولین تیمی بود که تعداد قهرمانی های خود را در این مسابقات به عدد 2 رساند. اتفاقی که یک سال بعد توسط باشگاه تورینو نیز به دست آمد. پس از آن، مسابقات به دلیل جنگ جهانی دوم تعطیل شد و زمانی که از سر گرفته شد، سال 1958 بود. جایی که لاتزیو برای اولین بار کوپا ایتالیا را از آن خود ساخت. آسمونی ،  پس از آن یوونتوس دو قهرمانی دیگر کسب کرد و از همان زمان پرافتخارترین تیم جام حذفی ایتالیا شد. یوونتوس به لطف دبل خود در چهار فصل اخیر فوتبال ایتالیا، تا امروز قهرمانی های خود را به عدد 13 رسانده و فعلا هیچ تیمی از نظر افتخار شانس رسیدن به بیانکونری را ندارد. آ اس رم هم که با 9 قهرمانی به دومین تیم پرافتخار تاریخ بازیها بدل شده است، نخستین قهرمانی خود را در سال 1964 کسب کرد.

از جالب ترین اتفاقات تاریخ این مسابقات، تکرار فینال اینتر و رم در چهار فصل متوالی بود. این تیمها که در آن زمان در لیگ هم مدعی اصلی قهرمانی بودند، طی سالهای 2005 تا 2008 فینال کوپاایتالیا را با هم برگزار کردند که هر کدام دو بار برنده این مسابقه شدند.

فرمت برگزاری بازیها

در رقابت های فصل 19-2018 مجموعا 9 تیم از سری D، 30 تیم از سری C، 19 تیم از سری B و سرانجام 20 تیم از سری آ حضور داشتند تا رقابت ها با حضور 78 تیم برگزار شود.

در دور نخست مسابقات 27 تیم از دسته سوم و 9 تیم دسته چهارم مسابقات خود را در جام حذفی آغاز کردند تا مجموعا 18 تیم به دور بعد صعود کنند. این مسابقات در روزهای 28 و 29 جولای سال 2018 برگزار شد. تیمهای صعود کننده در مرحله بعد به همراه 19 تیم سری ب و 3 تیم باقیمانده از سری C در رقابتها حضور پیدا کردند و از مجموع 40 تیم، سرانجام 20 تیم راهی دور سوم شدند. تمامی این مسابقات طی روزهای چهارم تا هفتم آگوست سال گذشته برگزار گردید.

بیست تیم صعود کننده به مرحله بعد به همراه 12 تیم سری آ که در رنکینگ رتبه پایین تری داشتند تشکیل 32 تیم مرحله سوم را دادند و با برگزاری رقابت های این دور طی روزهای 11 و 12 آگوست، تکلیف 16 تیم حاضر در دور چهارم مشخص شد.

در این دور 16 تیم صعودکننده در هشت مسابقه طی روزهای چهارم تا ششم دسامبر مقابل هم قرار گرفتند و پس از صعود هشت تیم بنونتو، بولونیا، سامپدوریا، ساسولو، نووارا، کالیاری، تورینو، ویرتوس انتلا به دور بعد، آسمونی ، هشت تیم برتر سری آ نیز وارد مسابقات شدند. این تیمها عبارت بودند از: فیورنتینا، رم، آتالانتا، یوونتوس، اینتر، لاتزیو ، میلان و ناپولی.

پنج بازی برای رسیدن به قهرمانی

به جز مرحله نیمه نهایی مسابقات که به صورت رفت و برگشت برگزار می شود، سایر رقابتها با قرعه کشی و به صورت تک بازی در زمین یکی از تیمها برگزار می گردد و به این ترتیب یک تیم سری آ که از دور چهارم وارد رقابت ها می شود، از مرحله یک هشتم نهایی تا فینال تنها در چهار مرحله بازی خواهد کرد، یعنی پنج بازی در چهار مرحله ! نتایج مراحل یک هشتم تا فینال این مسابقات چنین بود:

فیورنتینا (2-0) تورینو

رم (4-0) ویرتوس انتلا

آتالانتا (2-0) کالیاری

یوونتوس (2-0) بولونیا

اینتر (6-2) بنونتو

لاتزیو (4-1) نووارا

میلان (2-0) سامپدوریا( در پایان وقتهای اضافی)

ناپولی (2-0) ساسولو

مهم ترین اتفاق مرحله یک چهارم نهایی حذف یوونتوس توسط آتالانتا و تحقیر رم توسط فیورنتینا بود:

فیورنتینا (7-1) رم

آتالانتا (3-0) یوونتوس

لاتزیو (1-1) اینتر( لاتزیو در ضربات پنالتی 4 بر 3 پیروز شد)

میلان (2-0) ناپولی

مرحله رفت نیمه نهایی با دو تساوی آغاز شد و لاتزیو و میلان بدون گل به کار خود خاتمه دادند. آتالانتا هم مقابل فیورنتینا به تساوی(3-3) دست یافت. در مرحله برگشت که دو ماه بعد و در روز 24 آوریل برگزار شد لاتزیو با گل کورئا میلان را شکست داد و آتالانتا هم (2-1) از سد فیورنتینا گذشت تا تکلیف دو تیم فینالیست مشخص شود.

7 از 10

دیدار فینال در استادیوم الیمپیکو رم و با قضاوت لوکا بانتی برگزار شد و لاتزیو پس از تساوی با حریف در نیمه اول، به لطف دو گل میلینکوویچ – ساوویچ و کورئا که در ده دقیقه پایانی به ثمر رسید (2-0) پیروز شد و در دهمین حضور خود در فینال، صاحب هفتمین عنوان قهرمانی کوپاایتالیا شد. آتالانتا هم برای سومین بار پیاپی فینال جام حذفی را واگذار کرد تا افتخارات این تیم از عدد یک فراتر نرود.

 

اختصاصی آسمونی

 

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید