محله جنت آباد

جنت آباد – این مطلب برای معرفی بیشتر  محله جنت آباد که در منطقه 5 تهران واقع شده است نوشته شده است و امیدوارم این بررسی بتواند به شما اطلاعات مفیدی در مورد این محله بدهد ، پس با آسمونی همراه باشید.

نمای کلی جنت آباد

جنت آباد – نمای کلی

نام محله : جنت آباد

موقعیت جغرافیایی :غرب تهران

منطقه شهرداری : منطقه 5 شهرداری تهران ، ناحیه 7

بافت : نوساز

محدودیت ترافیکی : ندارد

محله های همسایه : شهران ، پونک ، حصارک

ایستگاه های مترو : ندارد

ایستگاه های بی ار تی : ندارد

قیمت هر متر مربع : 15 الی 25 میلیون ( در سال 98 )

اطلاعات عمومی محله جنت آباد

بافت محله جنت آباد

جنت آباد – بافت محله

بافت محله : این محله مسکونی بوده و اکثرا ساختمان ها نوساز است ، نسبت به بقیه محله های تهران شلوغ و پر جمعیت نمیباشد ، شرکت های خصوصی و دولتی کمتری در محله قرار دارند و ارامش بیشتری دارد.

تراکم جمعیتی : جمعیت این منطقه در حدود 36 هزار نفر است.

قیمت ملک : قیمت ملک در این محله از 15 میلیون شروع و به 25 میلیون تومان ختم میشود.

اطلاعات جغرافیایی محله جنت آباد

محله جنت آباد در غرب تهران ، منطقه 5 ( ناحیه 2 ) شهرداری تهران قرار دارد.

اتوبان آبشناسان

جنت آباد – اتوبان آبشناسان

همسایه های جنت اباد : این محله از شمال به محله حصارک و سیمون بولیوار راه دارد ، از شرق به محله پونک ، از غرب به محله شهران و از جنوب نیز به شهرک پرواز راه دارد.

میدان چهار باغ

جنت آباد – میدان چهار باغ

میادین و خیابان های اصلی : از خیابان ها و اتوبان های مهم این محله میتوان به اتوبان هاي آبشناسان، اشرفي اصفهاني، شهيد باكري، سيمون بوليوار، خيابان مخبري و اتوبان همت اشاره کرد .

و از میادین این محله میتوان به میدان چهار باغ ، میدان آتش نشان و میدان علامه جعفری اشاره کرد.

اماکن مهم محله جنت آباد

بوستان بهاره در جنت آباد

جنت آباد – بوستان بهاره

بوستان ها و فضای سبز : از بوستان ها و فضا های سبز مهم این محله میتوان به بوستان های ميلاد، شبنم و بهاره اشاره کرد همچنین بوستان های چهارباغ، بوستان سيمين، بوستان پروانه، بوستان مهتاب، بوستان بزرگمهر، بوستان بهزيستي، بوستان دانش، بوستان مبعث نیز در این محله واقع اند.

حمل و نقل عمومی : تنها ایستگاه مترو اطراف این محله مترو صادقیه میباشد و خط اتوبوس جنت آباد صادقیه نیز در این محله قرار دارد.

پمپ بنزین ها : از مهم ترين پمپ بنزین هاي مستقر در محله جنت‌ آباد مي توان به پمپ بنزین جايگاه 132 در بلوار فردوس، فلكه دوم صادقيه، آريا شهر شمال و شمال غرب و پمپ بنزين شماره 178، جنت آباد شمالي، بالاي همت غرب و شمال غرب تهران اشاره كرد.

مرکز اداری تجاری طوبی در جنت آباد

جنت آباد – مرکز اداری تجاری طوبی

مراکز خرید و تجاری : مراکز خرید متعددی در محله جنت آباد واقع شده است که برخی از آنها عبارت اند از : مجتمع سمرقند ، پاساژ طوبی ، مرکز خرید حنت آباد جنوبی ، مرکز خرید مریم ، مرکز خرید مهستان و مرکز خرید ایرانپارس.

فروشگاه شهروند در جنت آباد

جنت آباد – فروشگاه شهروند

فروشگاه های زنجیره ای : این محله دارای یک فروشگاه افق کوروش در بلوار بعثت و یک فروشگاه شهروند در بلوار جنت اباد مرکزی و یک فروشگاه جانبو واققع در خیابان مخبری است.

بازار میوه و تره بار بهاره

جنت آباد – بازار میوه و تره بار بهاره

میادین میوه و تره بار : بازار میوه و تره بار بزرگ جنت آباد در تقاطع آبشناسان و خیابان جنت آباد قرار دارد.

مجتمع سمرقند

جنت آباد – مجتمع سمرقند

سینما : پردیس سینمایی سمرقند واقع در پاساژ سمرقند که یکی از قدیمی ترین سینما های تهران میباشد تنها سینمای واقع در محله جنت اباد است.

اماکن اداری : دفاتر اسناد رسمی شماره 1047 ، 1227 و 1173 همگی در بلوار جنت آباد قرار دارند . یک دفتر پلیس +10 در بلوار جنت آباد مرکزی و یک دفتر پیشخوان دولت در بلوار جنت آباد جنوبی قرار دارد.

جنت آباد - بیمارستان فوق تخصصی پیامبران

جنت آباد – بیمارستان فوق تخصصی پیامبران

مراکز درمانی : میتوان به بیمارستان فوق تخصصی پیامبران و درمانگاه شبانه روزی ایلیاد و جنت آباد اشاره کرد.

جنت آباد - مسجد علی ابن ابی طالب

جنت آباد – مسجد علی ابن ابی طالب

مساجد : مسجد علی ابن ابی طالب و مسجد امام مهدی از مساجد مهم این محله به شمار می آید.

پیدایش و نام گذاری 

در قدیم در این محله رودخانه های بسیاری جریان داشته که باعث شده بود آب و هوای خوبی در این محله حاکم باشد . بر اثر گذر زمان این رودخانه ها خشک شدند ولی همچنان آب و هوای این منطقه خوب ماند . شاهین جنوبی یکی از مکان های معروف در این محله میباشد که در گذشته شاهین های زیادی در این محله پرواز میکردند .

بعد از انقلاب به دلیل ارزان بودن قیمت ملک در این محله بیشتر مورد توجه مهاجران قرار گرفت و کارگران شهرستانی در این محله ساکن شدند . آب و هوای این محله نیز برای بیماران تنفسی بسیار مطلوب بود.

اقوام زیادی در محله ساکن بودند که نقش بسزایی در شکل دادن به این محله داشتند . شاهسون ها که اکثرا چوپان بودند در این محله ساکن شدند . قوم دیگر یزدی ها بودند که در این محل به باغ داری و کشاورزی مشغول بودند.

در قبل از انقلاب 20 درصد از جمعیت این محله را اقلیت های مذهبی تشکیل می دادند و چند مدرسه مسیحی نیز در این محله قرار داشت.

جنت آباد - مرکز خرید ایران پارس

جنت آباد – مرکز خرید ایران پارس

اتوبان همت

جنت آباد – اتوبان همت

بازار جنت آباد

بازار جنت آباد

 

5/5 ( 1 نظر )


منبع : اطلاعات شهری آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید