ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا ثبت نام لاتاری آمریکا کلیک کنید !

بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی یا بنیاد مستضعفان موسسه‌ای غیرانتفاعی در حکومت جمهوری اسلامی ایران است، که در زمینه‌های مختلفی چون چاپ و انتشارات، تولید انرژی الکتریکی، ارائه خدمات جهانگردی، حمل‌ونقل، سرمایه‌گذاری، خدمات بیمه و بانکداری، پیمانکاری عمومی، تجارت و بازرگانی فعالیت می‌کند. برای آشنایی بیشتر با بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی کامل بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی می پردازیم.

بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

به گزارش آسمونی بنیاد مستضعفان، یک ماه پس از انقلاب ۱۳۵۷، به فرمان سید روح‌الله خمینی، با هدف تجمیع اموال و دارایی‌های مصادره شده و تخصیص آن به نیازمندان، راه‌اندازی گردید. در سال ۱۳۶۷ به بنیاد جانبازان تغییر نام داد و در سال ۱۳۸۸ در پی تشکیل بنیاد شهید و امور ایثارگران، نام آن به فرم کنونی تغییر پیدا کرد. بنیاد مستضعفان هم‌اکنون (۱۳۹۷) مالکیت ۱۸۹ شرکت را در اختیار دارد که برای نمونه می‌توان به بانک سینا، بنیاد علوی و شرکت نفت بهران اشاره کرد.

تاریخچه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، بنا به فرمان سید روح‌الله خمینی خطاب به شورای انقلاب، در تاریخ ۹ اسفند ۱۳۵۷ با اموال مصادره شده خانواده محمدرضا پهلوی، (شاه سابق ایران) خانواده، وابستگان آن‌ها و برخی کارخانه‌داران و بازرگانان، با هدف کمک به فقرا و نیازمندان، تأسیس و در تاریخ ۳ مرداد ۱۳۵۸ تحت شماره ۱۹۸۳ در اداره کل ثبت شرکت‌ها، بصورت یک موسسه غیرانتفاعی و دارای تابعیت ایرانی، ثبت گردید.

در تاریخ ۳ آذر ۱۳۶۷ با صدور فرمانی از سوی رهبر وقت ایران، خطاب به نخست‌وزیر وقت، نام بنیاد مستضعفان، به بنیاد جانبازان تغییر یافت. در تاریخ ۶ خرداد ۱۳۸۳ با موافقت رهبر جمهوری اسلامی، مأموریت و سازمان امور جانبازان، در پی ایجاد تشکیلات جدید، تحت عنوان بنیاد شهید و امور ایثارگران، به آن نهاد انتقال یافت و نام این موسسه نیز به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی تغییر پیدا کرد.

در سال ۱۳۶۸ بنیاد مستضعفان، مالکیت بیش از ۸۰۰ شرکت و بنگاه اقتصادی را در اختیار داشت، که کلیه آن‌ها از نوع اموال مصادره‌شده بودند. در پی خصوصی‌سازی و واگذاری اموال به بخش خصوصی، شمار این شرکت‌ها در سال ۱۳۷۸ به ۴۰۰ شرکت رسید، که البته همه آن‌ها واگذار نشد و برخی از آنها، به دلیل سوءمدیریت، تعطیل شد و در سال ۱۳۸۸ این موسسه در مجموع مالکیت کمتر از ۱۴۰ شرکت را در اختیار داشته است. بانک سینا متعلق به این نهاد است. شرکت زمزم، بنیاد علوی، شرکت نفت بهران و شرکت آزاد راه تهران شمال از جمله دارایی‌های این نهاد هستند.

ماهیت حقوقی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

بنیاد مستضعفان از لحاظ حقوقی، نه شرکتی دولتی محسوب می‌شود و نه خصوصی؛ بلکه موسسه‌ای ناسودبر است، که دولت اجازه دخالت در امور آن را ندارد و در قبال عملکردش، تنها می‌بایست به رهبر جمهوری اسلامی پاسخ‌گو باشد. این بنگاه بزرگ اقتصادی، زمانی به عنوان بزرگترین ملاک ایران مطرح بوده‌است.

اهداف بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

  • کاهش استضعاف مادی و فرهنگی مستضعفان
  • حداکثر نمودن ارزش ترکیب بهینه دارایی و سهام
  • رشد بازده کل اقتصادی رشته فعالیت‌ها
  • توسعه دانایی، دانش و فناوری

فعالیت‌های بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

به گزارش آسمونی این بنیاد در کنار بنیاد شهید و امور ایثارگران، ستاد اجرایی فرمان امام و آستان قدس رضوی، خارج از سیستم دولتی و تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی، اداره می‌شوند و بخشی از اقتصاد ایران را در اختیار دارند. شورای نگهبان در واکنش به تلاش اصلاح طلبان در مجلس ششم، هر گونه تحقیق و تفحص از این نهاد را (همچون سایر ارگانهای زیر نظر رهبر) خارج از حیطه اختیارات نمایندگان مجلس شورای اسلامی دانست. در شرایطی اختیار فروش نفت بدون هر گونه محدودیت به بنیاد داده شد، که هیچ‌یک از ارگانهای نظارتی همچون سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور نیز امکان تحقیق و تفحص دربارهٔ این بنیاد را ندارند و این بنیاد در مدت مدیدی از فعالیت خود، از پرداخت مالیات به دولت نیز معاف بوده‌است.

ریاست بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

رئیس بنیاد مستضعفان هر ۵ سال یکبار و توسط سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، انتخاب می‌شود.

اسامی رؤسای بنیاد مستضعفان از ابتدا تاکنون:

  • علینقی خاموشی (۱۴ اسفند ۱۳۵۷ تا ۲۶ شهریور ۱۳۵۹)
  • محمدعلی رجایی (۲۶ شهریور ۱۳۵۹ تا ۸ شهریور ۱۳۶۰)
  • میرحسین موسوی (۱۳ آذر ۱۳۶۰ تا ۱۵ شهریور ۱۳۶۸)
  • محسن رفیق‌دوست (۱۵ شهریور ۱۳۶۸ تا ۳۱ تیر ۱۳۷۸)
  • محمد فروزنده (۳۱ تیر ۱۳۷۸ تا ۳۱ تیر ۱۳۹۳)
  • محمد سعیدی‌کیا (۳۱ تیر ۱۳۹۳ تاکنون)
0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید